Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Podzimní akční Chřiby: Z Tabarek do Kudlovické doliny pěšky

Máte rádi aktivní výlety a běhání v okolí Kroměříže? V tom případě pro vás máme tip na výlet z naší nové sekce „Akční Chřiby“. Dnes se spolu vydáme na Tabarky a odtud prozkoumáme Chřiby křížem krážem až ke Kudlovické dolině.

Doporučení: pro všechny sportovce, aktivní turisty, běžce a milovníky Chřibů, malé výletníky tentokrát nechejte doma a užijte si výlet o samotě, ve dvou nebo s partou přátel
Terén: asfalt a lesní cesta
Délka trasy: cca 12 km tam a zpět
Převýšení: 588 m
Časová náročnost: 3-4 h (záleží na vašem tempu)
Občerstvení: Ranč Kostelany nebo Lesní penzion Bunč (po výletě), do lesa si vezměte svačinu s sebou, čerstvou vodu si dáte u studánky

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Dnešní start point jsme zvolili poblíž osady zvané „Tabarky“, která se nachází po pravé straně silnice směrem od obce Kostelany. Sem se nejlépe dostaneme autem. Poblíž rozcestí se nachází turistický přístřešek Nová Dědina, u kterého se napojíme přilehlou asfaltovou cestu, která je značena i jako cyklotrasa.

Po asi 200 metrech je možnost z asfaltky odbočit a pokračovat po lesní pěšině až k mohylovým hrobům. Tuto trasu dobře známe z loňského podzimního výletu. Kdo chce, může navštívit mohylník, my však pokračujeme dál.

Zhruba 2 kilometry se držíme asfaltové cesty až k odbočce vpravo, která je označena zelenou turistickou značkou. Po odbočení se jdeme po zelené značce, která nás vede hlubokými bučinami a do táhlého kopce.

Po vyšlapání kopce se dostaneme až k lesnímu rozcestí, kde je na jednom ze stromů označena informační tabule s místními názvy a trasami. Zde odbočíme vlevo a pro změnu se držíme žluté značky. Tato část trasy a rozmanitější terén nahoru a dolů je jako stvořený pro aktivnější jedince, kteří si chtějí zaběhat v přírodě.

Po asi 1 kilometru běhu doběhneme ke skalkám a z kopce dolů až k Zuzančině studánce. Uprostřed bukového lesa se nachází tato studánka s posezením a dřevěná cedule s rozborem vody. Toto je ideální místo k odpočinku a načerpání sil díky čerstvému pramenu studánky.

Jak už to tak v Chřibech bývá, i k tomuto místu se váže zajímavý příběh. Nedaleko studánky stojí ve svahu skála Miláčka, která nese název podle pověsti po milencích, kteří zde z nešťastné lásky ukončili svůj život a podle některých odtud pochází i název studánky. Mimo jiné se jedná o 12 metrů vysokou pískovcovou skálu, která je tvořena mohutnou stěnou. Skála Miláčka je v současnosti velmi dobře přístupná i díky vyšlapané pěšince po žluté značce, která nás zavede až na vrcholek skály, kde jsme jen tu a tam pokukovali do hlubin lesa a zalesněných strání.

Pokračujeme dál a po žluté značce mezi jehličnatými stromy a klikatými lesními zatáčkami seběhneme kopec dolů, který nás dovede až k silnici směrem na Košíky a Kudlovice.

Asi 300 metrů jdeme po silnici podél Kudlovického potoka, a zanedlouho se dostaneme k rozcestí Svatý Hubert.

Za rozcestím vede betonový mostek, který jsme překročíme a pokračujeme směrem dál až k našemu cíli.

Po několika stech metrech se před námi objeví úžasné panorama se souborem četných skal, okolo kterých vede spousta vyšlapaných cestiček. Jedna z těchto skal nese název Skalní věž Dolní skály, a stojí přímo před námi.

Na vrcholek skály jednoduše vyšplháme, a už jen v klidu relaxujeme a užíváme si vytoužený klid uprostřed hlubokých bukových lesů Kudlovické doliny.

Zpět se pak po nějaké době vrátíme stejnou trasou. 

A JAK JSME SI VÝLET UŽILI? MRKNĚTE NA VIDEO: 

Vyrazte do přírody, stojí to za to. Tak sportu zdar a toulavým krokem dál!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:

Sabča a Honza
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.

Na další výlety od Sabči a Honzy mrkněte tady.

 

 

 

 

 

 

 

  • Podzimní akční Chřiby: Z Tabarek do Kudlovické doliny pěšky

V okolí také najdete