Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Ze Zdislavic na vyhlídku Kamenný stůl

V dnešním putování po Kroměřížsku se vydáme do vesničky Zdislavice a jejího blízkého okolí, které slibuje krásné výhledy do zdejší úrodné krajiny. Jsme překvapeni, kolika krásnými místy taková malá obec disponuje.

Doporučení: sportovci a milovníci přírody
Terén: střídavě silnice, převážně polní cesty
Délka trasy: 14 km
Časová náročnost: 1–2 h (záleží na vás)
Občerstvení: s sebou
Vybavení: kolo, jinak je trasa i moc pěkná procházka

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE:

Dnešní start point jsme zvolili v malé vesničce Zdislavice, která je součástí obce Troubky – Zdislavice. Nachází se na území Hříběcích hor, zhruba 14 km od Kroměříže. My se dnes z Kroměříže vydáváme na kole, ale je možné sem přijet samozřejmě i autem nebo autobusem, popřípadě vzít kolo do vlaku na trase Kroměříž – Zborovice a dojet sem pak již na kole.

Od kapličky v obci se vydáme směrem k zámku Zdislavice, který se nachází na okraji vsi, kousek od silnice. Všímáme si, že zámek je v soukromém vlastnictví a prozatím veřejnosti nepřístupný. Zámecký areál obklopuje rozlehlý park a vstupní brána, odkud lze pozorovat tuhle pozdě barokní stavbu.

Zajímavostí je, že se zde narodila rakouská spisovatelka Marie Dubská (Marie Von Ebner – Eschenbach), která byla považována za jednu z největších literárních osobnostní 19. století a dokonce označována jako rakouská Božena Němcová.

Hned pod zámkem se nachází další point našeho výletu - Hrobka již zmíněné Marie von Ebner – Eschenbach. Díky výjimečnosti této ženy a její rodiny je hrobka postupně rekonstruována organizací Czech National Trust. Stavbu obklopuje park, který je celoročně přístupný. Můžete zde načerpat jedinečnou atmosféru a ponořit se tak do místní historie. Doporučujeme si u přístřešku nahrát QR kód Kouzlo příběhů Hříběcích hor na telefon a pozdvihnout zážitek ještě o něco výše. Po načtení si můžete přímo na místě přehrát namluvený životní příběh této výjimečné ženy. Více o hrobce se dozvíte ZDE

Pokračujeme dál po zelené turistické značce přes vesničku Troubky, kde za autobusovou zastávkou zatočíme vlevo směrem k polní cestě. Po vyšlapání krátkého kopce dorazíme k odpočinkovému místu – Boží Muka, kde se nachází dřevěné posezení ke krátké přestávce.

Polní cesta nás vede nahoru a dolů, a po překonání několika krátkých stoupání doraziíme k rozcestí. Na rozcestí se vydáváme ostře vlevo okolo místních rybníčků a pokračujeme směrem dál po polní cestě (cesta není nijak označena).

Zhruba po 2 km jízdy dorazíme k předposlednímu pointu výletu – Kaple sv. Anny na půli cesty do obce Morkovice – Slížany.

Na místě se nachází kaplička s lavičkou a dřevěným altánkem. Krásné místo k odpočinku, které nabízí široký pohled do okolní krajiny. Určitě stojí za to navštívit. 

Po krátké pauze sjíždíme po polní cestě z kopce dolů, v Morkovicích odbočujeme vlevo a pokračujeme do kopce po hlavní silnici směr Troubky – Zdislavice. Po asi 1, 5 km zajedeme vlevo směrem k polní cestě, která vede k místnímu lesíku (Kázánky).

Podél lesa frčíme z kopce dolů, po chvíli zatočíme opět vlevo a okruh po okolní krajině završíme u posledního pointu našeho výletu, a to u vyhlídkového místa – Kamenný stůl. Vyhlídka se nachází nad obcí Zdislavice, a to na kopci ve výšce 377 m. Jsou zde usazeny dvě lavičky s kamenným stolem a dřevěný rozcestníkem s dalšími trasami k využití. Vyhlídkové místo nabízí pohled do okolní krajiny Chřibů, kde můžete v dáli zahlédnout rozhledny Brdo a Zdeničku a z druhé strany Hostýnské vrchy.

V případě, že vyrazíte s dětmi nebo si chcete udělat nenáročnou procházku, doporučujeme vyrazit ze Zdislavic k zámeckému areálu s hrobkou a následně se vydat obcí směrem do kopce k vyhlídkovému místu. Užívejte výletování. 

A JAK SE NÁM NA VÝLETĚ LÍBILO? MRKNĚTE NA VIDEO:

Tak sportu zdar a toulavým krokem dál.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:

Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.

Na další výlety od Sabči a Honzy mrkněte tady.

 

 

 

 

 

  • Ze Zdislavic na vyhlídku Kamenný stůl

V okolí také najdete