Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Z Lechotic na rozhlednu Na Strážné

Louky, lesy a nekonečné pastviny, to je mikroregion Holešovsko, krásný kout našeho regionu, který jsme se rozhodli prozkoumat blíže. Vydali jsme se do Lechotic, malé vesničky na hranici Kroměřížska a Zlínska, která se pyšní krásným okolím, a odkud si můžete vyjít na rozhlednu Na Strážné. 

Obec Lechotice se nachází asi 24 km od města Kroměříže a patří do mikroregionu Holešovsko. Písemná zmínka o obci je již z roku 1342. Malebnou vesničku tvoří dvě řady bývalých výstavních gruntů, které byly později zrekonstruovány na převážně dvoupodlažní rodinné domy.

Doporučení: pro rodiny s dětmi a také milovníky horských kol, lesů a rozhleden
Terén: lesní cesta, střídavě kamenitý terén a polní cesta
Délka trasy: 3,6 km z Lechotic k rozhledně a zpět, popř. 11 km z Lechotic k rozhledně, do Žeranovic a zpět
Časová náročnost: 1–3 hod. (záleží na vás)
Převýšení: 143 m
Občerstvení: u rozhledny Na Strážné nebo restaurace na zámku v Žeranovicích
Vybavení: pro malé děti terénní kočárek, spíše nosítko, pevnou obuv, doporučujeme i repelent

Připravili jsme dvě varianty tras, je jen na vás, kterou si zvolíte:

MAPA TRASY Z LECHOTIC NA ROZHLEDNU A ZPĚT V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

MAPA TRASY Z LECHOTIC NA ROZHLEDNU, DO ŽERANOVIC A ZPĚT DO LECHOTIC >>> ZDE

Start point zvolíme u Lechotického rybníku, kde poblíž zaparkujeme auto. Odtud vyrazíme po kamenité cestě, která vede do mírného kopce směrem do přilehlého lesíku.

Trasy zde nejsou nijak označeny, takže si musíme zapnout navigaci na mapy.cz. Cesta lesem je příjemná a terén nenáročný. Náš kamarád vyrazil dokonce i s nosítkem a kopečky nahoru a dolů zvládl bez potíží. 

Lesní terén, který je protkaný několika trasami, je vhodný i pro horská kola, kde si bikeři užijí točité zatáčky a sjezdy.

Po asi 30 minutách chůze nás cestička zavede až na konec lesa, kde zatočíme ostře vpravo. Najednou se před námi objeví rozlehlé louky a pastviny, které vedou ke kopci s názvem Strážná v nadmořské výšce 347 metrů.

Brouzdání přes pole a lesy zpříjemnili nám i dětem poblíž rostoucí keře, které byly bohatě obsypány voňavými ostružinami.

Po asi 200 metrech za houštím keřů zaznamenáme v dáli ses tyčící rozhlednu Na Strážné, která je naším dnešním cílem. Jedná se o 14 metrů vysokou dřevěnou stavbu, která je usazena na kamenném čtvercovém soklu.

I přes svou malou výšku nabízí rozsáhlý pohled na Hanou, Hostýnské vrchy, Vizovické vrchy a z druhé strany Chřiby, údolí Moravy a Dřevnice s okolními sídly.

Rozhledna není volně přístupná, vstup na rozhlednu je uzamčený, ale klíče si zapůjčíme v přilehlém areálu, kde se nachází i hospůdka s občerstvením a dětské hřiště. Vstup je zpoplatněn pro dospělé ve výši 20 Kč a pro děti a seniory 10 Kč.

Rozhledna je postavena z přírodních materiálů, jako jsou kámen a dřevo a je součástí vznikajícího lesoparku. Pokud počasí není příznivé (déšť, vítr), rozhledna není přístupná.

Pokud máte čas a chuť, můžete si výlet prodloužit a cestou nazpět se vydat do nedaleké obce Žeranovice. Odtud ale pak musíte pěšky zpět do Lechotic k autu stejnou trasou nebo kratší polní cestou. Mapa ZDE. S ohledem na horké letní počasí a na malé děti, které jsme měli s sebou, jsme se rozhodli, že vyrazíme z Lechotic do Žeranovic autem a vrátili jsme se k němu stejnou cestou, kterou jsme přišli, do Lechotic. Na kole je to určitě bez problémů a ze Žeranovic pak můžete jet směrem na Holešov a dál na Kroměříž či Bystřici pod Hostýnem.

Do Žeranovic jsme se chtěli podívat hlavně kvůli opravenému trojkřídlému zámku s věží, který stojí přímo v centru obce. Zámek byl původně tvrzí, která byla v 16. století přebudována na renesanční zámek. Dnes je stavba v majetku obce a prostory jsou částečně využívány jako obecní úřad.

Další část je využívána jako restaurace, kde se poblíž nachází dětské hřiště. Skvělé zakončení našeho výletu a putování.

A JAK JSME SI VÝLET UŽILI? MRKNĚTE NA VIDEO:

Tak sportu zdar a toulavým krokem dál!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:

Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.

Na další výlety od Sabči a Honzy mrkněte tady.

Náš tip: PROCHÁZKA S TAJENKOU Z HOSTIŠOVÉ NA ROZHLEDNU NA STRÁŽNÉ

Rozhledna Na Strážné stojí na hranici dvou turistických oblastí Kroměřížsko a Zlínsko&Luhačovicko, vydat se na ni můžete také z Hostišové. Pro rodiny s dětmi je tady připravena zábavná Procházka s tajenkou. Podklady k procházce najdete na webu zlinskoluhacovicko.cz.

 

 

 

 

 

  • Z Lechotic na rozhlednu Na Strážné

  • +420 774 324 821
  • uhrovicz@seznam.cz
  • Květen, červen, září, říjen: SO + NE od 10 do 16 hod. / Červenec, srpen - mimo pondělí denně od 10 do 19 hod.

V okolí také najdete