S dětmi do Muzea Kroměřížska na Lidový rok

Osahat, očichat, vyzkoušet. Také máte rádi muzea, kde mohou děti zkoumat a objevovat? Vezměte je na Lidový rok, který je až do září k vidění v Muzeu Kroměřížska. Nejenom, že poznají, jak se žilo a hospodařilo na Hané, ale budou se moci vyfotit v kroji nebo uhodnout, jak voní která bylinka.

Lidový rok v Muzeu Kroměřížska začíná docela zvesela. Masopustní masky v čele s medvědem a medvědářem jsou plné barev, takže máte chuť hned vyrazit do průvodu. Masopusty, ostatky nebo fašanky byly prvním svátkem, který symbolicky otevíral každý rok. Chodilo se po vsi, koledovalo, bývaly zabijačky a svatby, aby po masopustu všechno utichlo v době postní, předvelikonoční.

Kromě velkých a známých svátků, tradic a obyčejů Lidový rok ukazuje do nejmenších detailů i ty méně známé, některé vyloženě hanácké. Pálení čarodějnic o Filipojakubské noci, vynášení Moreny, královničky s májíčkem, které patří k nejstarším oslavám jara. Jízdu králů, která má dodnes na Hané tradici, dožínky, májové, červnové i červencové poutě.

Protože život neběží jenom v oslavách, ukazuje Lidový rok také lidský život v jeho kráse i zármutku – narození, křest, svatbu, liturgie, pohřby. A jestli něco na Hané rozhodně musíte vidět, je to nevěsta se ženichem. Nevěsta s blyštivým „pantlékem“ na hlavě, ženich se šátkem kolem hrudi a vyšívanou zástěrou kolem pasu, kterou vzdává úctu nevěstě. Tak bohaté, zdobné a pracné kroje jinde neuvidíte. Všechna ta kraječková krása na vás čeká i tady v Kroměříži.

A konečně jsme také u toho očuchávání a zkoušení. V rámci výstavy probíhá program pro školy a školky, ale něco z něj si můžete vyzkoušet i vy jako návštěvníci. Napřed zkuste s dětmi uhodnout, co se říkalo o miminkách, která se narodila po půlnoci nebo o těch, která mají dlouhé prsty. Schválně, kolik je na lidových povídačkách pravdy. Na děti i dospělé tu čeká fotokoutek, kde si můžete vyzkoušet, jak by vám asi slušel hanácký kroj. Hned vedle je skříň plná kostýmů a masek.

Vezměte sem děti, objevte poklady dávno zapomenuté a poznejte trochu dobu, kdy čas plynul jinak. Pomaleji, klidněji a radostněji. Výstava je prodloužena až do 20. září.

  • S dětmi do Muzea Kroměřížska na Lidový rok
    Velké náměstí 38/21
    767 01 Kroměříž
  • ÚT - NE: 9 - 12, 13-17

Info

V okolí také najdete