Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Panský pivovar Holešov: super místo na pivo a na přespání

Alča, která má na starosti Region Kroměřížsko, mě vždycky někam vezme a neřekne mi, kam pojedeme. To proto, abych si to předem nehledala a nedělala si obrázek o tom, jaké to tam je. A tak to bylo i s Panským pivovarem v Holešově. Co si pamatuji, byla to sice velkolepá, ale zchátralá budova, kolem které se toho moc nedělo. Překvapení z toho, jak to tam vypadá teď, proto bylo velké.

Restaurace s velkorysou zahrádkou, sklep, ve kterém se dá udělat večírek, svatba nebo meeting a citlivě zrekonstruovaný hotel s pokojíčky s vysokými matracemi a decentním interiérem. Všechno ještě voní novotou.

Rekonstrukce Panského pivovaru ze 17. století trvala 2 roky. Moc pěkné časosběrné video najdete na Facebooku pivovaru. Ve městě, jakým je Holešov, pivovar rozhodně chybět nemohl. Ten, o kterém dneska mluvíme, nechal postavit hrabě z Rottalu, majitel místního zámku, v letech 1689-1690. Poslední pivo se tu uvařilo v roce 1961, pár let tu byly sklady Jednoty a pivovar bez povšimnutí tiše chátral.

Na co byli místní pyšní, bylo čapí hnízdo na vysokém komíně za pivovarem. Při rekonstrukci se podařilo ho zachovat, za což musíme smeknout. Jen si zkuste zvednout čapí hnízdo. Mohou existovat desítky let a vážit klidně tunu. Jeho obyvatelé se do hnízda většinou vrací, a zároveň vybírají nejvyšší bod v krajině, který by pro ně byl dostatečně bezpečný. Po rekonstrukci sice chvilku trvalo, než se sem čápi vrátili, ale dnes spokojeně klapou zobáky, až je to k večeru slyšet až na pivovarskou zahrádku.

V pivovaru už se dnes pivo nevaří, najdete tu ale dobrou restauraci s tankovým pivem, s velkou zahrádkou a se sympatickým jídelním lístkem. Ke stolu se posadí malá společnosti i celá fotbalová jedenáctka, kdyby na to přišlo. Od dveří to celé hlídá socha obra Drásala na památku nejvyššího člověka, který se kdy narodil v Českých zemích, a který žil velkou část svého života právě tady v Holešově.

Nahoře nad restaurací je nově vybudován hotel. Pokojíčky pro dva i pro rodinu v hodně vysokém standardu. Vysoké matrace, pohodlné polštáře, měkké koberce a jednoduchý design, který se k třísetleté budově pivovaru krásně hodí.

Na konec si ještě pojďme říct, proč byste sem měli jet. Jednak je to vážně pěkné místo, kde se dá dobře najíst i vyspat. Taky je to ale super výchozí bod pro poznávání Holešova a okolí (zámek, kovárna, synagoga a židovský hřbitov, Černá kaple, skanzen v Rymicích a další), je odtud jen pár kilometrů do našich milovaných Hostýnských vrchů (Hostýn, Rusava, lesní železnice, Tesák, Troják, Kelčský Javorník a tak dál) i do Kroměříže. Stačí vám to tak? Takže kdy se uvidíme?

 

  • Panský pivovar Holešov: super místo na pivo a na přespání
    Masarykova 655/19
    769 01 Holešov
  • +420 703 140 795
  • restaurace@pivovarholesov.cz
  • PO - ČT: 11 - 23 / PÁ - SO: 11 - 00 / NE: 11 - 22

V okolí také najdete