Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Ze Samoty na Brdo

Znáte nejvyšší vrchol Chřibů? Určitě znáte. Najdete tu kamennou rozhlednu s názvem Brdo v nadmořské výšce 587 m. n. m. Nejspíš jste ji už navštívili a pravděpodobně jste se vydali z BUNČE NEBO ROŠTÍNA. Ale co takhle prozkoumat přístup z opačné strany a vyrazit ze Samoty přes Vlčák až k rozhledně? pojďte se na tuto trasu podívat!

Doporučení: rodinný výlet s malými i velkými dětmi a milovníky Chřibů a rozhleden, vhodné i pro kočárky (sportovní)
Terén: asfalt, lesní cesta
Délka trasy: cca 14 km tam i zpět
Převýšení: 210 m
Časová náročnost: 4 hod.
Občerstvení: Motorest Samota popř. malé občerstvení přímo na Brdu
Cíl: Rozhledna Brdo – 587 m.n.m

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Start point jsme zvolili u motorestu Samota, kde se nachází rozlehlé parkoviště. Motorest leží u hlavní cesty z Brna do Uherského Hradiště na silnici E 50.

Rozcestník nás navedl na trasu směrem na Vlčák (modrá turistická značka). Vyrážíme po asfaltové cestě, která je ideální pro kočárek. V případě, že si chcete výlet zpestřit, můžete si s sebou vzít i kolo a projet si tak tuhle oblíbenou chřibskou cyklotrasu. My jsme si však chtěli udělat trošku delší procházku a tak jsme vyrazili pěšky i s naším malým výletníkem.
První část trasy není vůbec obtížná a děti ji hravě zvládnou. Jedná se o krátké stoupání a klesání, což je opravdu ideální pro rodiny s dětmi. Držíme se modré turistické značky, procházíme okolo místního vysílače přes rozcestí Pod Mordýřkou.

Po cestě narážíme na několik skalních útvarů, odkud pozorujeme okolní přírodu. Podél cesty objevujeme spoustu keříků s ostružinami, kterým se prostě nedá odolat.

Zabrouzdáváme hlouběji do lesa a daří se nám nasbírat nějaké ty hříbky. Máme štěstí, v tomto ročním období rostou. 
Cesta se klikatí nahoru a dolů a my se stále držíme modré značky. Terén se mění z asfaltky na středně náročnou lesní cestu, kde doporučujeme raději sportovní kočárek. Po cca 4,5 km přicházíme k rozcestí Vlčák.
Poblíž rozcestí se nachází hájenka nesoucí stejný název. Jedná se o stavení, které bylo původně majetkem hospodářského statku v Cetechovicích a sloužilo jako panská hospoda. Bylo dokonce využíváno i jako hlavní poštovní stanice. Poblíž vidíme mapu Chřibů i turistický rozcestník, kde jsou označeny další trasy k využití.
U Vlčáku odbočujeme vpravo a napojujeme se na červenou trasu, která vede až k našemu cíli. Opět kamenitá nenáročná trasa, kterou zvládá i náš Toník.
Pokračujeme dál k informační šipce, která nás navádí zabočit k rozhledně doleva. Posledních několik set metrů stoupání přes kamenitou pěšinu nás dovedlo až k samotnému cíli – rozhledně Brdo.
Jedná se o 23,9 m vysokou kamennou vyhlídku, která stojí na stejnojmenném nejvyšším vrcholu Chřibů. Název vznikl podle starého nářečí slova „brd“ – což znamená zalesněná vyvýšenina, která se vyznačuje skalnatým vrcholem. Přes letní prázdniny je otevřeno každý den od 10 do 18 hodin. Mimo letní sezónu je otevřeno pouze o víkendech nebo po předchozí telefonické domluvě. Platí se u stánku, kde si můžete zakoupit turistickou známku, pohled a taky něco malého k občerstvení (káva, čaj, sušenky).
Na závěr jsme vycházíme několik schodů na vrchol rozhledny, kde si prohlížíme nádhernou okolní krajinu, malebné hřebeny Chřibů a nedaleký hrad Buchlov. Z vrcholu rozhledny lze pozorovat hned několik pohoří jako např. Roháče, Malou Fatru, Jeseníky a samozřejmě Beskydy, Vsetínské vrchy a Malé či Bílé Karpaty. Na vrcholku je i návštěvní kniha, kde se mohou zapsat ti, co rozhlednu zdodali. 
Teď už nás čeká pouze cesta zpět na Samotu, která leží uprostřed idylického prostředí Chřibských lesů.
My i náš malý Toník máme Samotu moc rádi a vždy se sem rádi vracíme. Stojí za to navštívit jak s dětmi, tak i s partou přátel. Motorest je postaven ve stylu dřevěné hájenky a vaří se zde zejména jídla ze zvěřiny i tradiční česká jídla. Poblíž se nachází rozlehlé dětské hřiště s dřevěnými prvky a moc hezky udržovaná zahrada s romantickým zakoutím. Skvělé místo pro odpočinek.

Okolní příroda vybízí i k dalším výletům jako je např. Střílecký hrad nebo hrad Cimburk. Tak užívejte výletování. 

A jak jsme si výlet užili? Mrkněte na video:

Sportu zdar a toulavým krokem dál.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé, kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.

Na další výlety od Sabči a Honzy mrkněte tady.

  • Ze Samoty na Brdo

V okolí také najdete