Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Tajemné skály Budačina v Chřibech

Bájné historky a povídačky, hluboké lesy plné studánek a skal. To jsou poutavé příběhy, které píšou samotné magické Chřiby. Dnes se vydáme nedaleko od obce Kostelany na příjemnou lesní procházku, která nás zavede až ke zdejší přírodní památce Budačina.

Doporučení: rodinný výlet pro malé i velké děti, cyklisty a milovníky Chřibů
Terén: asfalt, střídavě lesní pěšina
Délka trasy: cca 4,5 km tam i zpět
Převýšení: 114 m
Časová náročnost: 2 h (záleží na vás)
Občerstvení: Ranč Kostelany nebo Lesní penzion Bunč
Vybavení: sportovní kočárek nebo nosítko, s většími dětmi klidně kolo

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Začínáme u rozcestí zvané „Kula“, které se nachází po pravé straně silnice směrem od obce Kostelany. Místo je nejlépe dostupné autem, pro zdatnější cyklisty samozřejmě i na kole. Za turistickým přístřeškem se napojíme na modrou turistickou trasu, která vede dál do hlubokých lesů.

Asi po 200 metrech se připojíme na značení Spáčilovy naučné stezky, a mineme další turistický přístřešek. Stezka pokračuje dál směrem rovně po značené cyklotrase, my si ale chceme procházku prodloužit, a tak na nejbližším rozcestí zatočíme vpravo. Ti, kdo jsou na kole, se mohou držet značení naučné stezky a i tak dorazí do cíle.

Lesní cesta nás vede dál, občas přeskočíme pár popadaných stromů, kopřiv a kaluží. Asi po 1 km chůze si po levé straně lesa všimneme vysokého valu plného obrovských kamenů. Tím směrem vede vyšlapaná pěšina, která nám cestu usnadní, a jakmile ji zdoláme, tak si pod vrcholkem uděláme krátkou přestávku.

Potom seběhneme kopec dolů a napojíme se na kamenitou lesní cestu, která nás po chvilce zavede až k samotné Budačině. Jedná se o soubor pískovcových skal, kde se postupně rozléhají čtyři mohutné skalní útvary. Nejvyšší z nich dosahuje výšky 12 metrů. Překvapením pro nás je i malá puklinová jeskyně o délce 5 metrů.

To by nebyly Chřiby, kdyby se k tomuto místu nevázala i nějaká ta historka. Podle tradovaných pověstí sloužila již zmiňovaná jeskyňka jako skrýš pro loupežníky Ondráše a Juráše, kteří zde přepadávali a loupili projíždějící kupce na nedaleké kupecké stezce.

Na cestu zpět se vydáme od rozcestníku směrem po modré značce, která nás navede opět na naučnou stezku a cyklo trasu směrem zpět k rozcestí „Kula“, kde máme auto.

Po asi dvouhodinové procházce lesem nám už trošku vyhládlo. Rozhodli jsme se, že se po cestě zpět zastavíme v restauraci v našem oblíbeném Lesním penzionu Bunč, kde skvěle vaří a náš malý výletník se tady může vyřádit na parádním venkovním hřišti. 

A JAK JSME SI VÝLET UŽILI? MRKNĚTE NA VIDEO:

Užívejte babí léto a výletování. Sportu zdar a toulavým krokem dál.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:

Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.

Na další výlety od Sabči a Honzy mrkněte tady.

 

 

 

 

  • Tajemné skály Budačina v Chřibech

V okolí také najdete