Cookie Consent by Free Privacy Policy website

(Nejen) s dětmi okolo Chropyně

Výlet do městečka Chropyně nedaleko Kroměříže můžete v brzkém jarním období pojmout jako příjemně strávené rodinné odpoledne. Nahlédneme k zámku Chropyně a k přilehlému rybníku, který je státem uznanou přírodní památkou.

Jak se vlastně dostaneme do Chropyně? Z Kroměříže je to asi 9 km a cesta autem zabere asi 15 minut. Je to opravdu kousíček. Jezdí sem i pravidelné autobusové spoje a v létě je možné klidně vyrazit i na kole.
Naším start pointem je parkoviště u Obecního úřadu.

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Poté se kolem kostelíku Sv. Jiljí vydáme po naučné stezce směrem k Zámku Chropyně.

Jedná se o zámecký objekt v renesančním duchu datovaný již od 17. století. Ve vnitřních prostorách zámku jsou k vidění expozice z dějin Chropyně, zemědělství, lidové kultury nebo rybníkářství. Dominantami jsou Rytířský a Ječmínkův sál. A za zmínku stojí i ukázka díla chropyňského rodáka Emila Filly. A to není zdaleka vše, taktéž se zde každý lichý rok pořádají Hanácké slavnosti s ukázkou místních folklórních tradic. A co třeba pověst o králi Ječmínkovi? Znáte, neznáte? Pokud máte zájem se dozvědět více informací o téhle perle hanáckého regionu, naplánujte si další návštěvu od června do září, kdy je zámek otevřen o víkendech pro skupinové prohlídky. Zámek je pod správou Muzea Kroměřížska, na jehož webu se dozvíte více informací.

Ze strany zámku se napojíme na zeleně značenou turistickou trasu a pokračujeme na okružní trasu okolo Chropyňského rybníka. Jak jsme již zmiňovali na začátku, jedná se o přírodní památku, kde je možné pozorovat spoustu vzácných druhů fauny i flory. Po chvíli chůze si u břehu rybníka všimneme dřevěné konstrukce. Jedná se ornitologickou pozorovací plošinu, která zde byla vybudována v roce 2015.

Kdo má rád různé druhy ptactva, tahle pozorovatelna mu odhalí spoustu vzácných druhů, které je možné na rybníku zahlédnout jako je třeba potápka černokrká nebo racek černohlavý. A koho ornitologie moc nebere, můžete tady jen tak nakouknout po okolí, tak jsme to udělali my.

Naučná stezka nás pak vede dál podél chatové a zahrádkářské kolonie okolo břehu rybníka.

Po cestě narazíme na několik míst, kde zachytíme spoustu krásných a zajímavých fotek.

Velmi nás zaujaly jen tak pohozené staré vraky malých loděk, které jsou umístěny okolo břehu. Když si k tomu přidáme v dáli se tyčící zámek, je to ideální kombinace zajímavého pozadí pro rodinnou fotku.

Pokračujeme dál po cestičce, která nás vede až k odpočinkovému místu s dřevěným přístřeškem.

Za ním se vydáme směrem vlevo.

Po krátké procházce pěšinkou se dostaneme až k místu, kde je vybudováno dětské hřiště. Místní hřiště ocení všichni malí výletníci, kterým se již stezka zdála určitě dlouhá a jako odměna za jejich „bolavé a unavené“ nohy jim tohle místo rozhodně vykouzlí úsměv na tváři. Vždyť to všichni známe, ne?

Na závěr výletu jsme se rozhodli, že se vydáme prozkoumat nedalekou restauraci s názvem U Rybníka, kde jsme ještě nikdy nebyli. Po tom, co jsme si objednali místní burger, se budeme do Chropyně vracet asi častěji. Tak si nechejte také chutnat.

Tenhle výlet doporučujeme rodinám s dětmi pro rodiny s malými na krátké procházky. Celá naučná stezka Chropyně je dlouhá 6 km, my jsme ušli 3 kilometrový úsek. Procházka nám zabrala asi jednu hodinu. Náročnost je téměř nulová a terén je ideální hlavně pro kočárky, kola a dětská odrážedla.

JAK JSME SI VÝLET UŽILI? MRKNĚTE NA VIDEO:

Tak určitě vyrazte. Sportu zdar a toulavým krokem dál.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.

Na další výlety od Sabči a Honzy mrkněte tady.

  • (Nejen) s dětmi okolo Chropyně

    Chropyně

V okolí také najdete