Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Kolem Kostelan

Když jsme zjistily, že se v okolí obce Kostelany chystá nová naučná stezka, moc jsme se s děvčaty těšily, až bude dokončena. zlákala nás nedlouho po dokončení a nadchla nás. Na trase jsme našly krásné dětské hřiště, díky informačním tabulím se dozvěděly řadu zajímavostí a díky edukačním prvkům jsme si užily spoustu zábavy. 

Doporučení: pro rodiny s dětmi
Terén: polní cesty, chodníky i silnice
Délka trasy: 2,8 km

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Startujeme u autobusové zastávky v Kostelanech, kde se nachází tabule s informacemi o obci a zajímavých místech, které zde můžeme navštívit.

Fotíme si trasu, abychom se v okolí obce neztratily a vydáváme se na náves k bustě prezidenta T. G. Masaryka a v horní částí návsi nacházíme taky studnu a lípu demokracie. 

Vydáváme se cestou vlevo nahoru a následujeme zelenou šipku, která nás bude po naší trase provázet. 

Vykračujeme si dále a po levé straně míjíme zvláštní stavbu. My ale víme, že se jedná o jeden z mostů nedokončené Baťovy dálnice z přelomu 30. a 40. let minulého století. 

Tato stavba momentálně slouží jak sklad pro obec. My pokračujeme kolem sběrného dvora nalevo a objevujeme výklenkovou kapličku s posezením.

Snažíme se zahlédnout druhou stranu mostu, ale za hustým porostem ho nevidíme. Rozhodujeme se vydat kolem kaple dál k místu ropného vrtu a odtud si na nedokončený most díky dronu "posvítíme" z výšky.

Říkáte si, o jakém ropném vrtu mluvíme? Pokud byste se vydali od kapličky dál polní cestou, narazili byste na něj stejně jako my. Ropa se u Kostelan těží od roku 1968. Ložisko v této lokalitě stále není vyčerpáno, byť už se netěží v takové míře, jako dříve. Těžaři ale už v okolí obce z vrtů získali 150 tisíc metrů krychlových ropy! Navíc se tady také vyrábí plyn. Věděli jste to?

Dronem vylétáváme do výšky a kocháme se okolní krásnou krajinou....

Vracíme se na trasu naučné stezky, sběrný dvůr necháváme vpravo a vydáváme se vlevo do kopce.

Pokračujeme dále kolem plaňkového plotu, až se na kopci dostaneme k objektu Vodovodů a kanalizací. 

Pořádně obhlédneme dopravní situaci a po okraji silnice se musíme kousíček vrátit zpět směrem k obci a na křižovatce se dáme vlevo. Dostáváme se ke krásnému prostornému dětskému hřišti se skluzavkami, houpačkami, prolézačkami a spoustou dalších prvků.

Díky naučné stezkce bylo hřiště obohaceno o edukační dendrofon. Tato výuková tabule obsahuje lamely z několika dřevin, vždy s potiskem listu /jehličí a plodu daného stromu. 

Po dostatečném vyřádění obcházíme přilehlé fotbalové hřiště a pokračujeme ve směru zelených šipek. Vzadu za hřištěm objevujeme další z prvků naučné stezky - doskočiště. Naše skoky odpovídají těm od lišky nebo veverky. A co vy? Doskočíte dál?

Už od hřiště se nám začínají otevírat nádherné výhledy na okolní krajinu. 

Cestou kolem lesa postupujeme k další informační tabuli na cestě - tentokrát se jedná o přírodní lékárnu. Zjistili jsme, jaké léčivé bylinky mohou pomoci při nemoci či zranění. 

Zelená šipka nás provází dál mezi polem a lesem a dostáváme se k metru se zvířátky. Někdo se měří a někdo zkouší, kam až dosáhne. Jak metr využijete je jen na vás. Kolem aleje mladých stromků postupujeme dál po trase naučné stezky a nacházíme ceduli s informacemi o zajíci polním. Dozvíte se tu, kolik zajíc váží, měří i kolika let se v průměrů dožívá, kde žije i jak rychle umí běžet.

Tato cedule je první ze tří, kde si můžete vyzkoušet zajímavou výtvarnou techniku - frotáž. Přiložte na destičku papír, tužkou po něm na plocho přejíždějte a získáte tak obrys zajíce. 

Další zajímavé informace zjišťujeme u cedule s názvem Javor mléč. I tady máme možnost obkreslit si další obrázek. 

Vydáváme se směrem k mysliveckému posedu a za ním na nás čeká třetí z cedulek s možností kreslení obrázků, což děti moc baví. Doporučujeme s sebou vzít více listů papíru i různé barvy pastelek, ať máte obrázky pestrobarevné. 

Poslední tabulí  na této polní cestě je ta, kde se dozvídáme, jak dlouho trvá, než se rozloží různé materiály jako dětské pleny, pneumatiky, banán, plastové sáčky nebo sklo.

Dostáváme se na silnici a vracíme se po ní směrem k obci. U hřbitova objevujeme další informační cedulku. Tentokrát jde o vyhlídkovou tabuli, na které zjišťujeme, jaké kopce a obce vlastně máme tady na vyhlídce jako na dlani. 

U hřbitova se napojujeme na chodník, který nás dovede zpět do Kostelan. 

Výlet se nám příjemně protáhl. My ale pospíchaly za dalšími povinnostmi, a tak jsme nestíhaly projít si stezku celou. Vrátily jsme se k autobusové zastávce a na nedalekou náves, kde jsme měly zaparkované auto. Vy ale můžete ještě zbývající kousíček stezky projít a dozvíte se zajímavosti o ptactvu.

Stezku si určitě nenechte ujít. Uděláte si krásnou procházku, zadovádíte s dětmi a pokocháte se nádhernými výhledy. K občerstvení i dalšímu programu doporučujeme navštívit Ranč Kostelany, kde se dětem bude nepochybně líbit. Objevíte tu rozhlednu, zvířátka i něco dobrého na zub. 

K dispozici jsou také mapky s plánem stezky. Najdete je ke stažení ZDE nebo v tištěné formě na Obecním úřadě Kostelany, na Ranči Kostelany a v Lesním penzionu Bunč.

Další výlety a procházky s tajenkou od Veroniky Kuklové najdete ZDE

  • Kolem Kostelan

V okolí také najdete