Podzim máme moc rádi, lesy jsou plné barev a vůně, proto jsme nemohli zůstat jen tak sedět doma a rozhodli jsme se vydat opět do našich oblíbených Chřibů. Tentokrát jsme si vytipovali menší okruh kolem skalních útvarů, kterých je v Chřibech nespočet, ale skály Kozel a Kazatelna patří mezi ty nejkrásnější a největší.
Doporučení: rodinný výlet pro malé i velké děti, cyklisty a milovníky Chřibů
Terén: lesní cesta
Délka trasy: cca 4 km dlouhý okruh
Převýšení: 111 m
Časová náročnost: zhruba 2 hodiny
Občerstvení: zabalit svačinu do batohu
Vybavení: sportovní kočárek nebo nosítko
Místa zájmu: skála Kozel, studánka U Mísy, skalní útvar Kazatelna
Vyrážíme autem z Kroměříže směr Koryčany, kde po asi půl hodině jízdy odbočíme z náměstí doleva směr hrad Cimburk. Pokračujeme klikatou cestou asi 10 minut k parkovišti U Křížku. Jedná se o výchozí bod, kde se kříží několik turistických tras, které vedou k dalším zajímavým místům jako je například zmíněný hrad Cimburk, který známe již z loňského podzimního výletu.
Náš tip: pokud máte víc času, po absolvování pěšího okruhu, který vám zabere zhruba dvě hodinky, se vydejte z parkoviště po žluté a pak po zelené směr hrad. Cesta vám zabere asi 20 minut, není nijak náročná. Hrad si pak můžete projít sami vlastním tempem s tištěným průvodcem, je tam i menší občerstvení a prodejna suvenýrů. Hrad je v těchto měsících otevřen denně od 10 do 17 hodin.
My dnes tedy jdeme prozkoumat skály, které se v okolí nachází. Od parkoviště se napojíme na červenou turistickou značku a po asi 300 metrech se na rozcestí vydáme směrem rovně. Lesní terén je příjemný a nenáročný.
Po chvíli chůze už v dáli zahlédneme týčící se skalní věž – „Kozel“. Jedná se o 20 metrů vysoký pískovcový a slepencový skalní útvar, který je dokonce vyhledávaným místem horolezců. Lokalita se nachází v zalesněném lesním svahu hned nad turistickou cestou a je přírodní památkou. Téměř opadané stromy umožňují hezký pohled na skalní útvar a my tak můžeme obdivovat tento přírodní úkaz ze všech možných stran.
Jakmile se dostatečně vynadíváme, vyrážíme dál rovně a po zhruba 500 metrech se dostaneme až ke studánce U Mísy. Jak už název napovídá, studánka je ve tvaru mísy. Jak dříve, tak i dnes, slouží jako vydatný zdroj vody nejen pro poutníky nebo turisty, ale i pro hrad Cimburk. Pokud vyrazíte s dětmi, tak jako my, zajisté vám tohle místo poslouží ke krátké přestávce nebo občerstvení v přístřešku.
Procházka sem nám utekla celkem rychle a nyní nás čeká stoupání do příkrého kopce. Kousek za studánkou po červené turistické značce nám dřevěná šipka napovídá, že blížíme se k poslednímu bodu výletu, ke skalnímu útvaru Kazatelna.
Jedná se o osamocenou skálu na hřbetu Chřibů o výšce asi 8 metrů. Přístup na samotný vrchol vede přes schůdky, které zde byly údajně vytesány již v období středověku. Skála je zakončena upravenou plochou s dvouramenným železným křížem. O této přírodní památce se traduje, že místo bylo využíváno opravdu jako kazatelna, zprvopočátku moravským arcibiskupem Metodějem, později i augustiniány z nedalekého kláštera na Sv. Klimentu.
Ze skaliska je teď na podzim vskutku překrásný výhled do okolí a na protější hřebeny Chřibů, které jsou především v tomto období zahaleny do podzimních barev.
Ideální místo k relaxu a odpočinku, kterým jsme si zpříjemnili nenáročnou rodinnou procházkou a hrníčkem teplého čaje.
Kdo chce, může vyrazit stejnou trasou zpět nebo se vydat po nedaleké cyklotrase, která nás dovede až k parkovišti.
Užívejte podzimu a výletování. Sportu zdar a toulavým krokem dál.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Sabča a Honza
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.
Nádherné podzimní výhledy ze zříceniny hradu Šaumburk a kopců okolo Rajnochovic.
Seznamte se nejen s krásami místní přírody, ale i s historií obce!
Rodinný výlet za krmítky, rybníčky a hezkými výhledy na okolní krajinu.
Vydejte se s dětmi na kole či na bruslích podél horské říčky Bystřičky.
Vydejte se pěšky, na kole nebo i s kočárkem do oblasti nedaleko Kroměříže, do vesničky Hradisko!
Původně šlechtické sídlo sloužilo i jako střední škola s internátem a teď se rozhoduje o jeho osudu.
Hrad Cimburk, který byl ještě před pár desítkami let zříceninou zarostlou náletovým křovím, stojí chřibských lesích nedaleko Koryčan.
V dnešním putování po Kroměřížsku se vydáme do vesničky Zdislavice a jejího blízkého okolí, které slibuje krásné výhledy do zdejší úrodné krajiny.
Krásné místo jako stvořené pro rodiny s dětmi jen kousek od centra Kroměříže!
Poznejte místo posledního odpočinku jedné z nejvýznamnějších německy píšících spisovatelek ve Zdislavicích.
Jeden den na poznání tohoto malebného městečka na pomezí Hané a Valašska vám stačit nebude!
Sníh, azurové nebe a sluníčko nás vylákalo do přírody, zdolat nejvyšší vrchol Hostýnských vrchů.
Načerpejte energii při procházce po úpatí Hříběcích hor.
Zima v Chřibech je krásná se sněhem i bez. Přesvědčte se na vlastní kůži!
Zima jako v pohádce a spousta napadaného čerstvého prašanu nás tentokrát zavedla do turisticky oblíbené obce Rusava.
Poznejte s námi zajímavá a neobjevená místa mikroregionu Holešovsko!
Bájné historky a povídačky, hluboké lesy plné studánek a skal. To jsou poutavé příběhy, které píšou samotné magické Chřiby. Dnes se vydáme nedaleko od obce Kostelany na příjemnou lesní procházku.
Poznávání a objevování naší krajiny není nikdy dost, pojďte s námi prozkoumat život v přírodě kolem vody a to přímo v Kroměříži!
Máte rádi aktivní výlety a běhání v okolí Kroměříže? Tak tento výlet je jako dělaný právě pro vás!
Pěší výlet, při kterém využijete hromadnou dopravu a poznáte velký kus chřibského pohoří.
Malebné městečko v podhůří Hostýnských vrchů vás překvapí svou atmosférou a zajímavou historií.
Secesní vodní elektrárna Na Strži stojí jen pár kilometrů od centra Kroměříže. Kdysi to býval technický unikát a dodnes je to krásné místo na procházku.
Drobná lesní kaplička nad potůčkem u obce Roštín zve k procházce a tichému rozjímání.
I s menšími dětmi v kočárku můžete vyrazit na parádní výlet do přírody!
Prázdninová klasika s nejhezčími výhledy v Chřibech? No přece rozhledna Brdo!
Zpestřete si den s rodinou nebo vaši dovolenou v Kroměříži a dopřejte si netradiční zážitek v podobě vyhlídkové plavby po řece Moravě!
Aktivní výlet pro všechny milovníky přírody a sportu!
Nostalgický výlet s dětmi za krásnými výhledy i i partyzánskými příběhy.
To nejkrásnější z valašské přírody v jednom výletu! Jde se horami, lesem, po loukách a pastvinách, kolem malebných chaloupek.
Skvělý tip na procházku z Nětčic do Zborovic a zpět s dětmi nebo čtyřnohým mazlíčkem.
Žádné velké plány ani výšlapy po regionu? Nevadí, co takhle příjemný letní podvečer se západem slunce v Kroměříži?
Vydejte se do areálu Motorestu Samota a k mlýnu do Kunkovic v krajině takzvaného Moravského Toskánska.
Výlet ze Slavkova směr Hostýnské kopce - čeká vás vyhlídka Pod Valy, Bukovina a kopec Skalný.
Vydejte se kousek od Holešova na náročnější výšlap Hostýnskými vrchy!
Nová naučná stezka nabízí zábavu, poučení, cvičení i krásné výhledy na celé město Kroměříž.
Kousek od historického centra města Kroměříž můžete vyrazit také do přírody!
Chropyňský zámek, ptačí pozorovatelna, krásné výhledy i spousta dětských hřišť, to vás čeká na tomto rodinném výletě.
Kousek od Kroměříže a přesto už skoro v horách, vyhlídku Šárka si zamilujete!
Netradiční a dobrodružný výlet kolem koňských pastvin v Hostýnských vrších.
Tento výlet vás bude bavit! Kolem Čertových kamenů na vrchol Komárec je cesta místy trnitá, ale stojí to za to!
Vydejte se na procházku malebnou vískou Rusava až na vrchol Skalný s výhledy.
Hrad Cimburk u Koryčan v Chřibech je otevřen celoročně a můžete si jej volně projít.
Prozkoumejte tajuplné skály, studánky a další přírodní zajímavosti v Chřibech.
Připravte se na pořádný výšlap a děti tentokrát nechejte raději doma. Užijte si výlet třeba ve dvou!
Tajemné a zapomenuté Chřiby, podzimní atmosféra a jedno starodávné mohylové pohřebiště. To je náš nový výlet!
Výlet pro celou rodinu v přírodě chřibských lesů a s překrásnými výhledy.
Magické podzimní Chřiby, nenáročná trasa, tajuplná místa, to je nový výlet pro rodiny s dětmi.
Ano, na Kroměřížsku v Hostýnských vrších, se můžeme pochlubit vodopádky a kaskádami. Horská říčka Bystřička umí čarovat, pojďte se přesvědčit.
Ranní ptáče, dál doskáče aneb brzké ranní probuzení s východem slunce, to je nový výlet Sabči, Honzy a malého Toníka. Tak pojďme na to!
Jestli se chcete opravdu pokochat krajinou, udělejte si výlet na zříceninu Nový Šaumburk v Hostýnských vrších. Moc se o něm neví, takže tu pravděpodobně budete sami.
Máte rádi hanácké rovinky na kole? Tak to pro vás máme trasu z Olomouce do Kroměříže - dvou významných historických moravských měst, které spojuje arcibiskupství.
Vysoko nad horami ční do okolí štíhlá rozhledna. V zimě se na ní třpytí ledové krusty námrazy, v létě je to přívětivé místo s nádherným výhledem na Hostýnské vrchy.
Dnes jsme si pro Vás přichystali nový výlet, kterým jsme odstartovali nový obsah našich výletů s názvem „Toulky po Chřibech“.
Oblíbený TV pořad Cyklotoulky zavítal tentokrát do našeho regionu a my jsme je provedli částí překrásného přírodního parku Chřiby, který je pro cyklistiku jako stvořený...
Chcete se jen tak zatoulat ve dvou? Zkuste se projít romantickou zámeckou zahradou v Holešově!
V Kroměříži je toho tolik, co navštívit. Jak se tady neztratit a dozvědět se více? Poradí vám turistické mapy s průvodci nazvané Kroměříží po svých.
Projděte si krátkou trasu s krásnými výhledy na vesničku Brusné a podhůří Hostýnských vrchů i samotný Svatý Hostýn.
Pěší túra nás dnes zavede od starobylého hradu Cimburk k Hradisku svatého Klimenta, Gorazdově studánce, na Kazatelnu a za pověstmi Chřibů. Prastará krajina, která čeká, až ji objevíte.
Jestli se chcete toulat, máme pro vás jeden super tip. Zatoulejte se do Hříběcích hor. Krajina je tady plná zapomenutých i opravených zámků, alejí, kapliček a studánek.
Dnes pro vás máme procházku starou krajinou. Takovou, jakou se chodívalo na poutě. Ze Švábenic kolem kapličky Na Jezírku kolem Zdravé vody až k pačlavickému zámku.
Procházkou k jednomu z nejstarších osídlení u nás na Hané? Projděte se z Kroměříže kolem rybníku Šlajza a kolem elektrárny Na Strži až k bývalému hradisku nad údolím Moravy a Hané.
Dnešní výlet začíná u kostela na Hořansku. Cesta odsud vede po modré přes Skalný, rozcestí Bukovina a Pod Valy až na posvátnou horu Hostýn.
5 kilometrů dlouhý výlet na střílecký hrad, který zvládnou i děti. Nádherné výhledy, lesní ticho všude kolem. Tohle je výlet, na který budete rádi vzpomínat.
Vydejte se s námi po stopách historie hradů Nový Šaumburk a Šaumburk. Poznejte temné hvozdy neprostupných lesů přírodní rezervace a vystoupejte na nejvyšší horu Hostýnských vrchů Kelčský Javorník.
Dnešní výlet začínáme v obci Rusava, v rázovité valašské dědině, kterou obklopují Hostýnské vrchy. Naším cílem je sv. Hostýn a zpět se vydáme opět na Rusavu.
9 km, snadná obtížnost, vhodné i pro děti. Start a cíl v Bystřici pod Hostýnem.
4,5 km, snadná obtížnost, jeden prudký kopec, studánka. Dnes pro vás máme tip na výlet, který vás provede krajinou Chřibů na starobylý hrad, kolem studánky až na tajuplnou Kazatelnu a kolem skal.
5 km, 2 hodinky a krásná procházka, kterou zvládnou i děti. Rozhledny, mlýny a statky - to je Lebedov.
Vydejte se s námi na kole či pěšky za panenskou přírodou lužních lesů obklopující Záhlinické rybníky o celkové rozloze parku úctyhodných 500ha.
Jeden z nejhezčích výhledů na Kroměřížsku vás čeká na 35 metrů vysoké rozhledně Kelčský Javorník. Cesta na ni není jednoduchá, ale stojí za to se sem vypravit.
22 km, čistý čas 2 hodinky, převýšení 550 metrů. Máme tady něco pro náročnější cyklisty, pojedete s námi?
44 km, 2,5 hod., převážně po rovince. Při rozdělení na dílčí trasy vhodné i pro rodiny s dětmi.
22 km, 2 hodiny, převýšení 372 metrů. Pohodová podvečerní vyjížďka třeba po práci.
34 km, 3,5 hod., pro pokročilé jezdce, nastoupáte 923 m. Start a cíl: Žlutava.
60 km, převýšení 1 500 m, 5 hod. jízdy, doporučujeme pokročilejším bikerům.