Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zimní procházka z Trojáku na rozhlednu Maruška

Zima je tu a vy si chcete udělat pohodovou procházku a přitom se kochat krásnými výhledy? Pak vás zveme na krátký výšlap z Trojáku na rozhlednu Maruška v Hostýnských vrších, který podnikly dvě kamarádky lačné krásných výhledů a zvědavé, jestli se podaří zachytit hezký západ slunce.

Doporučení: lehká procházka pro všechny turisty, rodiny s dětmi, ale i partu kamarádů
Terén: asfalt (v době naší procházky zasněžený)
Časová náročnost: podle míry kochání výhledy - cca 1,5 - 2 hodiny
Délka trasy: tam i zpět 4 km

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Na Troják se dostanete autobusem (ze Zlína nebo od Bystřice pod Hostýnem) nebo můžete zaparkovat váš vůz na místním parkovišti. Autobusovou zastávku jsme zvolili jako start point. Odsud se můžete vydat na výlet dvěma směry. Jeden vás povede směr Tesák a Hostýn ( tento výlet je zpracován s pracovním materiálem pro rodiny s dětmi ZDE) nebo na stranu opačnou, která vede právě směr rozhledna Maruška. Bereme boby a vydáváme se po modré turistické značce, která kopíruje naučnou stezku Tesák. Hned na začátku naší trasy míjíme ski areál Troják. Sněžná děla jedou na plné obrátky a lyžuje se o 106.

Pokračujeme do kopečka ke stanici dalšího lyžařského vleku, který ale v provozu není. 

Pokračujeme stále vzhůru krásně zasněženou krajinou, sluníčko v zádech a lesy kolem nás. Klikatící se cesta bývala kdysi hranicí lukovského, kelečského a hošťálkovského panství.

Otáčíme se, užíváme si tepla sluníčka a těšíme se na zpáteční cestu, kdy posvištíme na bobech z kopce dolů.

Dostáváme se k rozcestníku Nad Trojákem, který se nachází ve výšce 590 m n.m. Odsud je možné se vydat nejen k Marušce a dál směrem k vrchu Bludný, ale taky třeba do obce Hošťálková. Na tabuli naučné stezky se dozvídáme, že zdejší husté lesy sloužily odedávna jako úkryt těm, co se měli důvod skrývat - nejdříve zbojníkům a později partyzánům. 

Pod přístřeškem si můžete odpočinout nebo si dát svačinu. Ale pokud vás zajímají osudy místních, určitě si všimněte další informační tabule nedaleko přístřešku, tentokrát naučné stezky s názvem Zapomenuté osudy. Vypráví o dvou dívkách - Boženě Baletkové a Františce Vítkové, které tu žily v době druhé světové války v osadě zvané Na Marušce. Více ale nebudeme prozrazovat...

Modrá turistická značka se stáčí do Hošťálkové a proto naše kroky nyní povede značka zelená.  Pokračujeme v cestě do kopečka a protože jsme už něco nastoupaly, otevírá se nám krásný pohled na Hostýnské vrchy.

Hory jsou pod bílou peřinou nádherné...

Kocháme se a Marušku už máme na dohled. 

Sluníčko barví mraky víc a víc a my nadšeně hltáme každý pohled.

Přicházíme k areálu meteorologické stanice Českého hydrometeorologického ústavu. Na tabuli se dozvídáme nejen o historii této stanice, ale také informace o minimální a maximální dosažené teplotě nebo o tropických nocích na Marušce v roce 2015. 

Obcházíme plot areálu stanice, zdálky zkoumáme meteorologické přístroje a obdivujeme námrazu, která se na plotě vytvořila.

My i boby jsme tu. Rozhledny Marušky - 16 m vysoké dřevěné stavby ve valašském stylu ležící ve výšce 664 m n.m. - je dosaženo.

Fotíme tuto "krásku" ze všech stran.

Je vidět, že nejsme sami, komu učaroval krásný západ slunce...

Boby necháváme pod schody, vystoupáme nahoru, občerstvujeme se a nemůžeme se vynadívat na tu krásu.

Sluníčko už je opravdu nízko, a tak sedáme na boby a vydáváme se na cestu zpět. Sledujeme červenou skvrnu zapadající za obzor a je to nezapomenutelný zážitek. 

Tip na závěr 1: Chcete mít jistotu, že je na Marušce dobrá viditelnost? Mrkněte raději dopředu na webkamery meteorologické stanice nebo Ski areálu Troják
Tip na závěr 2: Pokud se stejně jako my budete chtít vydat na západ slunce, nezapomeňte si čelovku nebo mějte alespoň pořádně nabitý telefon, kterým si můžete posvítit. Jakmile sluníčko zajde za obzor, je poměrně rychle tma, tak ať vás nezaskočí.

  • Zimní procházka z Trojáku na rozhlednu Maruška

V okolí také najdete