Právě tady najdete lunety Maxe Švabinského, které v roce 1949 připravil pro výzdobu Národního divadla. Historie se ubírá různými směry, a tak lunety na Zlatou kapličku nikdy osazeny nebyly a zůstaly v Kroměříži. Zdobily Colloredovou kolonádu v Podzámecké zahradě a dnes si je můžete prohlédnout právě v areálu Octárny, kde Švabinský vyrostl. Jásavá souhra barev spolu s dramatickými výjevy jsou unikátní ukázkou mistrova díla. Jan Žižka na vzpínajícím se bělouši vede tábority do boje, Karel IV. zakládá univerzitu, kněžna Libuše věští slávu hlavního města, Komenský se s těžkým srdcem loučí se svou vlastí. Velkolepé a přesto křehké výjevy vám na chvíli seberou dech.
Pro pátou lunetu se budete muset vydat dovnitř, do hotelu Octárna. Budovatele Národního divadla najdete v bývalé františkánské jídelně, kde doplňují výjevy z naší historie, o kterých už byla řeč. V budovách ze 17. století dnes sídlí hotel, který je vyhlášený skvělou gastronomií a ověnčený desítkami kulinářských plaket a medailí. Jen pár kroků od rušného centra se můžete ubytovat v noblesních pokojích a užít si neuvěřitelnou atmosféru středověkého konventu.
Když františkáni klášter stavěli, opevnili ho příkopem a hradbou s branami. Ke konventu patřil kostelík Svaté Trojice a k němu také hřbitov. Část kostela se dochovala dodnes, hřbitov později ustoupil městskému chudobinci a ten zase dnešní poliklinice. Zůstaly však klášterní brány, které se stejně jako kdysi na noc zavírají.
Kaple, která se těsně přimyká ke zdi Octárny, dnes slouží jako obřadní místnost pro svatby. Mozaikami v oknech sem padá měkké světlo, které hraje všemi barvami. Hned vedle kaple jsou do klášterní zdi vsazeny náhrobní kameny, které připomínají místo posledního odpočinku, které tu dřív bylo.
Františkánský klášter byl zrušen na konci 18. století. V bývalém konventu pak byla pekárna i výrobna octa a místní mu dodnes neřeknou jinak než Octárna. Později tu byly městské byty a mnozí rodáci si dodnes pamatují na pavlače a domky, ve kterých bydlely jejich babičky a dědové.
Do Octárny dnes můžete vyrazit za příjemným ubytováním, za skvělým jídlem, na skleničku nebo za magickou atmosférou. V létě je tu jako ve středomoří, markýzy na nádvoří vás schovají před letním žárem a můžete si tu večer dát sklenku vína při svíčkách. Koho zajímá historie a umění, měl by svou kroměřížskou výpravu po stopách Maxe Švabinského začít právě tady. Nebo možná skončit, to podle toho, jestli máte chuť na křupavé rohlíčky k snídani nebo na dobrou večeři.
Domy, do kterých se vchází z nároží v sobě mají cosi ze starých časů, z hostinců s obrázkem císařpána na zdi a z doby, kdy se nespěchalo.
Prohlédněte si sklepy staré přes 700 let, i sbírku dubových sudů, ve kterých dozrává mešní víno!
Výborná káva, dezerty a wafle na různé způsoby v centru Kroměříže!
My, co rádi jíme, víme, že jedním z nejdůležitějších jídel je snídaně. A kam vyrazit na snídani nebo brunch v Kroměříži? Do legendární Ztracenky, do kavárny a bistra Matiné.
Poctivé pivo z kroměřížského pivovaru, který letos slaví 10 let fungování.
Až pojedete přes Záhlinice, malou vesničku kousek od Hulína, zbystřete. Na konci je nenápadná odbočka, za kterou uvidíte štíhlý komín místního pivovaru. Je to neobyčejné místo s neobyčejnou historií.
Maličký kroměřížský pivovárek má velkou duši, kterou stojí za to poznat.
Jedna z nejlepších kaváren ve městě. Jednoduchý princip postavený na skvělé kávě, poctivých dezertech, atmosféře a sem tam nějaké té hudbě v podloubí domu ze 17. století tak nějak perfektně funguje.
Nenápadný obchůdek v centru města, ze kterého se line vůně kávy. To je rodinná Pražírna Kroměříž
Horká a voňavá káva, domácí koláče, čaje, quiche, víno. A rakvičky. A polévky.
Tohle je Čokoládovna s velkým Č. Pralinky, které tu Tereza vyrábí, mají tenoučkou skořápku, která ukrývá ty nejjemnější ganáže.
Malebná a útulná kavárna s nádechem historie jen pár kroků od kroměřížského zámku.
Na náměstí v Hulíně najdete maličkou cukrárnu Polárka. S dobrou kávou, se zmrzlinou a domácími dorty.
Čistý a moderní interiér jakoby maličko skrýval kouzlo starého koloniálu. To bude asi těmi dózami plnými oříšků, voňavých čajů a kávových zrnek.
Hospoda s velkorysou zahrádkou, sklep, ve kterém se dá udělat večírek, svatba nebo meeting a citlivě zrekonstruovaný hotel s pokojíčky s vysokými matracemi a decentním interiérem.
Našli jsme nebe a to nebe je v Holešově. Jmenuje se Eklér a (nejen) podle nás je to zjevení, jakých na Moravě není moc. Sem musíte zajít.
Starosvětská kavárna se krásně hodí k poklidné holešovské atmosféře.
Je to přesně ten typ hospody, kam si chcete udělat výlet v neděli v poledne...
Až někdy budete v Bystřici pod Hostýnem a budete mít pocit, že byste nutně potřebovali kávu, čaj nebo něco dobrého, zastavte se v kavárně U Růženky.
Jestli v Hostýnkách existuje místo, kam rozhodně musíte, jsou to kopce Troják a Tesák.
Cidre99 poznáte na první dobrou, protože není vůbec sladký. S cidery z běžných obchodů nemá moc společného. Suchá a svěží chuť perlivého jablečného vína může zpočátku trochu překvapit.
Kdysi tady býval zámecký pivovar. Pak školka, pak sklad. A teď? A teď je tady restaurace, kde se vaří z opravdových surovin a maggi v kuchyni nejspíš nepotkáte.