Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Vzhůru na Šlajzu do Kroměříže!

Jaro, sluníčko a vítr v zádech? To by chtělo vyrazit někam ven, a pokud máte děti, tak nejlépe někam, kde se zabaví. V Kroměříži vznikly v nedávné době dva okruhy v přírodě, které nabízí aktivní trávení volného času nejen pro obyvatele města, ale i pro návštěvníky. Jedná se o běžecký a odpočinkový okruh „Šlajza“ a zbrusu novou naučnou stezku v lesoparku Barbořina na stejnojmenném kroměřížském vrcholu. První se podíváme na "Šlajzu".

Kousek od zahrádkářské kolonie a rybníčků na „Šlajze“ vznikl prostor určený především k relaxaci nebo sportování. Pokud je krásné počasí, tak dětem vezměte kolo nebo koloběžku. Hned na začátku trasy se nachází dřevěný odpočinkový přístřešek, kde je znázorněna celá mapa okruhu.

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Vydáme se směrem po běžecké trase, kde jsou další dva dřevěné altánky s veřejným ohništěm a posezením. U druhého altánku je připraveno stanoviště č. 1, dřevěná tabule s názvem uzlování, kde si mohou děti vyzkoušet několik různých druhů uzlů a smyček. Tak schválně, kdo zvládne třeba lodní uzel nebo dračí smyčku?

Pokračujeme směrem dál po vyšlapané cestičce okolo malého rybníčku až k dalšímu odpočinkovému místu, kde je připraveno stanoviště č. 2, dřevěná tabule ve formě interaktivní hry pexeso. Na otočných dřevěných čtvercích jsou znázorněny významná a turisticky zajímavá z regionu Kroměřížsko. Na tomto stanovišti jsme si zasoutěžili s naším Toníkem a také jsme se dozvěděli o nových zajímavých místech v okolí Kroměříže.

Hned opodál za pexesem se nachází stanoviště č. 3, znázorněné jako konstrukce s dřevěnými otočnými kostkami, a to není nic jiného, než velké piškvorky.

Posledním stanovištěm č. 4 je workout místo pro cvičení s vlastní váhou v přírodě. Jedná se o tři dřevěné konstrukce s kovovými hrazdami. Vyžití zde najdou všechny věkové kategorie.

Nedaleko okruhu se nachází vstup do Podzámecké zahrady, takže se tady nabízí možnost si procházku protáhnout a zajít si do Podzámky třeba na zmrzlinu nebo se s dětmi podívat na zvířátka. Jen pozor, v zahradě se nesmí jezdit na kole ani koloběžce, a to ani děti.

Tuto trasu doporučujeme všem, kteří chtějí vyrazit za klidným místem, kde si ale zároveň mohou i zasportovat. Celý okruh měří necelé 2 km a zabere asi hodinu chůze. Přírodní nenáročný terén nabízí vyžití pro cyklistiku nebo běhání, takže můžete vyrazit s dětmi na kole, anebo si jen tak zaběhat.

Okruh „Šlajza“ slouží i jako příjemná procházka s kočárkem nebo nosítkem. Pokud bydlíte v bytě nebo nemáte zahradu, tak samozřejmě velkým přínosem je také to, že se můžete sejít s přáteli a opéct si společně špekáčky a užít si tak příjemné odpoledne.

Vyzkoušejte určitě i nedalekou novou naučnou stezku v lesoparku Barbořina. Celý výlet najdete ZDE.

JAK JSME SI UŽILI VÝLETOVÁNÍ V KROMĚŘÍŽI NA ŠLAJZE A NA BARBOŘINĚ? MRKNĚTE NA VIDEO:

Tak sportu zdar a toulavým krokem dál!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.

Na další výlety od Sabči a Honzy mrkněte tady.

  • Vzhůru na Šlajzu do Kroměříže!

    767 01 Kroměříž

V okolí také najdete