Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Kolem tajemných skal Chřibů

Podzim máme moc rádi, lesy jsou plné barev a vůně, proto jsme nemohli zůstat jen tak sedět doma a rozhodli jsme se vydat opět do našich oblíbených Chřibů. Tentokrát jsme si vytipovali menší okruh kolem skalních útvarů, kterých je v Chřibech nespočet, ale skály Kozel a Kazatelna patří mezi ty nejkrásnější a největší.

Doporučení: rodinný výlet pro malé i velké děti, cyklisty a milovníky Chřibů
Terén: lesní cesta
Délka trasy: cca 4 km dlouhý okruh
Převýšení: 111 m
Časová náročnost: zhruba 2 hodiny
Občerstvení: zabalit svačinu do batohu
Vybavení: sportovní kočárek nebo nosítko
Místa zájmu: skála Kozel, studánka U Mísy, skalní útvar Kazatelna

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Vyrážíme autem z Kroměříže směr Koryčany, kde po asi půl hodině jízdy odbočíme z náměstí doleva směr hrad Cimburk. Pokračujeme klikatou cestou asi 10 minut k parkovišti U Křížku. Jedná se o výchozí bod, kde se kříží několik turistických tras, které vedou k dalším zajímavým místům jako je například zmíněný hrad Cimburk, který známe již z loňského podzimního výletu.

Náš tip: pokud máte víc času, po absolvování pěšího okruhu, který vám zabere zhruba dvě hodinky, se vydejte z parkoviště po žluté a pak po zelené směr hrad. Cesta vám zabere asi 20 minut, není nijak náročná. Hrad si pak můžete projít sami vlastním tempem s tištěným průvodcem, je tam i menší občerstvení a prodejna suvenýrů. Hrad je v těchto měsících otevřen denně od 10 do 17 hodin.

My dnes tedy jdeme prozkoumat skály, které se v okolí nachází. Od parkoviště se napojíme na červenou turistickou značku a po asi 300 metrech se na rozcestí vydáme směrem rovně. Lesní terén je příjemný a nenáročný.

Po chvíli chůze už v dáli zahlédneme týčící se skalní věž – „Kozel“. Jedná se o 20 metrů vysoký pískovcový a slepencový skalní útvar, který je dokonce vyhledávaným místem horolezců. Lokalita se nachází v zalesněném lesním svahu hned nad turistickou cestou a je přírodní památkou. Téměř opadané stromy umožňují hezký pohled na skalní útvar a my tak můžeme obdivovat tento přírodní úkaz ze všech možných stran.

Jakmile se dostatečně vynadíváme, vyrážíme dál rovně a po zhruba 500 metrech se dostaneme až ke studánce U Mísy. Jak už název napovídá, studánka je ve tvaru mísy. Jak dříve, tak i dnes, slouží jako vydatný zdroj vody nejen pro poutníky nebo turisty, ale i pro hrad Cimburk. Pokud vyrazíte s dětmi, tak jako my, zajisté vám tohle místo poslouží ke krátké přestávce nebo občerstvení v přístřešku.

Procházka sem nám utekla celkem rychle a nyní nás čeká stoupání do příkrého kopce. Kousek za studánkou po červené turistické značce nám dřevěná šipka napovídá, že blížíme se k poslednímu bodu výletu, ke skalnímu útvaru Kazatelna.

Jedná se o osamocenou skálu na hřbetu Chřibů o výšce asi 8 metrů. Přístup na samotný vrchol vede přes schůdky, které zde byly údajně vytesány již v období středověku. Skála je zakončena upravenou plochou s dvouramenným železným křížem. O této přírodní památce se traduje, že místo bylo využíváno opravdu jako kazatelna, zprvopočátku moravským arcibiskupem Metodějem, později i augustiniány z nedalekého kláštera na Sv. Klimentu. 

Ze skaliska je teď na podzim vskutku překrásný výhled do okolí a na protější hřebeny Chřibů, které jsou především v tomto období zahaleny do podzimních barev.

Ideální místo k relaxu a odpočinku, kterým jsme si zpříjemnili nenáročnou rodinnou procházkou a hrníčkem teplého čaje.

Kdo chce, může vyrazit stejnou trasou zpět nebo se vydat po nedaleké cyklotrase, která nás dovede až k parkovišti.

Užívejte podzimu a výletování. Sportu zdar a toulavým krokem dál.

A JAK JSME SI VÝLET UŽILI? MRKNĚTE NA VIDEO:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:

Sabča a Honza
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.

Na další výlety od Sabči a Honzy mrkněte tady.

 

 

 

 

 

 

 

  • Kolem tajemných skal Chřibů

V okolí také najdete