Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Na výlet do: Bystřice pod Hostýnem

Až někdy zase vyrazíte na Svatý Hostýn, udělejte si zastávku také v malebném městečku Bystřice pod Hostýnem, které se choulí v jeho podhůří. V osmitisícovém městečku najdete zámek, jehož kapli okupuje napoleonský lazaret, najdete tu vilu Michaela Thoneta, ale také skvělou kavárnu a pár úžasných staveb včetně domů z pera Bohuslava Fuchse. Městečko s prázdninovou atmosférou proto na svých cestách rozhodně nevynechejte.

Město Bystřice pod Hostýnem bylo odjakživa bránou do Hostýnských vrchů. Ty dělí úrodnou Hanou od rázovitého Valašska a Bystřice tak leží na pomezí obou regionů. Díky tomu v sobě má něco z hanácké bodrosti i valašského svérázu. Kdybyste si mohli vybrat, nejspíš byste ji chtěli poznat ve druhé polovině 19. století. Majitelem bystřického panství byl tehdy Olivier Loudon, potomek slavného generála, který byl nadšencem nejen do umění, ale také do botaniky a kolem bystřického zámku vybudoval nejen světové proslulé skleníky, ale také platanovou alej, kterou můžete obdivovat dodnes. V Česku prý nemá obdoby.

Vydejte se proto alejí od autobusového nádraží k zámku a projděte zámeckou bránou dovnitř. Pravidelně tu bývají výstavy a koncerty, ale najdete tady také expozici napoleonských vojáků, která připomíná polní nemocnici, která v Bystřici vyrostla po bitvě u Slavkova. Najdete tu ale také milou expozici keramiky nebo repliku bytu zakladatele muzea Františka Táborského. Najdete tu ale také elegantní tvary ohýbaného nábytku, který v Bystřici vyráběl Michael Thonet.

Thonetova vila a továrna ohýbaného nábytku TON stojí v Bystřici pod Hostýnem dodnes. Ohýbané židle se tu vyrábí už více než 160 let.

Právě on se zasloužil o moderní rozkvět malého města. Díky bohatým lesům kolem sem přesunul z Koryčan svou výrobu slavného ohýbaného nábytku, který obdivovali lidé po celém světě. Mezi nimi i Adolf Loos nebo Le Corbusier. Židle křehkých tvarů se tu vyrábí už více než 160 let a můžete si je prohlédnout v Thonetově vile v showroomu, ty historické zase v expozici na zámku.

Podnikatelský duch v Bystřici zůstal i po první světové válce. A právě díky místním podnikatelům tu vyrostlo hned několik staveb rodáka z nedalekých Všechovic Bohuslava Fuchse. Mezi nimi je budova Sokolovny, Tauberova továrna nebo místní chudobinec. Víc se o Fuchsových realizacích dočtete na webu města Bystřice pod Hostýnem.

Při svých toulkách Bystřicí pod Hostýnem nevynechejte ani Loudonský hřbitov, je to krásné tiché místo. Dominantou je pseudorománská kaple s freskami od akademického malíře Hanuše Schweigera. Když jsme u těch kaplí a hřbitovů, tak určitě nesmíte minout ani kapli Sv. Vavřince, u které byl tzv. starý hřbitov ze 16. století. Až na konci 19. století se začal využívat nový městský hřbitov, kde byly pohřbíváni právě šlechtici jak z rodu Loudonů, tak i dalších významných rodů.

Možná vám už trochu vyhládlo a potřebovali byste drobné občerstvení. Těm, kdo jsou na sladké, doporučujeme tradiční starosvětskou Zrůbkovu cukrárnu na náměstí, těm, kdo mají rádi dobrou kávu pak kavárnu U Růženky, kterou najdete pár kroků od náměstí. Hlad zažeňte v restauraci penzionu Rondo nebo Zahájené v městském parku. V tomto parku se vyřádí i děti, jsou tady dětská a workoutová hřiště, nebo minigolf. V letních měsících zase navštivte rozkošné koupaliště, ukryté ve stínu borovic.

Za zvláštní atmosférou jezdil do Bystřice i Tomáš Garrigue Masaryk, po kterém je pojmenována i místní naučná stezka. Doporučujeme proto zůstat v Bystřici o něco déle, ubytovat se tu a projít se Chodníčkem Masarykových na Chvalčov a na Kozinec, zastavit se u horské chaty Švajgrovka, kde Masaryk navštěvoval malíře Hanuše Schweigera, dojít až na Hostýn, ohřát se u portášských ohňů, které se občas dělají na Klapinově, podívat se až na Rusavu nebo na Troják. Je to kraj, do kterého se dá snadno zamilovat.

Horská chata Švajgrovka nese jméno malíře Hanuše Schweigera, který tu maloval a žil. Navštěvovat ho sem chodil i Tomáš Garrigue Masaryk.

Klapinov. Horská louka, na které Valašský sbor portášský v létě pořádá Portášské ohníčky.

Kudy kam? Inspirujte se v naší mapce, kde jsou vyznačena všechna místa, která jsme zmínili:

Náš tip pro rodiny s dětmi: zábavný výlet s tajenkou Za ohýbaným nábytkem a na svatou horu do Bystřice pod Hostýnem

Fotografie: archiv Kroměřížsko, město Bystřice pod Hostýnem

 

  • Na výlet do: Bystřice pod Hostýnem

V okolí také najdete