Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hrobka Marie von Ebner-Eschenbach

V malé vesničce zdislavice na okraji Hříběcích hor, jak se Chřibům dříve říkalo, najdete nejen krásný (byť veřejně nepřístupný) zámeček, ale také místo posledního odpočinku Marie von Ebner-Eschenbach. Tato žena je považována za jednu z nejvýznamnějších evropských literárních osobností 19. století a byla označována za rakouskou boženu němcovou. Přestože byla tato německy píšící spisovatelka českého původu dvakrát nominována na Nobelovu cenu za literaturu, konkrétně v letech 1910 a 1911, byla po rozpadu Rakouska-Uherska prakticky zcela zapomenuta.

Rekonstrukce její hrobky v rodných Zdislavicích se ujala organizace Czech National Trust, která se snaží upozornit nejen na literární a kulturní odkaz této výjimečné ženy. Snahou je poukázat i na její vřelý vztah k moravskému venkovu, který byl její celoživotní inspirací, a na mimořádné sociální cítění spočívající v podpoře nadaných dětí a vybudování chudobince a školky v jejím rodišti. 
Najdete tu pozoruhodnou klasicistní hrobku s nádhernou kaplí. Místo je obdivuhodné svým technickým a architektonickým řešením, jedinečnou atmosférou i citlivým začleněním do terénu s dálkovými výhledy do krajiny.

Park je přístupný celoročně. Skupiny lze objednat na telefonu 725 173 391. Každý rok se park a hrobka otvírá také na Víkend otevřených zahrad, v sezónu o víkendech a při dalších různých slavnostních příležitostech a výročích.

Na informační tabuli u malého parkoviště nedaleko hrobky doporučujeme načíst QR kód. Díky MAS Hříběcí hory si můžete poslechnout příběh Marie von Ebner-Eschenbach a procházet se přitom v okolí hrobky v krásném parku. Další příběhy z Hříběcích hor z projektu Kouzlo příběhů najdete na youtube kanále MAS Hříběcí hory

Nedaleko odsud najdete vesničku Hoštice. V místním malebném zámku Marie von Ebner-Eschenbach, rozená hraběnka Dubská, pobývala a tvořila. Dnes není otevřen veřejnosti, ale můžete se odsud projít kaštanovou alejí ke Zdislavské kapličce nebo ke kapličce Na Strašné. Místní pověst si poslechnete a krásný tip na výlet najdete ZDE

  • Hrobka Marie von Ebner-Eschenbach

    Zdislavice
  • 608 814 723
  • hudec.petr@npu.cz
  • červen - září: neděle od 13:30 do 17:00 Skupiny lze domluvit telefonicky: 725 173 391

Štítky

V okolí také najdete