Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Z Rusavy na zříceninu hradu Křídlo

Krásné podzimní počasí nás vylákalo do přírody Hostýnských vrchů. Rozhodli jsme se prozkoumat tajemnou zříceninu hradu Křídlo a vydáme se k ní z centra horské obce Rusava.

Doporučení: pro všechny sportovce a aktivní turisty
Terén: lesní cesta
Délka trasy: cca 7,5 km
Převýšení: 400 m
Časová náročnost: 2-3 h (záleží na vašem tempu)
Občerstvení: Restaurace Brusenka v Brusném, popř. si vezměte s sebou

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Dnešní start point si zvolíme u turistického rozcestníku – Rusava, kino. Sem se dostaneme autem, jezdí sem ale i pravidelné autobusové spoje Kroměříže, Holešova a Bystřice pod Hostýnem.

Na začátku se držíme červené turistické značky kolem turistického přístřešku až k rozcestí, kudy protéká říčka Rusava. Zanedlouho již turistické značení zmizí, proto si raději zapneme navigaci v telefonu a pokračujeme do příkrého kopce.

Podzimní období má něco do sebe, příroda tady v Hostýnských vrších opravdu čaruje a my si užíváme všech těch barev a typické podzimní vůně lesa. Nejednou také narazíme na lesní zvířata jako srnky i jeleny, kteří se tady prohánějí po rozlehlých kopcích.

Mineme první rozcestí a zatočíme doprava, poté pokračujeme asi 400 metrů k vyhlídkovému místu s lavičkou, výhled však pro dnešní den zahltila silná mlha. Za příznivějšího počasí se skrze hluboké smrčiny nabízí perfektní výhled do širokého okolí.

Vracíme se zpět na trasu a pokračujeme po polní cestě okolo kopce Poschlá (630 m). Klikatými cestičkami seběhneme kopec dolů až k lesnímu rozcestí Stiborovy boudy, kde se napojíme na kamenitou cestu označenou modrou turistickou značkou.

Zpočátku hustá mlha skoro zmizí a pohoří se pomaličku probouzí. S prvními slunečními paprsky se cesta rázem změní na opravdovou podzimní pohádku.

Po zhruba 1 kilometru chůze od rozcestí Stiborovy boudy dorazíme až k našemu cíli – zřícenině hradu Křídlo (506 m).

Samotný hrad byl vybudován Vlkem z Dobrotic v roce 1365. O hradu se toho dodnes moc neví a bližší informace již nejsou známy. V 15. století však uherská vojska krále Matyáše hrad zničila a do dnes již nebyl znovu obnoven. Na místě se dochovaly pouze pozůstatky základních obrysů, staré patníky úzké brány a zbytky hradní věže.

Zbylé kamenité části hradu, a to zejména v podzimním období, jsou překryté zažloutlým listím, a je to opravdu poutavý zážitek. Pořídíte tady spoustu krásných a ikonických fotografií.

Zpátky se už jen stačí držet žluté značky a seběhnout kopec dolů, který nás zavede až k hlavní silnici, odkud pokračujeme zhruba 800 metrů zpět k místu, kde jsme zaparkovali auto.

Kdo si nevezme svačinu s sebou, na zpáteční cestě doporučujeme navštívit restauraci Brusenka, kde opravdu skvěle vaří.
Tak zase příště. Sportu zdar a toulavým krokem dál.

A JAK JSME SI VÝLET UŽILI? MRKNĚTE NA VIDEO:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:

Sabča a Honza
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.

Na další výlety od Sabči a Honzy mrkněte tady.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Z Rusavy na zříceninu hradu Křídlo

V okolí také najdete