Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zámek Kroměříž: Via Magnifica

Objevte zámeckou Obrazárnu, soukromou kapli sv. Šebestiána, Manský sál, Starou knihovnu i kabinety mincí a hudby. Via Magnifica odhaluje tajemné komnaty 2. patra kroměřížského zámku.

Trasy kroměřížského zámku vás zavedou i do druhého zámeckého patra na prohlídku Via Magnifica, která představuje sběratelské aktivity mecenáše a milovníka umění Karla II. z Lichtensteinu-Castelcorna.

OBRAZÁRNA S DÍLY STARÝCH MISTRŮ

Nejvíc času pravděpodobně strávíte v Obrazárně, která je dnes druhou nejvýznamnější sbírkou obrazů v Česku. Unikátní sbírku obrazů v Kroměříži Karel II. z Lichtensteinu-Castelcorna v 17. století. Tvoří ji téměř pět stovek obrazů, které se dnes vystavují nejen v Zámecké obrazárně v Kroměříži, ale jsou také v Arcidiecézním muzeu v Olomouci. Obrazy mistrů gotiky, baroka, renesance i rokoka společně patří k nejvýznamnějším sbírkám v celé Evropě.


Náš tip: Ponořte se do umění se sluchátky na uších. Obrazárna nabízí také poutavé audioprůvodce.


SOUKROMÁ KAPLE SV. ŠEBESTIÁNA

Místem pro tiché rozjímání byla soukromá kaple sv. Šebestiána, která sloužila jako osobní kaple biskupů a arcibiskupů, a která se nenápadně skrývá v bludišti zámeckých chodeb. Místnost byla vysvěcena v 18. století za biskupa Hamiltona, jehož se nachází u stropu nad oltářním obrazem představujícím sv. Šebestiána.

Kaple dodnes ukrývá řadu tajemství a její výzdoba odkazuje na duchovní roli biskupů jako pastýřů moravské církve. Kaple byla dosud zpřístupněna jen při výjimečných příležitostech a významných výročích, jakými bylo například 1150 let od příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Její návštěva je proto unikátním zážitkem.

MANSKÝ SÁL A KABINET MINCÍ 

Mezi nejkrásnější místnosti celého zámku patří Manský sál, ve kterém probíhaly manské sněmy a soudy. Celému sálu vévodí bohatě vyřezávaný stolec, ke kterému patří také tři manské truhly. Stěny jsou obloženy falešným mramorem s jemnými rokokovými štuky, strop sálu zdobí strhující freska Franze Antona Maulbertsche. U příležitosti 300 let od jeho narození si až do 29. září 2024 můžete na zámku v Kroměříži prohlédnout také výstavu děl, která vytvořil tento přední malíř pozdního baroka na Moravě a v Čechách.

K Manskému sálu patří také Kabinet mincí s unikátní numismatickou sbírkou plnou kuriozit. Najdete tu také medaile, které se běžně používaly jako umělecký artefakt, jehož prostřednictvím emitenti oslavovali a v drahém kovu zvěčňovali svou osobnost a činy.

NOVÁ KNIHOVNA A KABINET HUDBY

Součástí Via Magnifica je také Nový knihovna, která byla původně archivem Manského sálu. Dnes je zařízena jako Kabinet hudby, ve kterém jsou uloženy třeba i rukopisy Mozarta, Beethovena či Vejvanovského, který byl prvním trubačem, kapelníkem a skladatelem biskupa Karla II. z Lichtensteinu-Castelcorna.

STARÁ KNIHOVNA 

Zatímco Obrazárna je na trase největším zastavením a Manský sál tím nejhonosnějším, Stará knihovna je místem, které vám svou architektonickou i historickou hodnotou vezme dech. Bohatě zdobené dřevěné vitríny sahají od podlahy po strop zdobený freskovou výzdobou, střed místnosti si pro sebe zabraly obří a na tehdejší dobu neskonale luxusní dřevěné glóby. Galerie v patře jakoby lákala k procházení starodávných svazků knih, kterých tu je na 18 000.

Mezi nimi mají speciální místo tzv. libri prohibiti neboli zakázané knihy, které jsou schované pod zámkem v jedné z utajených komor knihovny. Patřily mezi ně hlavně knihy evangelické, modlitební knihy nebo Korán. Většinu z nich církev získala konfiskací. Nad všemi výtisky bdí místní knihovník Cyril Měsíc, který dokáže číst v knihách psaných kurentem i latinkou. Současná podoba velkolepé zámecké knihovny pochází z konce 19. století.

PROHLÍDKA ARCIBISKUPSKÉHO ZÁMKU V KROMĚŘÍŽI:
* Obrazárna
* Klenotnice
* Mlýnská brána zvaná Gardistka

  • Zámek Kroměříž: Via Magnifica
    Sněmovní náměstí 1
    76701 Kroměříž
  • +420 608 199 470
  • zamek-kromeriz@ado.cz

V okolí také najdete