Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zámek a park Koryčany

Barokní zámeček, který se vypíná na vrcholku nad Koryčany, znali místní dlouhou dobu jako učiliště. Dnes je zámek prázdný a pomalu začíná jeho přerod v sociální zařízení. Jak to uvnitř vypadá?

Koryčany jsou malé městečko na samém okraji Chřibů. Daleko je odtud snad úplně všude, přesto je to město plné významných míst a událostí. Kromě toho, že městečko patřilo k nedalekému hradu Cimburk, byste tu našli významnou židovskou obec, synagogu (ve které je dnes prodejna textilu), židovský hřbitov nebo barokní zámek. V roce 1856 tu Michael Thonet postavil továrnu na ohýbaný nábytek a k ní nádhernou vilu, o jejímž osudu jsme psali v článku Thonetova vila: Spící kráska v zahradě továrny. Na místním hřbitově najdete náhrobek Thonetů, v okolí vily časem vyrostla firma Koryna vyrábějící převážně kuchyně, která bohužel poté zkrachovala a zanechala po sobě prázdnou továrnu a okolí zarůstající křovím. Na malé městečko událostí až až.

Dnes se půjdeme podívat do zámku, který tu na místě hospodářského dvora vyrostl v 17. století, kdy už bydlení na odlehlém hradě Cimburku nebylo pohodlné. V roce 1677 nechal František Gabriel Horecký bývalou tvrz přebudovat na dvoukřídlý barokní zámek, o sto let později jej rozšířil a upravil Kristián z Gillernu. V té době už k zámku patřil nádherný anglický park a okrasná zahrada, která ústila až do divoké rokle s potokem protékajícím podél zámku. Koryčanský zámek vlastnil také Salomon Rotschild a po něm velkoprůmyslníci, bratři Vilém Figdor a Heřman Wittgensteinové. V té době také v Koryčanech vznikla první Thonetova továrna na ohýbaný nábytek.

Po osvobození Československa zámek připadl státu a po druhé světové válce tu byly ubytovány děti padlých jugoslávských partyzánů. Byla tu školka i skladiště textilu, ale třítisícové městečko, jakým jsou Koryčany, provoz zámku nemohlo udržet. V roce 1956 tu proto byla otevřena učňovská škola obchodní pro výuku prodavačů obuvi. Po revoluci byla škola přejmenována na Střední školu obchodu a gastronomie, která byla v roce 2011 sloučena se Střední školou hotelovou a služeb Kroměříž.

Od roku 2013 je zámek v soukromých rukou. Olomoucká firma, která zámek vlastní, se rozhodla zřídit tu alzheimer centrum a pustila se do renovací. Jako první prošel revitalizací zámecký park, který dnes mají pod dohledem dendrologové i zahradníci. My už ho navštívili dříve - více se dočtete v našem článku na blogu

Park je otevřený veřejnosti, chodí si sem hrát děti, místní sem chodí na procházky, útočiště tu mají i místní skaut a také slouží pro lamaterapii a lamatrekking. Lamaterapie je vhodná jak pro postižené děti a seniory, tak pro osoby zdravé. Vlna lamy je opravdu hebká a její hlazení je velmi příjemné. S lamami lze vyrazit také na procházku - lamatrekking. Bližší informace získáte na emailu andy@lamagold.cz

Foto: Andrea Rohlder

Jinou kapitolou je však zámek samotný. Po bývalém učilišti tu zbyly prázdné stěny, linoleum na chodbách a modře vykachlíkované koupelny.
Renovace postupuje pomalu, ale my věříme, že zámek bude moci opět brzy sloužit lidem.

Otevírací doba v roce 2024:

Zámek z důvodu rekonstrukce není možné navštívit. Nicméně v Koryčanech se můžete zúčastnit procházky po barokních památkách, která vede i zámeckým parkem a dozvíte se o zámku a parku více. Na procházku naváže prohlídka Thonetovy vily. Podrobnější informace v příloženém plakátku. 

  • Zámek a park Koryčany
    Zámecká 65
    768 05 Koryčany
  • info@zameckyparkkorycany.cz
  • Zámek pro veřejnost uzavřen. Otevírací doba parku: Květen - září: 9:00 - 18:00 Říjen - duben: 9:00 - 17:00

V okolí také najdete