Cookie Consent by Free Privacy Policy website

O destinaci

Křivolaké uličky starobylé Kroměříže, zahrady, ze kterých přechází zrak, štíhlé gotické chrámy i buclaté kostelíčky pod horami. Historická města se zámky a kavárnami se u nás střídají s tichým majestátem lesů v Chřibech a Hostýnkách. Velkolepá díla člověka tu soupeří o pozornost s křehkou nádherou polí, luk a kopců.

Kroměřížsko leží mezi hlubokými lesy Hostýnských vrchů, nížinami hanáckých polí a oblinami Chřibů na samém východě České republiky. Na Slovensko je tu blíž než do Prahy, mluví se tu česky, hanácky i valašsky. Jezdí se sem za památkami, za světově proslulými zahradami, za dobrým pivem a přírodou, kde nepotkáte davy turistů.

Květná zahrada v Kroměříži

UNESCO, baroko a noblesní zámky


Jsou u nás místa, která vám vezmou dech. Unesco chrání kroměřížské zahrady, rotundu s Foucaltovým kyvadlem i arcibiskupský zámek. Kromě toho je Kroměříž plná romantických zákoutí a uliček, ve kterých se před vámi otevírají tajemství historie. A není v tom sama. Objevte Holešov s francouzskými zahradami, tajemnou chodbou v kovárně a židovskými památkami. Prozkoumejte barokní hřbitov ve Střílkách. Stavte se v Bystřici pod Hostýnem za napoleonskými vojáky a vyšlapejte stovky schodů mezi dřevěnými stánečky k poutnímu chrámu na Hostýně. Odtud budete mít náš kraj jako na dlani.

Po lesních pěšinkách

Jsou také místa, která vás vezmou za srdce. Až budete stát mezi kamennými věžemi Cimburku, až se vyšplháte na rozhlednu Kelčského Javorníku, až se zatouláte v zapomenutých stezkách Chřibů, poznáte duši naší krajiny. Je starobylá a přívětivá. Neohromí vás zasněženými štíty, ale pokaždé znovu vás přivítá vřelou náručí lesů, polí a horských luk.

Kroměřížsko
Svatý Hostýn, Kroměřížsko

Místa, která musíte vidět

Hanáci i Valaši jsou tady u nás doma. Každý je jinačí, ale oba k domovu váže pýcha a hrdost. Hanáckou rozvážnost můžete poznat v Rymicích, Morkovicích nebo Záhlinicích (tady bychom doporučili i džbánek dobrého piva). Valašský temperament zase na Rusavě, na Trojáku nebo na Hostýně. Prostě všude tam, kde se velké širé rodné lány zaoblují v kopce.