Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Z Rajnochovic na rozhlednu Kunovická hůrka

V týdnu, kdy stále nepřicházel sníh, jsme se rozhodli zajet si na výlet i tak, a to do Hostýnských vrchů. Vydali jsme se z Rajnochovic přes studánku „Nad Dolním koutem“ až na rozhlednu „Kunovická hůrka“.

Do obce Rajnochovice jsme vyrazili autem z Kroměříže směrem na Holešov a Bystřici pod Hostýnem, a dále směr Valašské Meziříčí přes vesničky jako Loukov, Osíčko a Podhradní Lhota. Cesta autem je pohodlnější a zabere z Kroměříže asi 45 minut jízdy. Do Rajnochovic jezdí i pravidelné autobusové nebo vlakové spoje.
Po příjezdu do Rajnochovic přemýšlíme, kde vlastně zaparkujeme, protože s parkováním to tady nevypadalo moc příznivě. Na začátku obce jsme si naštěstí všimli budovy pošty, u které je možné pohodlně zaparkovat. Pošta se nachází nedaleko fotbalového hřiště.

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Po zaparkování jsme se chtěli vydat na naplánovanou trasu, avšak navigace s námi opět nespolupracovala, a tak jsme se museli obrátit na místní obyvatele, aby nám poskytli nějakou užitečnou radu. Starší pán nám s přehledem popsal, kudy máme jít k našemu cíli. Poté se navigace již vzpamatovala a my jsme mohli s klidnou duší vyrazit.

Po cestě nepotkáme žádný ukazatel, a tak se dle navigace vydáváme po červené trase. Pokračujeme po silnici podél říčky Juhyně. Po levé straně silnice se rozprostírá lipová alej chráněných stromů, která nás dovede k rozcestí, na kterém se vydáme ostře vlevo.

Cesta se najednou mění z asfaltové silnice na omrzlou polní cestu. Čeká nás menší stoupání do táhlého kopce, který nás zavede až na rozlehlou pláň. Na vrcholku pláně se rozhlédneme na přilehlé místní kopce a malebnou krajinku s kostelíkem Narození Panny Marie a sv. Anny. Poblíž kostela se rozprostírá přírodní památka „Skalka – Polomsko“.

Pokračujeme směrem dál nahoru do kopce a na dalším rozcestí se vydáme směrem vlevo. Nejsou zde žádné informační šipky ani ukazatele, takže je lepší si trasu uložit předem do navigace.

Po minutí několika malebných výhledů se dostáváme až k pěšince mezi dvěma ohradami, kde na nás čeká stádo koníků. Pokud vyrazíte s dětmi, tak se tady určitě zastavte, děti budou určitě moc rády, protože koníci jsou opravdu na „dosah ruky“.

Na konci pěšinky se ocitneme skoro v pasti. Vypadá to tak, že pokračování k našemu cíli skončí dřív, než začalo. Proč? Na první pohled to vypadá jako slepá ulička. Ale, opravdu to jen tak vypadá. Před námi je totiž natažen kovový drát, který slouží jako branka. Stáčí pouze odtáhnout a zase zatáhnout, aspoň tak nám to podal místní náhodně projíždějící traktorista. Místní lidé jsou opravdu sdílní.

Pokračujeme dál úzkou pěšinou, na konci zahneme vlevo až k odpočinkovému místu s dřevěnou lavičkou a informační tabulkou, u které je možné odpočinout, a taky si něco málo přečíst o této krajině. Navigace nám však hlásí, že se skoro blížíme k našemu prvnímu bodu výletu, a tak jsme se na lavičce ani neohřáli a vydáme se směrem ke studánce.

Po pár krocích se napojíme na naučnou stezku prof. Rudolfa Haši. Odtud se na lesním rozcestí vydáme opět vlevo až ke studánce. Asi po 200 metrech se po pravé straně schovává za smrkovým chvojím lesní studánka s názvem – Nad Dolním koutem.

Nachází se zde dvě lavičky a opět informační tabule, kde se dozvíme mnoho užitečných informací. Studánka je opatřena dřevěnou stříškou, pod kterou vytéká zpoza kamenné zídky pramínek vody. Dle místních obyvatel je voda ze studánky údajně pitná. Skvělé místo k odpočinku, že?

My se však vydáme cestou zpět až na poslední rozcestí, kde zatočíme vlevo. Naučná stezka nás vede směrem do strmějšího kopce, kde nás čeká poslední příkré stoupání asi 500 metrů až na samotný vrchol. Během stoupání se pod námi nachází strmé kopce … a zase ty výhledy, u kterých se prostě musíme na chvilku zastavit.

Už jsme skoro v cíli a za korunami stromů spatříme v dáli tyčící se rozhlednu. Jedná se o šestimetrovou dřevěnou stavbu v nadmořské výšce 570 m. n. m., která byla vybudována v roce 2010.

Na vrchol rozhledny vede několik schodů, takže dávejte raději pozor, pokud vyrazíte s dětmi. Ze zastřešené plošiny si vychutnáváme úžasné výhledy na hřebeny Hostýnských vrchů a v dáli vykukující věž rozhledny Kelčský Javorník. Při dobré viditelnosti (nám tedy počasí vyšlo na jedničku) je možné spatřit Oderské vrchy nebo Beskydy s Radhoštěm a Lysou horou.

To je pro dnešek od nás vše a užijte si z vrcholu rozhledny nádherné „okno“ do regionu.

Výlet doporučujeme především všem nadšencům vyhlídek a aktivním rodinám s dětmi, co mají rádi rozhledny. Pokud se rozhodnete s sebou vzít menší děti, tak doporučujeme nosítko nebo sportovní kočárek. Cesta je spíše nenáročná, ale tu a tam narazíte na nějaké to stoupání. Cesta tam i zpět je dlouhá zhruba 6 km s časovým horizontem dvě hodiny. Pro příště na tohle kouzelné místo vezmeme s sebou i našeho malého Toníka, kterého jsme dneska nechali ve školce. Tak zase příště. Sportu zdar a toulavým krokem dál.

A JAK JSME SI VÝLET UŽILI? MRKNĚTE NA VIDEO:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.

Na další výlety od Sabči a Honzy mrkněte tady.

 

 

  • Z Rajnochovic na rozhlednu Kunovická hůrka

V okolí také najdete