Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Muzeum Kroměřížska: Kroměříž v soukolí dějin 1848 - 1948

Muzeum Kroměřížska má novou stálou expozici! Elegantní a interaktivní, která vám představí sto let rozkvětu malého, ale významného města. Historii Kroměříže od roku 1848 po rok 1948 vypravuje expozice Kroměříž v soukolí dějin 1848 - 1948.

Není to tak dávno, kdy se tu prášilo na vycpané veverky a lahve se škeblemi rybničnými naloženými v láku. V Muzeu Kroměřížska si ale řekli, že by takové město, jako je Kroměříž, mělo mít svou vlastní a důstojnou expozici, vyhrnuli si rukávy a pustili se do rekonstrukce.

Dnes tu proto najdete novou expozici nazvanou Kroměříž v soukolí dějin 1848 - 1948. Je moderní, hravá, hýbe se a dělá zvuky. Autorka expozice Markéta Mercová tu velmi citlivě vypravuje příběh malého velkého města optikou významných událostí historie.

Jako první proto usedáte do lavic ústavodárného sněmu, který v Kroměříži zasedal na přelomu let 1848 a 1849. Vedle vás sedí osobnosti, jako je František Palacký, a rokují o směřování českých zemí. Dozvíte se tady, jak důležitou událostí tento summit pro Kroměříž byl, kdo sem přijel, kde se významní účastníci ubytovali a jak tento sněm prospěl modernizaci města. A také proč byl zrovna tady, stranou hlavního dění.

Ve vedlejší místnosti na vás čekají majestátní figuríny císaře Františka Josefa I. a ruského cara Alexandra III, kteří se v Kroměříži setkali v roce 1885. Z ptačí perspektivy si tu prohlédnete ty největší kroměřížské památky, ale dozvíte se také o tom, jak v Kroměříži podnikala první žena v realitách a jak se tu vůbec osvíceným ženám vedlo.

Celou expozici propojují zaniklé památky, které se nesmazatelně vepsaly do historie města. Z ústavodárného sněmu k setkání císařů vás převede řetězový most, k historii ženských spolků zase zaniklá brána, k válečným událostem pak most, který za války vyhodili Němci do povětří. V poslední místnosti na vás tak čekají nejen dobové uniformy nebo šaty vězenkyně koncentračního tábora Mauthausen, ale také projekce na zničenou synagogu nebo audionahrávky v báni zámecké věže.

Sama autorka expozice Markéta Mercová má velkou radost z toho, že se do přípravy nové expozice povedlo zapojit také studenty kroměřížského gymnázia, se kterými ve studiu nahrávali audionahrávky k poslechu, ale kteří se také občas zapojují do komentovaných prohlídek nebo průvodcovství výstavou.

Nová expozice je připravena s velkou vášní a láskou ke Kroměříži, plná drobných a pečlivě vybraných detailů, které vám poodhalí roušku historie, a také s nadhledem, moderně a stylově. Musíme bez přehánění říct, že se opravdu povedla.

  • Muzeum Kroměřížska: Kroměříž v soukolí dějin 1848 - 1948
    Velké náměstí 38
    767 01 Kroměříž
  • 573 338 388
  • muzeum@muzeum-km.cz
  • ÚT - NE: 9:00 - 12:00; 13:00 - 17:00

V okolí také najdete