Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Po stopách dávných mohyl až k Mazulíkově studánce na Tabarkách

V našich dnešních toulkách po Chřibech budeme věnovat pozornost dávným časům a historickým úkazům, které se dochovaly až do současné doby. Na území tzv. Tabarky se jedná o několik dochovaných mohyl neboli pohřebišť, které spadají až do devátého století našeho letopočtu.

A teď něco krátce o trase. Na Tabarky se dostaneme autem, a to nejkratší cestou z Kroměříže přes obec Těšnovice směrem na Vrbku a Sulimov. Po projetí obcí Vrbka pojedeme dál po hlavní silnici, až se dostaneme k rozcestí a místnímu území zvané Tabarky. Po pravé straně silnice se nachází kamenný kříž. Zde se dá zaparkovat auto, avšak na křižovatce se můžete vydat do leva směrem na Novou Dědinu a po projetí bezmála dvě stě metrů zaparkovat auto po levé straně silnice, kde je vybudováno rozsáhlé místní parkoviště. Trasa z Kroměříže je dlouhá asi 12 km a zabere cca 15 minut jízdy autem.

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Naproti parkoviště je usazen dřevěný altánek, kde je označena trasa k mohylníku. Za dřevěným altánkem vede asfaltová cesta do hlubin lesů, kde na jednom ze stromů je otisknuta modrá značka, která nás zavede po Spáčilově naučné stezce až k tajemnému pohřebišti.

Z asfaltové cesty uhneme směrem vlevo na lesní pěšinku, která je barvitě oseta opadaným listím ze stromů. Budeme pokračovat dále směrem po modré značce.

Po procházce touto lesní pěšinkou se asi po čtyři sta metrech zničehonic dostaneme až k samotným kupám mohyl. Informační tabule nám říká, že se jedná o nejméně šedesát mohyl. Tak pojďme si to hezky pěkně prozkoumat.

Vedle sebe namačkané mohyly se krásně vyjímají v terénu, kde se mezi nimi klikatí malebná cestička. V dřívějších dobách zde nejspíš existovalo slovanské hradiště. Pohřebiště lze datovat až do devátého století. Samotný rituál fungoval tak, že ostatky s milodary byly položeny na úrovni terénu a nad nimi byla navršena zemina. Kostry ležely na zádech s rukama podél těla. Poté co bylo pohřebiště historiky prozkoumáno lze vidět na jednotlivých mohylách jámy, které připomínají něco jako krátery. Jen pro zajímavost bylo zde nalezeno několik předmětů, jako jsou třeba sekery, náušnice a různá dobová keramika.

Dalším a vlastně posledním místem našich tajemných toulek po Tabarkách bude Mazulíkova studánka, která je ukryta v hloubi lesa. Místo je sice znázorněno na mapách, avšak cesta k samotné studánce není nikde označena.

Vydáme se směrem zpět na lesní pěšinku od mohylníku a budeme pokračovat k parkovišti, kde jsme na začátku zaparkovali auto.

Ke studánce se dostaneme směrem okolo hlavní cesty, která vede k obci Nová Dědina. Trasa od parkoviště je dlouhá asi jeden kilometr.

Po tom, co jdeme okolo silnice, se asi po dvaceti minutách dostaneme až k rozcestí, kde je po levé straně v lese osazen přístřešek Soví hora. Z map jsme vyčetli, že samotná studánka je ukryta asi sto metrů od hlavní komunikace.

Pokračujeme ostře vpravo až k samotným dolinám, které vedou do hlubin lesa. Asi po sto metrech natrefíme na náš cíl, ke kterému vede již vyšlapaná lesní pěšinka. Mazulíkova studánka je ukryta uvnitř lesního žlebu. U studánky je vybudováno odpočinkové místo v podobě dřevěného posezení. Přístup ke studánce vede přes kamenné schody.

Pramen vytéká z kamenné zídky, která je obrostlá mechem. Studánka je udržovaná a patří ke studánkovým skvostům. Vyprahlo vám? Tak ochutnejte. Dle místních obyvatel je voda nezávadná a velmi chutná.

Pro zpříjemnění výletu si můžete zajet a ochutnat místní dobroty do nedalekého westernového městečka Ranč Kostelany, které se nachází ve stejnojmenné obci Kostelany.

Areál ranče ocení i vaši malí průzkumníci. Najde se zde několik atrakcí např. dětské hřiště s průlezkami. Takže šup šup a dejte si něco dobrého. Náš tip je místní „rančerský burger“ s domácí limonádou.

Trasu z Kroměříže až k samotnému cíli si během příznivého počasí můžete projet i na kole. Jedná se o střední obtížnost s táhlými kopci, avšak pro zaběhlé cyklisty žádný problém. Tato příjemná procházka je asi čtyři kilometry dlouhá (tam i zpět) a zabere asi cca hodinu a půl. Doporučujeme rodinám s dětmi (kočárky s sebou) a nadšeným dobrodruhům, kteří se chtějí pokochat krásnou přírodou a bájnou minulostí, kterou zajisté tajemné Tabarky nabízejí.

A JAK SE NÁM NA VÝLETĚ LÍBILO? MRKNĚTE NA VIDEO:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.

Na další výlety od Sabči a Honzy mrkněte tady.

  • Po stopách dávných mohyl až k Mazulíkově studánce na Tabarkách

V okolí také najdete