Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Cyklotoulky z Chřibů

Oblíbený TV pořad Cyklotoulky zavítal tentokrát do našeho regionu a my jsme je provedli částí překrásného přírodního parku Chřiby, který je pro cyklistiku jako stvořený a protkaný mnoha zajímavými místy i příběhy.

CELÝ DÍL CYKLOTOULEK Z KROMĚŘÍŽSKA - CHŘIBŮ K PŘEHRÁNÍ:

Délka trasy: 30 km
Doba výletu: 2,5 hod. čistého času jízdy (počítejte s delší časovou náročnosti, protože určitě budete zastavovat u zajímavých míst nebo u občerstvení)
Nejvyšší bod: 585 m n.m.
Náročnost: středně těžká
Vhodné pro: pokročilé jezdce, část trasy (např. z Bunče na rozhlednu Brdo) je vhodná i pro rodiny s dětmi

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Náš výlet začíná na Ranči v Kostelanech. Sem se dostanete autem z Kroměříže (13 km) nebo ze Zlína (30 km) a můžete ho tady v klidu zaparkovat. Je zde výborná restaurace, menší rozhledna, koňské stáje, ohrádky s domácími zvířaty, lezecká stěna, westernové městečko a možnost projížďky na koních po okolí. Pro děti je připraveno dětské hřiště a také si mohou zajezdit třeba na poníkovi. Uvnitř restaurace ve western stylu je bowling. Ubytování je možné ve stylových pokojích v hotelu Crazy Mary, v létě i v pravém indánském týpí. 

Z ranče v Kostelanech se po málo frekventované silnici vypravíme na kole do Velkých Těšan. Je to sem zhruba 7 kilometrů. Naším cílem je větrný mlýn, který je dokonce Národní kulturná památkou. Je totiž jedním z mála dochovaných mlýnů holandského typu u nás. Správce mlýna, pan Chrastina, umí o mlýně poutavě vyprávět, můžete se podívat i dovnitř, jak se kdysi obilí mlelo a jaká je historie mlynářství v tomto kraji. Manželka pana správce je dokonce pravnučkou posledního mlynáře, a proto mají manželé k tomuto místu opravdu citovou vazbu. Podívejte se na naši reportáž z tohoto kouzelného místa, článek na blogu ZDE

Po prohlídce a focení u mlýna (toto místo je pro fotku jako stvořené) jedeme zpět směr Kostelany a odtud jsou naším dalším cílem Komínské skály.

Tohle místo je opředeno také mnoha legendami i příběhy. Pavel Zrna, který provázel moderátora na tomto cyklovýletě, jich má v rukávu hned několik, poslechněte si je v tomto díle. Je tady krásný výhled na město Uherské Hradiště nebo hrad Buchlov. Jedná se o tiché místo, které je neprávem opomíjeno v cílech výletů, ale my doufáme, že se dostane do povědomí a lidé si sem cestu najdou.

Z "Komínků" najedeme opět na trasu, jedeme ještě chvíli po málo frekventované silnici směr Bunč. Tady se občerstvíme v Lesním penzionu Bunč s příjemnou zahrádkou i interiérem, k dispozici je půjčovna i servis kol, dětské hřiště, skvělá restaurace i venkovní bufet.

Lesní penzion Bunč je pak také konečnou zastávkou našeho cyklo putování, je zde možnost ubytování i odpočinku v Jelínkových lesních lázních. Ano, toho Rudolfa Jelínka, jehož švestkovou slivovici znají po celém světě. Dopřát si můžete švestkovou, hruškovou nebo rakytníkovou lázeň.

My ale pokračujeme dál na kole, protože máme před sebou další zajímavosti. Z Bunče jedeme směrem na rozhlednu Brdo, která stojí na nejvyšší vrcholu Chřibů. Nebojte, velké převýšení nás teď nečeká, pojedeme příjemnou hřebenovou trasou, kterou zvládnou i děti (na kole či pěšky). Po cestě míjíme zajímavý objekt. Jedná se o pozůstatky výstavby dálnice za První republiky, která měla protínat pohoří Chřiby a spojit Čechy a Moravu se Slovenskem. Výstavba ale byla po 2. světové válce zrušena, pozůstatky na její stavbu ale zůstaly v Chřibech dodnes. Narazit můžete na mosty, pilíře, náspy a propustky. 

Po zhruba 3,5 kilometrech přijedeme k přístřesku s ohništěm a nedaleko něj se již tyčí kamenná rozhledna Brdo. Ta je zajímavá tím, že byla postavena jako klasická kamenná rozhledna po více než 70 letech napříč celou republikou. Dříve zde stávala rozhledna dřevěná, která již ale nevyhovovala, a tak se obce z Mikroregionu Chřiby zasloužily o to, aby zde stála právě tato rozhledna. Otevřena byla v roce 2004. Nabízí úchvatné výhledy na panorama Chřibů, dohlédnete ale i na Hostýnské vrchy, Beskydy a při dobré viditelnosti i na Malou Fatru, Roháče či Jeseníky, dokonce i na výběžky Alp. Rozhledna není volně přistupná, platí se zde symbolické vstupné, aktuální otevírací dobu najdete na webu Mikroreginu Chřiby

Okolí rozhledny nabízí posezení a malé občerstvení. Po výstupu na rozhlednu, pořádnému podívání se z ní a odpočinku se vypravíme k dalšímu cíli naší cesty. Čeká nás prudší sjezd lesem. Rodinám s dětmi doporučujeme vydat se zpět stejnou hřebenovou trasou jako sem, na Bunč a případně z Bunče sjet po zelené směr Salaš. Kubitovu studánku ani studánku U Lvích hlav nemůžete minout. Cesta je příjemná, asfaltová, jen pozor na zatáčky a na kolemjdoucí turisty. My se tedy vypravíme na sjezd z Bunče kolem Hubertovy chaty, Hladného mostu až k již zmíněné studánce U Lvích hlav.

Tato část trasy je pro cyklonadšence a milovníky sjezdů. 

Náš výlet tedy zakončíme u studánek a následně opět na Bunči, kde si dáme zaslouženou odměnu. Večeri, něco ostřejšího k pití a odpočinek, třeba přímo na peci.

Připomínáme - celý výlet najdete k přehrátí také na webu pořadu CYKLOTOULKY.
Mrkněte i na další dva díly z našeho regionu:
> Z Kroměříže do Holešova
> Bystřice pod Hostýnem a Hostýnské vrchy

 

  • Cyklotoulky z Chřibů

V okolí také najdete