Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Z Kostelan k Záskalí až na Kameňák a zpět ke Komínkům

Rozhodli jsme se, že budeme opět pokračovat v prozkoumávání tajuplných skal, studánek a zajímavých přírodních památek, kterých je ve Chřibech požehnaně. Dnes vyrazíme na pěší výlet Kostelanským polesím, kde se vydáme přes Malenovskou studánku až ke Kámeňáku do přírodní rezervace Záskalí a zpět.

Obec Kostelany je vzdálena 12 km od Kroměříže. Cesta zabere asi 15 min jízdy autem. Po průjezdu obcí Kostelany pokračujeme po hlavní cestě a na křižovatce, kde je autobusová zastávka zatočíme vpravo směrem k Bunči. V lese projedeme pár točitých zatáček, a pak se v ostré pravotočivé zatáčce před námi objeví červená kovová závora (to už jsme si říkali při cestě na Komínky). Před závorou je pro nás připraveno malé parkoviště. Bývá zde většinou prázdno, takže bez problému zaparkujeme.

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Vydáme se po žlutě značené turistické trase směrem do kopce. Po krátkém stoupání pokračujeme pravotočivou zatáčkou až k dřevěnému přístřešku, kde je poblíž zakotven turistický rozcestník. U přístřešku zahneme vlevo a napojíme se na „Spáčilovu naučnou stezku“ po zeleně značené turistické trase.

Cesta je prozatím nenáročná a příjemná. Podzim v lese je v plném proudu a pěšinka, která zde vede je celá pokrytá opadaným listím.

Po chvíli se před námi objeví první bod výletu. Jedná se o lesní studánku nesoucí název Malenovská, ke které vedou dřevěné schůdky, avšak vlivem opadaného listí momentálně nejsou vidět. Sympaticky udržovaná kamenná studánka pod přírodní památkou Komínky je nejspíš jedním ze dvou pramenů Kudlovického potoka.

Cesta nás vede dál po zelené turistické značce. Šum lesa a období pomalu přicházející zimy nás nadchne.

Ještě víc ale pak táhlý kopec s rozsáhlým souborem skal. Ano, máme na mysli Komínky, ale ty už od nás určitě znáte. Tyhle Komínky vypadají zcela odlišně z opačné strany, než jsme všichni zvyklí.

Lesní pěšinka se klikatí směrem dál do hloubi lesa přes Kudlovskou dolinu až k našemu cíli. Na všech rozcestích a křižovatkách se držíme zelené značky. Po asi jednom kilometru se dostaneme na rozcestí, které nás vede úzkou travnatou pěšinkou mezi stromy a keříky, na kterých se pohupují ranním mrazíkem omrzlé pozůstatky ostružin a šípků.

Po pár toulavých krocích se přibližujeme až k našemu cíli, po pravé straně cestičky vidíme informační cedulku s nápisem „Nábělkova lípa“.

V popisku se píše, že v těchto místech stávala stará lípa, pod kterou sedával astronom dr. Fr. Nábělek, který na tomto místě prováděl svá astronomická pozorování. Hned vedle cedulky jsme si všimli nově vysazené lípy, kterou tady vysadila Expedice Chřiby. Docela zajímavé, že?

O pár metrů dál je zakotvena další kovová informační cedule „Přírodní rezervace Záskalí“, která se nachází mezi Kudlovskou dolinou a Bunčem pod zalesněným hřebenem v hloubi bukových lesů, který je tvořen soustavou četných balvanů a skalek. Dohromady tvoří soubor vedle sebe se rozléhajících menších skalních útvarů. Tento pás skalnatých hrbů se táhne až k vrcholu Kameňák, který je v nadmořské výšce 451 m. n. m.

Teď už jen stačí vyšplhat na kopec a jsme v cíli. Na samotný vrchol doporučujeme vydat se raději sami bez dětí. Šumění lesa a čerstvý vzduch dodá všem pozitivní energii do dalších dnů a zpříjemní procházku.

Po překonání Kameňáku jsme se vydali stejnou cestou zpět na začátek trasy. Když jsme se dostali zpět k již zmíněnému dřevěnému přístřešku s turistickým rozcestníkem, tak jsme se rozhodli, že na ty magické Komínky musíme vylézt znovu. Přeci jenom je to jen pouhých 200 m a byla by škoda si nevychutnat podzimní pohled na rozléhající se hřebeny Chřibů.

Po asi dvouhodinové lesní procházce nám tak trošku příjemně vyhládlo. Rozhodli jsme se, že se po cestě zpět zastavíme v restauraci na našem oblíbeném místě v Lesním penzionu Bunč. Máme to tu moc rádi a můžeme doporučit třeba místní zvěřinové speciality nebo vepřové výpečky.

K Bunči se dostaneme buď pěšky po červeně značené turistické trase, nebo autem. Je to opravdu kousek. Pět kilometrů dlouhý výlet jsme si dosyta užili. Příště vezmeme určitě i našeho malého výletníka, jen mu nedovolíme lézt na skály. Vzhledem k tomu, že terén je z větší části příjemný a schůdný bez jakýchkoli nástrah, tak si dovedeme představit i výlet s kočárkem. Stejně tak je možné si výlet užít i ve dvou nebo s partou přátel. Sportu zdar a toulavým krokem dál. Přejeme dobrou chuť na Bunči.

A JAK JSME SI VÝLET UŽILI? MRKNĚTE NA VIDEO:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.

Na další výlety od Sabči a Honzy mrkněte tady.

 

  • Z Kostelan k Záskalí až na Kameňák a zpět ke Komínkům

V okolí také najdete