Cookie Consent by Free Privacy Policy website

S kočárkem okolo Chropyňského rybníka

I s menšími dětmi v kočárku můžete vyrazit na parádní výlet do přírody! My jsme se tentokrát vydali prozkoumat zákoutí hanáckého městečka Chropyně nedaleko Kroměříže. Je to místo, které obklopují lužní lesy, kde čas plyne pomalu, vodní hladina se tu blyští a racci se chechtají tak nahlas, že nám to zvoní v uších ještě dlouho.

Start a cíl: Chropyně, náměstí Svobody
Délka trasy: 3 km
Doba výletu: odhadem): 1,5 hodiny / se zastávkami (na hřišti, přístřešcích, pozorovatelně) více 
Náročnost: lehká
Vhodné pro: rodiny s dětmi, pěšky, kolo, kočárky, zamilované páry, s pejsky
Kde se občerstvit: cukrárna a kavárna Viktorie na náměstí, restaurace U Rybníka
Doporučení: s sebou repelent

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Startujeme na náměstí Svobody, krátkým parčíkem se brzy dostáváme ke kostelu sv. Jiljí s krásným výhledem na lovecký zámeček. Chropyňský zámek, stojící na místě středověké tvrze, je spojený se známou pověstí o selském králi Ječmínkovi. Zámek nyní spravuje Město Chropyně, doporučujeme návštěvu se staršími dětmi. Prohlídky zámky se konají každou celou hodinu, od úterý do neděle mezi 10. – 17. hodinou. K vidění je Rytířský sál s nádherným kazetovým stropem a sbírkou zbraní, nebo Ječmínkův sál, jehož dominantou je prostřený masivní stůl, ve kterém se prý král Ječmínek stále schovává. V ostatních sálech se pak návštěvníci seznámi s lidovou kulturou Hané, rybnikářstvím, které k městu neodmyslitelně patří, a také s historickými předměty, které byly v okolí města nalezeny a svědčí o osídlení této oblasti již v pravěku. Podívejte se také na aktuální výstavy, které se v sezóně na zámku konají.
My se vydáváme dál, protože turisté by si s námi prohlídku nejspíše moc neužili...

U zámku startuje naučná stezka „Okolo Chropyně“, která nás bude po většinu naší procházky provázet. Má celkem 12 zastavení a seznámí nás s lužní krajinou a jejími obyvateli.
NÁŠ TIP: výlet s tajenkou z Chropyně, který máme připravený na webu. Stačí stáhnout podklady, vytisknout a vyrazit po naučné stezce. Starší děti mohou sami předčítat zajímavosti o této oblasti a doplňovat písmena do tajenky.
V parných letních dnech s nadšením přivítáme idylickou stinnou cestičku. Po pravé straně jdeme kolem Chropyňského rybníka. Ten je od roku 1992 Národní přírodní památkou. Předmětem ochrany je zejména velké hnízdiště racka chechtavého, jehož křik je slyšet na každém kroku, a také ochrana populace vodní rostliny kotvice plovoucí.

Cestička rychle ubíhá, míjíme další naučné zastavení a dostáváme se k silnici, vedle které vede asfaltová cesta, ideální pro odrážedla a kola. Ta nás zavede k dětskému hřišti, vybaveného mnoha herními prvky a dvěma posezeními, ideálními pro svačinku, oběd a odpočinek. My jsme musely vyzkoušet všechno a hned několikrát! Okolo kvetoucí louky, poletující motýlci a švitořivé zpívání ptáků jsou dokonalou doprovodnou kulisou.

Pokračujeme po polní cestě, od které si dáváme kratičkou odbočku, přímo k zámeckému rybníku. Voda šplouchá, racci na ostrůvku před námi se chechtají, kačenky štěbetají a sem tam jde slyšet kváknutí žab a plesknutí ryb na vodní hladině. Cestou je spousta možností sníst si svačinu z domu na udržovaných stanovištích, které v nepřízni počasí dobře poslouží k přečkání deště.

Netrvá dlouho a dostáváme se k Malému chropyňskému rybníku. Tady je už cesta hojně využívaná cyklisty a chodci.
NÁŠ TIP: velký kus Hané poznáte na kole s pořadem Cyklotoulky. K vidění jsou mimo Chropyni ještě Kroměříž, Hulín, Kurovice, Rymice nebo Holešov. Mapy tras najdete ZDE na našem webu.
Procházíme okolo pečlivě udržovaných zahrádek, většinou ve stínu vzrostlých stromů, pravidelně se nám otevírají také výhledy na klidnou vodní hladinu, kterou narušují snad jen plovoucí kačenky s mláďaty.

Před sebou již můžeme znovu vidět obrysy Chropyňského zámku, my ale ještě odbočujeme na ornitologickou pozorovatelnu, která ční nad okolím. Svačíme na lavičce a užíváme si výhled a klid, který tady panuje.

Zadní stranou zámku se vracíme zpět na místo, ze kterého jsme startovaly. Na lavičkách se občerstvují cyklisti, před zámkem se potulují zájemci o prohlídku. Panuje tady klid a my jsme rádi, že jsme dnešní výlet i přes horké letní počasí zvládli.

Teď ještě pádíme na zmrzlinu „za odměnu“, mají dnes točenou Retro vanilkovou a jahodovou. Na příště si necháme putování okolo rybníku Hejtman, nedaleko kterého do dnešních dnů vyvěrá léčivý chropyňský pramen a návštěvu místního koupaliště, které vypadá více než dobře! Už aby to bylo!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:

Maminka Ivča s malou Rozárkou
"Jsme dvě místní holky a milujeme to tady. Rády trávíme čas venku a nikdy nevynecháme možnost prozkoumat nová zákoutí. Snažíme se užívat si tyhle (rychle ubíhající) společné chvilky jak jen to jde, u toho unavit nožičky a naplnit srdíčko zážitky".

 

 

 

 

  • S kočárkem okolo Chropyňského rybníka

  • +420 573 355 074
  • Zámek Chropyně: červen - září / ÚT - NE 10 - 17 hod.

V okolí také najdete