Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zasněženou Rusavou na vrchol Skalný

Na dnešní výlet jsme si vybrali menší změnu a přesunuli jsme se do druhé části regionu Kroměřížska. Půjdeme se zatoulat do okolí malebné vesničky Rusava, která se rozkládá v údolí stejnojmenné říčky v severozápadní části Hostýnských vrchů, a to ve výšce 410 m. n. m.

Tentokrát jsme se vypravili jen ve dvou a našeho malého výletníka jsme nechali doma, protože nás čeká menší výšlap v nejistém terénu. Obec Rusava se nachází zhruba 32 kilometrů od města Kroměříž. Cesta autem zabere asi půl hodiny. Jede se na Holešova a poté po hlavní silnici směr Bystřice pod Hostýnem, v obci Hlinsko pod Hostýnem je pak odbočka vpravo směr Rusava a dál pak v obci Brusné opět doprava dle ukazatelů. Po krátkém průjezdu vesničkou jsme se rozhodli, že start výletu bude u obecního úřadu. Když si tenhle „checkpoint“ vyhledáte na webu mapy.cz, tak si zajisté všimnete, že je zde zaznačeno parkoviště, kde můžete bezplatně a bezstarostně zaparkovat auto. Ono je totiž někdy s tím parkování problém, vždyť to všichni moc dobře známe.

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Tak a můžeme se vrhnout na zimní procházku. Vydáme se po silnici s tím, že se budeme po celou dobu držet modře značené turistické trasy, která nás zavede až na dnešní cíl výletu, vrchol Skalný. Během procházky malebnou vesničkou si všímáme několika zajímavostí a dobových staveb.

První zajímavou stavbou je evangelický kostel sv. Trojice z roku 1865, který se nachází kousek od obecního úřadu. Jedná se o kamennou pozdně barokní památku Českobratrské církve. V minulosti byly obnoveny na kostele věžní hodiny, které každou hodinu oznamují svými údery, jaký je čas.

Začalo nám hustě sněžit a okolní krajina se začíná měnit na bílou pohádku. Opravdu skvěle načasované, protože třeba pohled na zasněžené starobylé valašské dřevěnice nás dostane zpět do minulosti do dávných řemeslných dob.

Pokračujeme dál po modré značce, stále nás provází říčka Rusava. Po cestě mineme spoustu splavů a maličkých kaskád, které v tomto ročním období dodávají krásnou atmosféru. Na jednom ze splavů jsme si všimli narámně zamrzlých rampouchů, ke kterým si určitě zaběhnete udělat nějakou tu fotku. Dalším „checkpointem“ naší trasy je v dáli, na kopci tyčící se věž katolického kostela Povýšení sv. Kříže z roku 1774.

Kostel byl údajně postaven na základě dekretů Marie Terezie. Ke kostelu vedou kamenné schody se zábradlím, kdy po levé straně směrem od schodů se rozléhá malý ovocný sad. Poté, co jsme minuli několik křižovatek a odboček, jsme se dostali až k dřevěnému ukazateli, kde je znázorněna šipka na vrchol Skalný, ale i Hostýn. Ten až někdy příště.

Dle informační šipky zabočíme vlevo a vydáme se do kopce. Když jsme se ohlédli zády ke kopci tak se před námi objevil překrásný pohled na zasněženou krajinu Hostýnských vrchů. Krásný výhled nás žene vpřed a pokračujeme směrem k našemu cíli.

Terén se najednou mění ze zamrzlé asfaltové cesty na lesní cestičku, která nás vede do přilehlého lesíku, kde se budeme stále držet modré značky.

Míjíme evropsky významnou lokalitu, přírodní památku Hořansko. Terén je docela náročný a v tomto období místy zamrzlý a kluzký.

Čeká nás poslední prudký kopec bezmála 1 km dlouhý. V tomto klikatém kopci na nás čekají nástrahy jako kameny a balvany, které přeskakujeme a přecházíme. Je to opravdu pro pokročilejší turisty, takže jsme rádi, že jsme našeho malého lumpíka dnes nechali doma. Po zdolání kopce se dostaneme až skoro k samotnému vrcholu, kde je zakotven turistický informační rozcestník a dřevěný přístřešek k odpočinku. Po zdolaném kopci se nám lavička k odpočinku velmi zamlouvá.

Kromě již zmíněného rozcestníku a přístřešku se v blízkém okolí nachází také několik skalních útvarů, které pokračují dál do hloubi lesa.

Informační šipka nám říká, že jsme již skoro v cíli a čeká nás poslední stoupání přes zasněženou louku, která vede až k vyhlídkovému místu vrcholu Skalný. Jedná se o kopec v nadmořské výšce 709 m. n. m. Na samotném vrcholku vyhlídkového je dřevěný posed, na který je možnost na vlastní nebezpečí vyšplhat, pohodlně se usadit a vychutnat si výhledy na hřebeny a kopce místní pohádkově zasněžené krajiny. Za dobrého počasí je jistě úžasnýi výhled na baziliku na Svatém Hostýně.

Jakmile se pokocháme, rozhodneme se vrátit stejnou trasou dolů do vesnice. Ze Skalného se ale můžete vydat jedním směrem na Svatý Hostýn přes Bukovinu, nebo na druhou stranu směrem na Tesák nebo přes Grapy okružní trasou zpět na Rusavu.

Cesta nám zabrala asi 3 hodiny chůze tam i zpět s tím, že trasa je dlouhá 6 kilometrů a zároveň je vhodná pro pokročilejší turisty a milovníky zimy, jako jsme my. Pro rodiče s malými dětmi doporučujeme spíše jen procházku po malebné Rusavě.

Tak nějak nám po tomhle heroickém výkonu vyhládlo a po cestě domů se zastavíme v obci Brusné do restaurace Brusenka, která slouží také jako penzion.

Pro dnešní výlet je naším gastro tipem Panenka s hříbkovou omáčkou a šťouchačkami. Přejeme dobrou chuť. Sportu zdar a toulavým krokem dál.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.

Na další výlety od Sabči a Honzy mrkněte tady.

  • Zasněženou Rusavou na vrchol Skalný

V okolí také najdete