Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Přespolní procházka k Hrobce rodiny Friessů

Krásné letní počasí nás vylákalo na podvečerní procházku s naším čtyřnohým kamarádem. Pěšky jsme se vydali do Zborovic, objevit tajemnou Hrobku rodiny Friessů.

Start i cíl: Nětčice
Délka trasy: 7,4 km
Terén: polní, kamenitá cesta
Náročnost: procházka je vhodná pro všechny nadšené turisty, rodiny s dětmi i cyklisty. Jen pozor, většina procházky vede přes polní cestu nebo lesní kamenitou cestu, takže rodinám s malými dětmi doporučujeme sportovní kočárek nebo nosítko.

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Náš výlet začíná v malé vesničce Nětčice, nedaleko Zdounek. Dostanete se sem autem, na kole nebo autobusem. Rozhodnete-li se přijet autem, můžete parkovat před Hospodou bez lípy, hned naproti je parkoviště vedle žlutého kulturního domu. Kdo bude cestovat autobusem, má to k Hospodě bez lípy jen pár kroků. Odtud totiž začíná náš výlet. U hospůdky přejdeme cestu a vydáme se za kulturní dům na polní cestu.

Cesta je mírně do kopce, lemovaná stromy a keři. Po krátkém stoupání se ocitáme na kopečku a rozcestí mezi poli. Naskytne se nám krásný výhled na Zborovice, Chřiby i Hostýnské Vrchy. A právě do Zborovic vedou naše další kroky.

Pokračujeme rovně po polní cestě, zanedlouho míjíme malou kapličku schovanou mezi stromy a dostáváme se k prvním zborovským zahradám.

Před námi se objeví kamenný most, přes který pravidelně jezdí zborovský vlak z Kroměříže a zpět. Projdeme pod mostem a pokračujeme dolů po ulici, až k rozcestí, na kterém odbočíme doprava. Navazujeme na ulici Hlavní a blížíme se ke kostelu sv. Bartoloměje. Za kostelem se nachází dva obchody s potravinami, kdyby vás náhodou zastihla žízeň nebo chuť na něco dobrého. Pokračujeme po ulici, až ke Zborovskému zámku.

Zámek a zámecký areál je zrekonstruovaný a od roku 1947 tady sídlí ústav sociální péče. Součástí areálu ústavu je také Nový zámek, rybník a na vrcholu zámecké zahrady stojí hrobka rodiny Friessů, hlavní cíl naší procházky. Abychom se dostali k hrobce, musíme vstoupit do areálu ústavu sociální péče. Před vstupem do areálu je sice brána, ale je odemčená a vstup je všem povolen.

Otevírá se před námi klidný zámecký park. Vydáváme se po cestě do mírného kopečka a po pravé straně míjíme rybník s lavičkami, které vybízí k tomu posadit se, zavřít oči a vychutnat si okolní klid a zpěv ptáků. Od rybníka pokračujeme k Novému zámku, který se schovává za stromy. Na zámku v dnešní době sídlí MAS Hříběcí hory a také se tu pořádají různé kulturní akce, svatby nebo oslavy. Pokračujeme po cestě kolem zámku dál nahoru. Na vrcholu zámecké zahrady stojí Hrobka rodiny Friessů, původních majitelů Zborovic.

Je to krásná a magická stavba, ze které dýchá genius loci (duch místa). Rodina Friessova koupila Zborovice v roce 1863 a postarala se tak o jejich rozvoj. Friessovi tu vybudovali rozsáhlý dvůr s cukrovarem, Nový zámek s rodinnou hrobkou a také železniční trať ze Zborovic do Kroměříže, která se využívá dodnes. Rodině patřil tento rozsáhlý majetek až do okupace, kdy museli kvůli židovskému původu emigrovat do ciziny.

Odtud už naše kroky směřují pomalu, ale jistě k domovu. Zámeckým parkem se vracíme zpět na ulici Hlavní, ze které po pár metrech odbočíme na ulici Lesní. Přejdeme železniční přejezd a kolem řadových domků pokračujeme mírným stoupáním po asfaltové cestě, která nás dovede až na začátek zborovského lesa, odkud jdeme stále rovně po kamenité cestě. Po pár set metrech se ocitneme na lesním rozcestí, nedaleko něj stojí myslivecká chata U Zajíčka.

My se na rozcestí vydáme doprava, abychom se vraceli zpátky k Nětčicím. Kdybychom odbočili doleva, došli bychom až do Věžek.

V lese pokračujeme stále rovně po kamenité cestě, mineme pár krmelců a po chvíli už stojíme na okraji lesa, kde na nás čeká malá lavička, ze které se můžete kochat, jako my. Projdeme cestou mezi poli k rozcestí, na kterém jsme stáli na začátku výletu. Tentokrát jsme odbočíme doleva a vracíme se zpátky do Nětčic.

Naši podvečerní procházku jsme zakončíme v nětčické Hospodě bez lípy. Hospůdka je zařízená v krásném vintage stylu, který na nás dýchá z každého rohu.

Určitě moc doporučujeme ochutnat některou z domácích limonád, které tu mají nejlepší z širokého okolí! A kdyby vás přepadl hlad, můžete ochutnat aktuální speciality.

A JAK JSME SI VÝLET UŽILI? MRKNĚTE NA VIDEO:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Peťa, Honza a pejsek Angie
„Jsme mladý pár, který si po práci nejraději odpočine procházkou v přírodě. S foťákem a dronem v batohu rádi objevujeme nová místa našeho krásného regionu. S objevování nám pomáhá naše psí slečna Angie.“

  • Přespolní procházka k Hrobce rodiny Friessů

V okolí také najdete