Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Pěšky ze Samoty na zříceninu hradu Střílky

Sobotní dopoledne jsme se rozhodli strávit v přírodě na úpatí okresu Kroměříž a také si zajít na dobré jídlo a pití. Jak už se známe, samotný výlet nezůstal jen u dobrého jídla v restauraci a sobotu jsme pojali k prozkoumání zříceniny dávného Stříleckého hradu. K hradu vede spousta lesních cest a turistických tras, my jsme si vybrali lesní cestu od Motorestu Samota.

Motorest Samota leží v katastrálním území obce Zástřizly. K motorestu vede cesta z města Kroměříž po silnici č. 432 směrem na Koryčany. Po projetí všech malebných chřibských vesniček se dostaneme na křižovatku, kde odbočíme vlevo směr na rychlostní silnici E50, která se táhne od Brna do Buchlovských kopců a je tady charakteristická dlouhými točitými zatáčkami. Po pár kilometrech se po levé straně silnice nachází samotný motorest s prostorným parkovištěm. Cesta z Kroměříže je asi 27 km dlouhá a zabere 30 minut jízdy autem.

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Tak a jdeme do hlubin lesů. Od Samoty se vydáme směrem přes dřevěný most, který spojuje parkoviště a lesní stezku. Po průchodu přes most se dostaneme do lesa, a dále budeme pokračovat rovně po lesní pěšince, která je označena modrou turistickou značkou.

Cesta k hradu je asi 2,5 km dlouhá a po cestě potkáte spoustu odboček, které vedou dál a na další zajímavá místa. Po asi 40 minutách chůze se dostaneme k turistickému rozcestníku, na kterém jsou označeny možné trasy k využití pro další výlety.

Na protější straně rozcestníku je informační dřevěná šipka s nápisem „Střílecký hrad“. Teď nás čeká krátká trasa do kopce. Po cestě potkáme spoustu dalších nadšenců, kteří zde projíždějí na kole nebo se sem jdou jen tak zatoulat za krásami Chřibů.

Poté co jsme zdolali kopec se před námi nachází informační tabule, kde je zapsána stručná zmínka o hradu. Ten byl vybudován ve 13. století na kopci zvaném Hrad v nadmořské výšce 528 m. n. m. Jednalo se o veledůležité místo, které střežilo obchodní cestu přes Chřiby. Dnes už jsou z hradu pouze pozůstatky zbylých zdí a kamenů, ale ty výhledy, ty nás určitě neomrzí. Takže pojďme na to.
Před námi se nachází menší jáma, kterou bez problémů zdoláme, avšak po jejím zdolání vidíme poslední malý kopeček, který je protkaný spoustou silných kořenů a kamenů. Výstup k samotnému hradu je v písčitém a kluzkém terénu, takže pokud máte s sebou kočárek, raději ho nechte pod kopcem.

Hurá a jsme tady. Teď si už jen vychutnáváme nádherný výhled, který se nám nabízí. V dáli můžeme vidět hřebeny překrásných bukových lesních Chřibů, obec Střílky a rozlehající se Litenčickou pahorkatinu.

Na samotném vrcholku vidíme už pouze zbytků zdiva hradu. Můžeme si už jen domýšlet, jak to tady asi vypadalo v dobách vrcholného středověku. Zavřeme oči a kocháme se, Chřiby jsou totiž známy svými prastarými legendami a povídkami. Je to prostě kouzelné místo s nevšední atmosférou a krásnými výhledy jako bonus.

Teď nás čeká cesta zpět stejnou trasou k Samotě a těšíme se na odměnu za procházku a menší výšlap.

Rádi rovněž podpoříme místní restauraci. Mají zde výběr z hotových jídel i dalších specialit. Milovníci zvěřinových chutí si vyberou z rozsáhlé nabídky zvěřiny. Náš tip jsou dančí medailonky se švestkovou omáčkou. V okolí motorestu se nachází dětské hřiště se spoustou prolézaček a atrakcí. Děti to ocení a náramně si vyhrají. Motorest taktéž slouží i jako ubytování.

Trasa je dlouhá zhruba 5 km a zabere asi hodinu a půl procházkou po lese. Výlet doporučujeme všem milovníkům lesů a kopců, rodinám s dětmi i zarytým cyklistům. Zajděte si na dobré jídlo a užijete si krásný sobotní podzimní den. My se těšíme na další výlet, který pro vás připravíme.

MRKNĚTE TAKÉ NA VIDEO Z NAŠEHO PODZIMNÍHO VÝLETU:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.

Na další výlety od Sabči a Honzy mrkněte tady.

 

 

 

 

 

  • Pěšky ze Samoty na zříceninu hradu Střílky

V okolí také najdete