Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Rozhledna Zdenička: Za východem slunce do Lebedova

Ranní ptáče, dál doskáče aneb brzké ranní probuzení s východem slunce, to je nový výlet Sabči, Honzy a malého Toníka. Tak pojďme na to!

Dnes to bude trošku netradiční, ale myslíme si, že to bude stát za to. Znáte to, většinou jezdíte na výlety o víkendu na celý den nebo v neděli odpoledne pěkně po obídku. Jenže my jsme se dnes na naše poměry trošku hecli a řekli jsme si, že chceme zažít něco z jiného soudku. Tak jsme se společně rozhodli, že bychom si chtěli užít společně romantický východ slunce. No a otázka v hlavě zní „Tak co? V kolik proboha budeme vstávat? A kam vůbec vyrazíme?“.

Kdo má malé děti, zajisté ví, o čem mluvíme, protože si většinou všichni chceme přispat a raději si trošku odpočinout. Nicméně pojďme k samotnému výletu. Je brzy ráno, černočerná tma, avšak úžasně jasná obloha, takže honem musíme zabrat, abychom ten náš vytoužený východ slunce nepropásli.

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Nakonec jsme se rozhodli, že se vydáme na horizonty kopců poblíž vesničky jménem Lebedov, kam se dostaneme na kole či autem po silnici z Kroměříže směrem do Koryčan. Osada Lebedov se nachází cca 12 km od Kroměříže. Jelikož máme s sebou našeho malého výletníka Toníka, tak jsme upřednostnili takhle brzy ráno raději cestu autem. Poté, co projedeme obcí Těšánky u Zdounek, tak se po pár stech metrech dostaneme k odbočce vpravo směr Lebedov. Nenachází se zde žádná parkovací místa, ale pokud zde není auty přeplněno, a to takhle brzy po ránu opravdu není, můžeme auto nechat kdekoli na okraji silnice. Určitě tu nebudeme nikomu vadit, ani nikomu překážet. 

Auto jsme zaparkovali a hned po zaparkování nás uchvátil ranní opar, kterým je pokryto místní pole. Tento ranní pohled Vás jistě navede k tomu, abyste nasáli úžasnou atmosféru přicházejícího podzimu v podobě šípků nebo dozrávajících jablek. Tohle prostě musíte milovat. Vyrážíme po asfaltové cestě směrem k rozhledně Lebedov. Po chvilce se dostaneme až k vesničce, kde nás ihned upoutá dřevěná tabule s nápisem „Osada Lebedov Vás vítá“. To nám zpříjemnilo den a vykouzlilo úsměv na tváři, i přesto, že je teprve 06:20 hod. ráno a my uháníme na nedaleký kopec, kde se nachází již zmíněná rozhledna. 

Cesta k rozhledně vede směrem rovně od dřevěné tabule po nenáročné pěšince, kde po pravé straně můžeme slyšet příjemné šumění říčky Kotojedky. Prošli jsme pěšinkou a zbývá nám urazit asi 200 metrů přes stoupající, lehce strmější kopec po poli. Ranní rosa nám zcela promáčela tenisky, avšak to nám nevadí, popadneme Toníka a jdeme vstříc romantickému ránu.

Po trošku svižnějším tempu kopcovitým terénem a s výletníkem na krku jsme konečně na místě. Ano, je tady, rozhledna Lebedov. Jedná se o devíti metrovou dřevěnou stavbu symbolizující podobu větrného mlýna, která je postavena na kopci poblíž Gruntu Galatík. Rozhledna je celoročně a bezplatně otevřena.

Hurá jsme tady. Po vystoupání několika dřevěných schodů až na vrchol rozhledny si můžeme užít nádherný pohled v dáli vycházejícího slunce.

Všechno máme řádně zdokumentováno a všichni tři si už jen užíváme východ slunce, které již vystoupalo na obzor a svými rudými paprsky ozářilo nedaleké pohoří Chřiby. Je to vskutku dechberoucí pohled, kterým jsme se na chvíli dostali jakoby do stavu beztíže, kdy jen a jen prožíváme přítomný okamžik do kouzelně probouzejícího se rána s malebným pohledem na rozprostírající se okolní krajinu Litenčické pahorkatiny a již zmíněných Chřibů.

Ale co je důležité? Na vrcholu protějšího kopce se na nachází druhá rozhledna nesoucí název Zdenička. Jdeme do toho a tohle pohádkové ráno si užijeme dál.

Stejnou cestou se vracíme z kopce dolů, kdy se po několika krocích nacházíme poblíž areálu Grunt Galatík. Tráva je poseta ranní rosou, tenisky jsou úplně promočené, avšak to nás stále netrápí, protože pohled na areál Gruntu Galatík je opravdu poutavý.

Poblíž se nachází uměle vybudovaný rybníček, kde na hladině je přikotven dřevěný altánek, ke kterému vede cesta v podobě dvou u sebe osazených dřevěných klád nad hladinou rybníka.

Posléze se vydáme směrem přes křižovatku, kudy protéká říčka Kotojedka. Poblíž si povšimneme lučních pastvin, lesů, kopců, válejících se balíků slámy u přilehlé cestičky, v ohradě se pasoucích řehtajících koní a taky už je slyšet hluk z nedaleko jezdících traktorů po místních polích a loukách.

A to ještě zdaleka není všechno. Po kratičké pauze se vydáme na poslední cíl našeho výletu směrem k rozhledně Zdenička. Cesta k rozhledně vede směrem od Gruntu Galatík do kopce, kde se asi po 200 metrech vydáme vpravo okolo již zmíněné ohrady s koňmi a pokračujeme dále po kamenité pěšině až k rozcestí, kde se vydáme do leva. Čeká nás prudší kopec, ale zvládl to i náš malý Toník, takže s sebou vezměte děti, určitě si trasu užijí. Když se otočíte, za zády si můžete všimnout obce Zdounky a města Kroměříž. Trasa je pestrá a nachází se okolo nás spousta zeleně a šípkových keřů, takže sem tam musíte dávat pozor, abyste nezavadili o nějaký z trnů šípkových keřů, které máte u hlavy, vedle nohou, prostě všude. Potom, co jsme vystoupali na kopec, se dostáváme skoro až k samotnému cíli, avšak čeká nás poslední krátká rovinka okolo rozsáhlé aleje jablečného sadu.

Tak a jsme tady. Zdenička je patnácti metrová dřevěná vyhlídková věž, stojící na nejvyšším bodě areálu Gruntu Galatík v nadmořské výšce 305 m n. m. Ze zastřešené plošiny se nám nabízí výhled na pohoří Chřiby s kamennou rozhlednou Brdo i na Hostýnské vrchy a město Kroměříž. Rozhledna je stejně jako ta Lebedovská celoročně a bezplatně otevřena. Vystoupejte pár pater, pohodlně se usaďte a užívejte si za příznivého počasí výhledy do okolní krajiny.

Tento tip na výlet doporučujeme všem milovníkům rozmanitých a malebných krajin ve spojitosti s kouzelnými výhledy na rozsáhlý region Kroměřížska, a také všem rodinám s dětmi. Vezměte s sebou kočárek nebo kolo. Trasa je asi 5 km dlouhá zabere Vám zhruba necelé dvě hodiny pěšky. Co se týká občerstvení, tak jej si zabalte do batohu. Běžte si to užít a zkuste si ráno přivstat jako my, stojí to za to.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.

Na další výlety od Sabči a Honzy mrkněte tady.

  • Rozhledna Zdenička: Za východem slunce do Lebedova

    Lebedov
  • celoročně, volně přístupná

V okolí také najdete