Kroměříž: za tajemstvím podzemí

Slunečné odpoledne na kroměřížském náměstí. Nechtěli byste se jít trochu zchladit? Tentokrát se nepůjdeme koupat, ale podíváme se Kroměříži tak trochu pod sukně. V Muzeu Kroměřížska mají novou expozici Historie ukrytá pod dlažbou města. Tak se jdeme trochu bát do sklepení.

Muzeum Kroměřížska za poslední roky dost prokouklo. Ocitli jsme se opět na místě, kde lidé dělají svoji práci srdcem a s neutuchajícím nadšením chtějí předvést to nejlepší ze svého oboru. Hned u vstupu nás vítá usměvavá paní na recepci a vysvětluje, co je zrovna k vidění. Ze stálých expozic Památník Maxe Švabinského a Historie ukrytá pod dlažbou města si vybíráme tu pod povrchem a už se hrneme do sklepení.

K nové expozici musíte sestoupit do studeného kamenného sklepa kapitulního domu, ve kterém se muzeum nachází. Všechno ztichne a jakoby se nad vámi najednou rozestřela tíha celého města.

Dole ve sklepení se rozsvěcují světla, procházíte mezi vitrínami a exponáty a nasáváte atmosféru dávnověku. Expozice je rozkročená snad po celé historii města, stopy vedou až do pravěku. Najdete tady šperky, nástroje i nádobí z každého období. Mezi nimi tiše svítí dotykové obrazovky s perfektně zpracovanými materiály, kde se dozvíte, jak se tehdy žilo.

„Máme tu i pravý a nefalšovaný poklad,“ láká nás kurátorka za tajemstvími expozice. A opravdu. Ve zdobené truhličce tu leží historické šperky a mince. Přesně takhle by měl poklad vypadat. „Našel se v židovské části města při rekonstrukci měšťanských domů a označuje se jako židovský poklad.“ Zatímco ve středověku si lidé na horší časy schovávali mince a šperky, v pravěku by pokladem byly nepovedené nebo polámané šperky a nástroje, které si lidé nejspíš schovávali, aby z nich mohli časem zase něco vyrobit. A dnes? Jak by asi vypadal poklad, který by tu zůstal po nás?

V podzemí muzea je také model města, který ukazuje, jak Kroměříž vypadala v 19. století. Je tu středověká jímka, která baví hlavně děti, je tu hrnčířská pec a je tady i černá kuchyně, která kdysi bývala v každém měšťanském domě. Dnes už byste takovou našli jenom tady v muzeu.

Cestou na povrch jako byste prošli bránou času. Svítí sluníčko, kolem vás je naše normální a běžné 21. století. Jestli máte chuť, zajděte se ještě podívat na aktuální výstavu nebo se jenom tak projděte historickým podloubím kroměřížského náměstí. Tak co, líbilo?

  • Kroměříž: za tajemstvím podzemí
    Velké náměstí 38
    767 01 Kroměříž
  • 573 338 388
  • muzeum@muzeum-km.cz
  • ÚT - NE: 9:00 - 12:00; 13:00 - 17:00

Info

V okolí také najdete