Kramářské boudy lemují monumentální schodiště k hostýnské bazilice od roku 1908. Jejich podobu jim vtiskl Dušan Jurkovič, který tu v té době připravoval svou slavnou křížovou cestu. Kromě krámků po stranách hlavního schodiště tu ale vyrostly také dvě boudy, které na poutníky čekaly u Vodní kaple.
Vodní kapli nechal v 17. století postavit hrabě Jan z Rottalu nad pramenem, který dal vzniknout celému poutnímu místu. Podle legend se totiž právě na Hostýně lidé ukrývali před Tatary, kteří svými nájezdy drancovali okolí. Když už nezbývalo mnoho jídla, modlili se lidé k panence Marii. Ta nechala vytrysknout pramen čisté vody, aby měli lidé co pít. Na Tatary prý udeřila bleskem a silnou bouří, jejich ležení vzplálo, tak je odtud vyhnala a lidé se mohli zase vrátit domů. Od té doby je Hostýn významným poutním místem, na kterém vyrostla nádherná bazilika.
Tady dole u Vodní kaple jste tak trochu stranou od hlavního dění. V chladivém stínu vysokých stromů se tu skrývá nejen stará kaple, ale také vývěr křišťálově čisté vody, za kterou sem chodí poutníci snad z celého světa. Ještě naše babičky pamatují, jak se právě tady poutníci zastavovali, v kamenných korytech si omyli nohy a chvilku si odpočinuli, než se vydali na poslední kousek poutě, která je zavedla ke kostelu a na mši. Kamenná koryta tu pořád jsou, a i když se na poutě už nechodí tolik jako dřív, pramen ledově chladné hostýnské vody tu vyvěrá stále.
A hned vedle něj na vás čeká Občerstvovna a poustevna Maruška. Kdysi tu stávaly dvě kramářské budky naproti sobě, jedna druhé jakoby z oka vypadla. Ta první, blíž ke svahu, už dneska nestojí, ta druhá, blíž ke kapli, se ale dočkala záchrany. Když tudy totiž před pár lety šli manželé Čočkovi z Hranic, všimli si na dveřích kramářské boudy cedulky Na prodej. Nedalo jim to a chaloupku opravdu koupili. Původně měli v plánu vymést odtud pavučiny, natřít pár prken a chaloupku otevřít. Ukázalo se ale, že stoletá chaloupka bude potřebovat trochu víc péče. Nakonec je čekala kompletní rekonstrukce, kterou ale udělali velmi citlivě tak, aby z původního návrhu inspirovaného pracemi Dušana Jurkoviče neubyl ani cent.
Dnes tedy ve stánku č. 40 provozují nejenom rozkošné občerstvení s domácími dobrotami, svačinkami, koláči, cukrovím a suvenýry, ale také poustevnu, kam se můžete na pár dní zavřít a nechat tu zvláštní energii, která Hostýnem prostupuje, působit také na svou duši.
Podle Markéty Čočkové tady Maruška vyrostla, když se jeden ze stavařů Jurkovičovy křížové cesty zamiloval do kramářky, která tady dole u vodní kaple prodávala poutníkům drobnosti jako upomínku na slavné poutě. Kramářská bouda tak vyrostla nejen z lásky, ale také z poctivého řemesla a z úcty k Jurkovičově pojetí hostýnského poutního místa.
I dnes sem lidé chodí s lahvemi, džbánky, kanystry a hrníčky, aby si z Hostýna odnesli trochu léčivé síly přírody. Kdo někdy bydlel v okolí 50 kilometrů od Hostýna a měl doma babičku, chraň ho ruka Páně, pokud dobrou vodu z výletu nepřinesl. Až půjdete na Hostýn, zastavte se u pramene, osvěžte si tvář i žiznivé hrdlo a zastavte se také v milé chaloupce Maruška. Možná seznáte, že ani strávit noc v útulně pod Hostýnem, vlastně není vůbec špatný nápad a mělo by se to někdy vyzkoušet.
Čočkovi by byli velmi rádi, kdyby se podařilo obnovit přítok vody do původních koryt, která by jako dřív sloužila k omývání nohou poutníků. Budeme jim držet palce a věříme, že se jim toto přání splní. Na Hostýně není totiž nic nemožné.
Přijďte si zamlsat do sympatické nové kavárny v podhůří Hostýnských vrchů!
V Kroměříži si nenechte ujít návštěvu pražírny a ochutnejte supr kafe na Riegrově náměstí!
Stylová restaurace uprostřed lesů nabízí tradiční jídla, speciální menu i Jelínkovy pálenky.
Stylová restaurace s venkovní terasou a nabídkou poctivých jídel z čerstvých surovin.
Zajděte si na dobré víno a drobné občerstvení ve stylu španělského tapas do Bystřice pod Hostýnem!
Domy, do kterých se vchází z nároží v sobě mají cosi ze starých časů, z hostinců s obrázkem císařpána na zdi a z doby, kdy se nespěchalo.
Horká a voňavá káva, domácí koláče, čaje, quiche, víno. A rakvičky. A polévky.
Tohle je Čokoládovna s velkým Č. Pralinky, které tu Tereza vyrábí, mají tenoučkou skořápku, která ukrývá ty nejjemnější ganáže.
Malebná a útulná kavárna s nádechem historie jen pár kroků od kroměřížského zámku.
Na náměstí v Hulíně najdete maličkou cukrárnu Polárka. S dobrou kávou, se zmrzlinou a domácími dorty.
Čistý a moderní interiér jakoby maličko skrýval kouzlo starého koloniálu. To bude asi těmi dózami plnými oříšků, voňavých čajů a kávových zrnek.
Hospoda s velkorysou zahrádkou, sklep, ve kterém se dá udělat večírek, svatba nebo meeting a citlivě zrekonstruovaný hotel s pokojíčky s vysokými matracemi a decentním interiérem.
Našli jsme nebe a to nebe je v Holešově. Jmenuje se Eklér a (nejen) podle nás je to zjevení, jakých na Moravě není moc. Sem musíte zajít.
Starosvětská kavárna se krásně hodí k poklidné holešovské atmosféře.
Je to přesně ten typ hospody, kam si chcete udělat výlet v neděli v poledne...
Až někdy budete v Bystřici pod Hostýnem a budete mít pocit, že byste nutně potřebovali kávu, čaj nebo něco dobrého, zastavte se v kavárně U Růženky.
Jestli v Hostýnkách existuje místo, kam rozhodně musíte, jsou to kopce Troják a Tesák.
Kdysi tady býval zámecký pivovar. Pak školka, pak sklad. A teď? A teď je tady restaurace, kde se vaří z opravdových surovin a maggi v kuchyni nejspíš nepotkáte.