Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Na výlet do: Holešova!

Foto: m-ARK

Máte volnou neděli? Prázdniny? Pak pro vás máme tip na výlet do Holešova. Uvidíte tu zámek s nádherným parkem a prohlídkovou trasou plnou dojemných příběhů. Podíváte se do staré synagogy a na židovský hřbitov, za kterým se sem sjíždí lidé z celého světa. Nahlédnete do tajné chodby, do maličké hvězdárny i Černé kaple, dáte si skvělou kávu a možná i kousek dortu. Jdeme na to?

Městečko Holešov leží jen pár kilometrů od Zlína i Kroměříže. Kousek za ním už se zvedají oblé kopečky Hostýnských vrchů, které Holešov odděluje od hanáckých rovin a polí. Jedenáctitisícové městečko se pyšní nádherným zámkem a parkem, vemi pestrou a napínavou historií židovskou i křesťanskou, několika příjemnými kavárnami a prázdninovou atmosférou, jakou potkáte jen tady. Můžete sem vyrazit na celodenní výlet a slibujeme, že se nebudete nudit.

Kde začít? Na holešovském zámku!

Kdybyste se na Holešov podívali z výšky, první, co by vám padlo do oka by byl určitě zámecký areál s parkem, který zdobí vodní kanály ve tvaru trojzubce. Ty tu nechali v 18. století vybudovat Rottalové, kteří z Holešova udělali své rodové sídlo. Z původně středověké tvrze a později renesančního zámku udělali honosnou barokní stavbu, která dodnes oslňuje svou velkolepou nádherou.

Poslední majitelkou zámku byla Barbora, hraběnka Bruntálská z Vrbna a jejímu příběhu je zasvěcena i část prohlídkové trasy zámku. Tklivý příběh o lásce, válce, nespravedlnosti i odvaze si můžete poslechnout při prohlídce nádherných interiérů zámku nebo si o nich přečíst na našem blogu.

Zámek je dnes také místem, kde se odehrává většina kulturního života městečka, dělají se tu plesy, koncerty, přednášky, ale také velkolepé výstavy, na kterých vystavují umělci světových jmen, jako je Andy Warhol, Tono Stano nebo Josef Lada. Na co právě teď zajít najdete na informačním portále města Holešov.

Náš tip: Legendární akcí je hudební festival Holešovská Regata, jehož součástí je i plavba alegorických plavidel po hladině zámeckých nádrží.

Zahrada a okolí zámku

Až budete mít po prohlídce, projděte zámkem až do zámeckých zahrad a parku. Po pravé straně najdete Růžovou zahradu, které vévodí rozkošná stavbička bývalého japonského pavilonu, později přebudovaného na malou hvězdárnu. Dodnes je funkční, i když už se moc nepoužívá.

Od Růžové zahrady se můžete vydat podél vodních nádrží až dozadu, kde park přechází v sad a ten zase v lesopark, ve kterém najdete drobnou vyhlídkovou věž, fotolavičku a několik starých kamenných odpočívek, na kterých si můžete číst nebo lenošit.

Z parku se pak vraťte boční brankou, která vás zavede do ulice Zámecká. Vydejte se vpravo a po pár krocích narazíte na Zemanovu kovárnu. Maličká stavba tu stojí už 400 let a prý se pod její výhní skrývá vchod to tajné chodby, která vede až na zámek.

Náš tip: odskočte si také na náměstí, kde v kostele Nanebevzetí Panny Marie najdete monumentální Černou kapli, jejíž stěny jsou obloženy černým mramorem.

Také můžete kousek od centrální kašny projít průchodem kolem opravených Masných krámů s barokní zdí a odtud se dostanete na náměstí sv. Anny s farním kostelem a památníkem Smíření. V interiéru kostela sv. Anny je stálá expozice věnovaná světci J. Sarkanderovi.


Židovský Holešov

V Holešově najdete také Šachovu synagogu, která je opředená hned několika legendami, a díky osobnosti rabína Šacha se tu prý dodnes dějí zázraky. Synagoga, postavená v 16. století, sice chvíli sloužila jako truhlářská dílna, ale dnes je z ní opět svatostánek, za kterým sem jezdí Židé z celého světa. Navštíví ji a pak spěchají na nedaleký židovský hřbitov, aby se poklonili u stély rabína Šacha. O tom, kdo to byl, a jaké zázraky se s jeho jménem pojí, si přečtěte v našem blogovém článku.

Náš tip: V Holešově se každoročně pořádá také velký Festival židovské kultury, který můžete navštívit na konci července.

Na kávu a něco dobrého

Duchovní stravy už bylo myslíme dost, je čas vyrazit na kávu. Od synagogy a židovského hřbitova se projděte na náměstí, kde najdete maličký obchůdek Čaj a káva U Palet nebo kavárnu Mlsná kočka. Jestli máte velký hlad, rozhodně doporučujeme skočit do restaurace nově opraveného Panského pivovaru, kde skvěle vaří. V jeho areálu najdete také vyhlášené cukrářství Eklér.

Foto: blog regionu Kroměřížsko

Kam z Holešova na výlet?

Jestli chcete pár dní zůstat, ubytujte se v Panském pivovaru a podnikněte výlet do okolí. Holešov a jeho okolí je super místem na kolo, protože tu nemáme mnoho příkrých kopců, kteér by vás zbytečně vysilovaly.

Mezi naše top tipy na výlety patří:

Foto Sv. Hostýn: Petra Sýkorová pro Kroměřížsko

 

 

  • Na výlet do: Holešova!

V okolí také najdete