Město Bystřice pod Hostýnem bylo odjakživa bránou do Hostýnských vrchů. Ty dělí úrodnou Hanou od rázovitého Valašska a Bystřice tak leží na pomezí obou regionů. Díky tomu v sobě má něco z hanácké bodrosti i valašského svérázu. Kdybyste si mohli vybrat, nejspíš byste ji chtěli poznat ve druhé polovině 19. století. Majitelem bystřického panství byl tehdy Olivier Loudon, potomek slavného generála, který byl nadšencem nejen do umění, ale také do botaniky a kolem bystřického zámku vybudoval nejen světové proslulé skleníky, ale také platanovou alej, kterou můžete obdivovat dodnes. V Česku prý nemá obdoby.
Vydejte se proto alejí od autobusového nádraží k zámku a projděte zámeckou bránou dovnitř. Pravidelně tu bývají výstavy a koncerty, ale najdete tady také expozici napoleonských vojáků, která připomíná polní nemocnici, která v Bystřici vyrostla po bitvě u Slavkova. Najdete tu ale také milou expozici keramiky nebo repliku bytu zakladatele muzea Františka Táborského. Najdete tu ale také elegantní tvary ohýbaného nábytku, který v Bystřici vyráběl Michael Thonet.
Thonetova vila a továrna ohýbaného nábytku TON stojí v Bystřici pod Hostýnem dodnes. Ohýbané židle se tu vyrábí už více než 160 let.
Právě on se zasloužil o moderní rozkvět malého města. Díky bohatým lesům kolem sem přesunul z Koryčan svou výrobu slavného ohýbaného nábytku, který obdivovali lidé po celém světě. Mezi nimi i Adolf Loos nebo Le Corbusier. Židle křehkých tvarů se tu vyrábí už více než 160 let a můžete si je prohlédnout v Thonetově vile v showroomu, ty historické zase v expozici na zámku.
Podnikatelský duch v Bystřici zůstal i po první světové válce. A právě díky místním podnikatelům tu vyrostlo hned několik staveb rodáka z nedalekých Všechovic Bohuslava Fuchse. Mezi nimi je budova Sokolovny, Tauberova továrna nebo místní chudobinec. Víc se o Fuchsových realizacích dočtete na webu města Bystřice pod Hostýnem.
Při svých toulkách Bystřicí pod Hostýnem nevynechejte ani Loudonský hřbitov, je to krásné tiché místo. Dominantou je pseudorománská kaple s freskami od akademického malíře Hanuše Schweigera. Když jsme u těch kaplí a hřbitovů, tak určitě nesmíte minout ani kapli Sv. Vavřince, u které byl tzv. starý hřbitov ze 16. století. Až na konci 19. století se začal využívat nový městský hřbitov, kde byly pohřbíváni právě šlechtici jak z rodu Loudonů, tak i dalších významných rodů.
Možná vám už trochu vyhládlo a potřebovali byste drobné občerstvení. Těm, kdo jsou na sladké, doporučujeme tradiční starosvětskou Zrůbkovu cukrárnu na náměstí, těm, kdo mají rádi dobrou kávu pak kavárnu U Růženky, kterou najdete pár kroků od náměstí. Hlad zažeňte v restauraci penzionu Rondo nebo Zahájené v městském parku. V tomto parku se vyřádí i děti, jsou tady dětská a workoutová hřiště, nebo minigolf. V letních měsících zase navštivte rozkošné koupaliště, ukryté ve stínu borovic.
Za zvláštní atmosférou jezdil do Bystřice i Tomáš Garrigue Masaryk, po kterém je pojmenována i místní naučná stezka. Doporučujeme proto zůstat v Bystřici o něco déle, ubytovat se tu a projít se Chodníčkem Masarykových na Chvalčov a na Kozinec, zastavit se u horské chaty Švajgrovka, kde Masaryk navštěvoval malíře Hanuše Schweigera, dojít až na Hostýn, ohřát se u portášských ohňů, které se občas dělají na Klapinově, podívat se až na Rusavu nebo na Troják. Je to kraj, do kterého se dá snadno zamilovat.
Horská chata Švajgrovka nese jméno malíře Hanuše Schweigera, který tu maloval a žil. Navštěvovat ho sem chodil i Tomáš Garrigue Masaryk.
Klapinov. Horská louka, na které Valašský sbor portášský v létě pořádá Portášské ohníčky.
Náš tip pro rodiny s dětmi: zábavný výlet s tajenkou Za ohýbaným nábytkem a na svatou horu do Bystřice pod Hostýnem
Fotografie: archiv Kroměřížsko, město Bystřice pod Hostýnem
Vydejte se s dětmi na kole či na bruslích podél horské říčky Bystřičky.
Vydejte se pěšky, na kole nebo i s kočárkem do oblasti nedaleko Kroměříže, do vesničky Hradisko!
Původně šlechtické sídlo sloužilo i jako střední škola s internátem a teď se rozhoduje o jeho osudu.
Hrad Cimburk, který byl ještě před pár desítkami let zříceninou zarostlou náletovým křovím, stojí chřibských lesích nedaleko Koryčan.
V dnešním putování po Kroměřížsku se vydáme do vesničky Zdislavice a jejího blízkého okolí, které slibuje krásné výhledy do zdejší úrodné krajiny.
Krásné místo jako stvořené pro rodiny s dětmi jen kousek od centra Kroměříže!
Poznejte místo posledního odpočinku jedné z nejvýznamnějších německy píšících spisovatelek ve Zdislavicích.
Jeden den na poznání tohoto malebného městečka na pomezí Hané a Valašska vám stačit nebude!
Sníh, azurové nebe a sluníčko nás vylákalo do přírody, zdolat nejvyšší vrchol Hostýnských vrchů.
Načerpejte energii při procházce po úpatí Hříběcích hor.
Zima v Chřibech je krásná se sněhem i bez. Přesvědčte se na vlastní kůži!
Zima jako v pohádce a spousta napadaného čerstvého prašanu nás tentokrát zavedla do turisticky oblíbené obce Rusava.
Hne dva parky v jednom výletu a tajemná lesní kaple - neváhejte a vyrazte!
Poznejte s námi zajímavá a neobjevená místa mikroregionu Holešovsko!
Bájné historky a povídačky, hluboké lesy plné studánek a skal. To jsou poutavé příběhy, které píšou samotné magické Chřiby. Dnes se vydáme nedaleko od obce Kostelany na příjemnou lesní procházku.
Poznávání a objevování naší krajiny není nikdy dost, pojďte s námi prozkoumat život v přírodě kolem vody a to přímo v Kroměříži!
Tentokrát jsme si vytipovali menší okruh kolem skalních útvarů, kterých je v Chřibech nespočet, ale skály Kozel a Kazatelna patří mezi ty nejkrásnější a největší.
Máte rádi aktivní výlety a běhání v okolí Kroměříže? Tak tento výlet je jako dělaný právě pro vás!
Pěší výlet, při kterém využijete hromadnou dopravu a poznáte velký kus chřibského pohoří.
Secesní vodní elektrárna Na Strži stojí jen pár kilometrů od centra Kroměříže. Kdysi to býval technický unikát a dodnes je to krásné místo na procházku.
Drobná lesní kaplička nad potůčkem u obce Roštín zve k procházce a tichému rozjímání.
I s menšími dětmi v kočárku můžete vyrazit na parádní výlet do přírody!
Prázdninová klasika s nejhezčími výhledy v Chřibech? No přece rozhledna Brdo!
Zpestřete si den s rodinou nebo vaši dovolenou v Kroměříži a dopřejte si netradiční zážitek v podobě vyhlídkové plavby po řece Moravě!
Aktivní výlet pro všechny milovníky přírody a sportu!
Nostalgický výlet s dětmi za krásnými výhledy i i partyzánskými příběhy.
To nejkrásnější z valašské přírody v jednom výletu! Jde se horami, lesem, po loukách a pastvinách, kolem malebných chaloupek.
Skvělý tip na procházku z Nětčic do Zborovic a zpět s dětmi nebo čtyřnohým mazlíčkem.
Žádné velké plány ani výšlapy po regionu? Nevadí, co takhle příjemný letní podvečer se západem slunce v Kroměříži?
Vydejte se do areálu Motorestu Samota a k mlýnu do Kunkovic v krajině takzvaného Moravského Toskánska.
Výlet ze Slavkova směr Hostýnské kopce - čeká vás vyhlídka Pod Valy, Bukovina a kopec Skalný.
Vydejte se kousek od Holešova na náročnější výšlap Hostýnskými vrchy!
Nová naučná stezka nabízí zábavu, poučení, cvičení i krásné výhledy na celé město Kroměříž.
Kousek od historického centra města Kroměříž můžete vyrazit také do přírody!
Chropyňský zámek, ptačí pozorovatelna, krásné výhledy i spousta dětských hřišť, to vás čeká na tomto rodinném výletě.
Kousek od Kroměříže a přesto už skoro v horách, vyhlídku Šárka si zamilujete!
Netradiční a dobrodružný výlet kolem koňských pastvin v Hostýnských vrších.
Tento výlet vás bude bavit! Kolem Čertových kamenů na vrchol Komárec je cesta místy trnitá, ale stojí to za to!
Vydejte se na procházku malebnou vískou Rusava až na vrchol Skalný s výhledy.
Hrad Cimburk u Koryčan v Chřibech je otevřen celoročně a můžete si jej volně projít.
Prozkoumejte tajuplné skály, studánky a další přírodní zajímavosti v Chřibech.
Připravte se na pořádný výšlap a děti tentokrát nechejte raději doma. Užijte si výlet třeba ve dvou!
Tajemné a zapomenuté Chřiby, podzimní atmosféra a jedno starodávné mohylové pohřebiště. To je náš nový výlet!
Výlet pro celou rodinu v přírodě chřibských lesů a s překrásnými výhledy.
Magické podzimní Chřiby, nenáročná trasa, tajuplná místa, to je nový výlet pro rodiny s dětmi.
Ano, na Kroměřížsku v Hostýnských vrších, se můžeme pochlubit vodopádky a kaskádami. Horská říčka Bystřička umí čarovat, pojďte se přesvědčit.
Ranní ptáče, dál doskáče aneb brzké ranní probuzení s východem slunce, to je nový výlet Sabči, Honzy a malého Toníka. Tak pojďme na to!
Jestli se chcete opravdu pokochat krajinou, udělejte si výlet na zříceninu Nový Šaumburk v Hostýnských vrších. Moc se o něm neví, takže tu pravděpodobně budete sami.
Máte rádi hanácké rovinky na kole? Tak to pro vás máme trasu z Olomouce do Kroměříže - dvou významných historických moravských měst, které spojuje arcibiskupství.
Vysoko nad horami ční do okolí štíhlá rozhledna. V zimě se na ní třpytí ledové krusty námrazy, v létě je to přívětivé místo s nádherným výhledem na Hostýnské vrchy.
Dnes jsme si pro Vás přichystali nový výlet, kterým jsme odstartovali nový obsah našich výletů s názvem „Toulky po Chřibech“.
Oblíbený TV pořad Cyklotoulky zavítal tentokrát do našeho regionu a my jsme je provedli částí překrásného přírodního parku Chřiby, který je pro cyklistiku jako stvořený...
Chcete se jen tak zatoulat ve dvou? Zkuste se projít romantickou zámeckou zahradou v Holešově!
V Kroměříži je toho tolik, co navštívit. Jak se tady neztratit a dozvědět se více? Poradí vám turistické mapy s průvodci nazvané Kroměříží po svých.
Projděte si krátkou trasu s krásnými výhledy na vesničku Brusné a podhůří Hostýnských vrchů i samotný Svatý Hostýn.
Pěší túra nás dnes zavede od starobylého hradu Cimburk k Hradisku svatého Klimenta, Gorazdově studánce, na Kazatelnu a za pověstmi Chřibů. Prastará krajina, která čeká, až ji objevíte.
Jestli se chcete toulat, máme pro vás jeden super tip. Zatoulejte se do Hříběcích hor. Krajina je tady plná zapomenutých i opravených zámků, alejí, kapliček a studánek.
Dnes pro vás máme procházku starou krajinou. Takovou, jakou se chodívalo na poutě. Ze Švábenic kolem kapličky Na Jezírku kolem Zdravé vody až k pačlavickému zámku.
Procházkou k jednomu z nejstarších osídlení u nás na Hané? Projděte se z Kroměříže kolem rybníku Šlajza a kolem elektrárny Na Strži až k bývalému hradisku nad údolím Moravy a Hané.
Dnešní výlet začíná u kostela na Hořansku. Cesta odsud vede po modré přes Skalný, rozcestí Bukovina a Pod Valy až na posvátnou horu Hostýn.
5 kilometrů dlouhý výlet na střílecký hrad, který zvládnou i děti. Nádherné výhledy, lesní ticho všude kolem. Tohle je výlet, na který budete rádi vzpomínat.
Vydejte se s námi po stopách historie hradů Nový Šaumburk a Šaumburk. Poznejte temné hvozdy neprostupných lesů přírodní rezervace a vystoupejte na nejvyšší horu Hostýnských vrchů Kelčský Javorník.
Dnešní výlet začínáme v obci Rusava, v rázovité valašské dědině, kterou obklopují Hostýnské vrchy. Naším cílem je sv. Hostýn a zpět se vydáme opět na Rusavu.
9 km, snadná obtížnost, vhodné i pro děti. Start a cíl v Bystřici pod Hostýnem.
4,5 km, snadná obtížnost, jeden prudký kopec, studánka. Dnes pro vás máme tip na výlet, který vás provede krajinou Chřibů na starobylý hrad, kolem studánky až na tajuplnou Kazatelnu a kolem skal.
5 km, 2 hodinky a krásná procházka, kterou zvládnou i děti. Rozhledny, mlýny a statky - to je Lebedov.
Vydejte se s námi na kole či pěšky za panenskou přírodou lužních lesů obklopující Záhlinické rybníky o celkové rozloze parku úctyhodných 500ha.
Jeden z nejhezčích výhledů na Kroměřížsku vás čeká na 35 metrů vysoké rozhledně Kelčský Javorník. Cesta na ni není jednoduchá, ale stojí za to se sem vypravit.
22 km, čistý čas 2 hodinky, převýšení 550 metrů. Máme tady něco pro náročnější cyklisty, pojedete s námi?
44 km, 2,5 hod., převážně po rovince. Při rozdělení na dílčí trasy vhodné i pro rodiny s dětmi.
22 km, 2 hodiny, převýšení 372 metrů. Pohodová podvečerní vyjížďka třeba po práci.
34 km, 3,5 hod., pro pokročilé jezdce, nastoupáte 923 m. Start a cíl: Žlutava.
60 km, převýšení 1 500 m, 5 hod. jízdy, doporučujeme pokročilejším bikerům.