Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Na Tesáku - horská chata, jakou by nám mohli závidět

Vzpomínka na legendární horskou chatu, která 29.1.2022 bohužel vyhořela. Článek je z roku 2019.

Jsou místa, u kterých se tajně v duchu modlíme, aby zůstala taková, jaká jsou. A horské chaty k nim patří úplně bez diskuzí. Ty jsou totiž nejkrásnější právě díky tomu, že už je malinko nahlodal zub času a ohladily tisíce lidských dlaní a podrážek. Čas se tady možná malinko zastavil, takže i my tady můžeme trochu zpomalit, na chvilku vypnout telefon i ten moderní svět venku a jenom tak koukat, jak za drobnými okénky na horách sněží. 

Chata na Tesáku stojí od 30. let minulého století, kdy se tu budovala silnice spojující Hanou a Valašsko. Horská sedla, do té doby přístupná jen pěším, se tak otevřela návštěvníkům. A tak tady nemohla chybět pořádná restaurace, která by nakrmila hladové žaludky a žíznivé krky prvních lyžařů, běžkařů a turistů.

Teď v zimě na hřebeni mezi Trojákem a Tesákem vane ledový vichr. Na pastvinách leží závěje sněhu, v lesích kolem Třech kamenů stromy omrzají silnou jinovatkou. Téměř za každého počasí tu ale potkáte pár běžkařů, kteří si vyrazili na příjemnou hřebenovku se zastávkou na Tesáku.

A horská chata je vítá jako staré známé. Bytelné dveře stráží hostýnská panenka Marie s jezulátkem v náručí. A uvnitř? No, jako na horách. Drobná okýnka cudně schovaná za záclonkami, dřevěné židle, stoly i podlaha. Prkna v ní místy vržou, ochozená tisícovkami podrážek.

Až se usadíte, zvedněte hlavu vzhůru k nízkému stropu. Visí tu tisíce vlaječek s barevnými logy sportovních klubů, podniků, hotelů a restaurací, značek aut, odborových organizací. Na jídelním lístku kuře s rýží, smažáček, plněné papriky i kančí hody. K tomu pivíčko nebo čaj s rumem a chvilku rozmrznout než zase vyrazíme do té sloty venku.

Pan Nakládal, který chatu vede, nám slíbil, že to tu chvilku ještě zůstane takové, jaké to je. Udělali sice nové toalety a vybavili celou kuchyň, přemýšleli trochu, že by upravili taky interiér, ale nakonec ho nechali tak, jak je. Přece jenom má Chata Na Tesáku atmosféru, kterou byste nevyrobili ani s nejlepším architektem.

  • Na Tesáku - horská chata, jakou by nám mohli závidět
    Tesák

V okolí také najdete