Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Z Roštína na rozhlednu Brdo

Prázdninová klasika s nejhezčími výhledy v Chřibech? Co takhle prozkoumat nedaleké okolí Kroměříže a vydat se do obce Roštín, odkud můžete s partou nebo jen tak ve dvou vyrazit na výšlap až k samotnému nejvyššímu vrcholu Chřibů na oblíbenou rozhlednu Brdo v nadmořské výšce 587 m?

Doporučení: pro rodiny s většími dětmi a pro milovníky hor a výhledů
Terén: lesní cesta, střídavě kamenitý terén
Délka trasy: 7 km tam i zpět
Časová náročnost: 1–2 h (záleží na vás)
Převýšení: 278 m
Občerstvení: zabalit s sebou popř. u stánku na Brdu

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Start point jsme zvolili v obci Roštín v místní části Salárna, poblíž koupaliště, kde jsme pohodlně zaparkovali. Do Roštína se nejlépe dostanete autem nebo autobusem. Poblíž je autobusová zastávka s pravidelnými spoji z Kroměříže i z nedalekých Koryčan. Ihned za parkovištěm se napojíme na přilehlou lesní cestu označenou zelenou turistickou značkou, která vede okolo bývalého letního kina. Tato cesta nás dovede až k Roštínské kapli, kterou známe již z podzimního výletu. U kapličky je umístěna studánka s pitnou vodou, kde se v těchto horkých letních dnech osvěžíme a pokračujeme dál.

Na rozcestí u kapličky je usazen turistický rozcestník, který nám udává směr, nadále budeme pokračovat po zelené turistické značce. Lesní cesta se střídavě mění na kamenitou a hliněnou část, která postupně vede mezi keři a stromy za zvuku šumění Roštínského potoka.

Po asi 1,5 km chůze se uprostřed vyšlapané pěšinky objeví dřevěný přístřešek k odpočinku a posilnění před posledním středně náročným stoupáním. Kousek za altánkem se nachází mostek se zábradlím, kde zatočíme ostře vpravo a vydáme se vstříc příkrému stoupání. Vyšlapaná cestička je částečně kluzká a protkaná vystouplými kořeny přilehlých lesních porostů, kde si tu a tam musíte dát pozor.

Po vystoupání kopce zatočíme vpravo a pokračujeme po příjemné rovinaté cestě, která nás postupně dovede ven z lesa, kde se po pravé straně nachází rozsáhlý dřevěný altánek s ohništěm. Pokud máte v plánu s sebou vzít i vaše malé výletníky, můžete si zde udělat přestávku a opéct si třeba buřty.

Čeká nás poslední krátké stoupání, kdy zanedlouho již zbystříme v dáli se týčící kamennou věž. Jedná se o 23,9 metrovou rozhlednu s názvem Brdo, která stojí na stejnojmenném nejvyšším vrcholu Chřibů a to v nadmořské výšce 587 m. Název vznikl podle starého nářečí slova „brd“ – což znamená zalesněná vyvýšenina, která se vyznačuje skalnatým vrcholem. Z vrcholu rozhledny lze pozorovat hned několik pohoří jako např. Roháče, Malou Fatru, Jeseníky a samozřejmě Beskydy, Vsetínské vrchy a Malé či Bílé Karpaty.

Přes letní prázdniny je otevřeno každý den 10 - 18 hod s tím, že mimo letní sezónu je otevřeno pouze o víkendech nebo po předchozí telefonické domluvě. Vstup na rozhlednu je zpoplatněn ve výši 20,- Kč na osobu. Platí se u stánku, kde si taktéž můžete zakoupit turistickou známku, pohled a taky něco malého k občerstvení (káva, čaj, sušenky). Pro opravdové nadšence a milovníky chřibských lesů zde nově prodávají miniaturu rozhledny, kterou si zde můžete zakoupit za 70,- Kč.

Poblíž se nachází několik dalších turistických míst, kam se můžete vydat, jako je třeba Lesní penzion Bunč, Vlčák či Samota, lovecká chata Hubertka nebo studánka U Lvích hlav. Podívat se na tato místa můžete třeba v TV pořadu Cyklotoulky z Chřibů.

A JAK JSME SI VÝLET UŽILI? MRKNĚTE NA VIDEO:

Užívejte výletování! Sportu zdar a toulavým krokem dál.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:

Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.

Na další výlety od Sabči a Honzy mrkněte tady.

 

  • Z Roštína na rozhlednu Brdo

  • ČERVENEC - SRPEN: denně 10 - 18 hodin / ZÁŘÍ - ŘÍJEN: sobota + neděle + podzimní státní svátky 10 - 16 hodin /

V okolí také najdete