Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Z Brusného na zříceninu hradu Křídlo

Zveme Vás na krátkou procházku ke zřícenině hradu Křídlo ze 14. století. Hrad je situován jižně od obce Brusné v úpatí Hostýnských vrchů v bezprostřední blízkosti Svatého Hostýna, který Vás bude cestou ve výhledech provázet. 
NÁŠ TIP: Doporučujeme výlet se západem slunce, kdy hrad zabalí zlatavé problesky pozdního slunce s výhledem do širokého okolí obce Brusné.

Cíl výletu: Brusné
Start: Brusné
Délka trasy: 4,7 km
Převýšení na trase: 158m 
Doba výletu (odhadem): 1,3 h  
Doporučení pro koho: rodiny s dětmi, pěšky, kolo
Místa zájmu: zřícenina hradu Křídlo
Kde jíst: Restaurace Brusenka

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ ZDE

Samotný hrad byl vybudován Vlkem z Dobrotic v roce 1365. Historie hradu není příliš obsáhlá, k zajímavosti nicméně patří ražba načerno falešných uherských mincí, za kterou byla označena organizátorka Machna z Krčmaně, vdova po Herbertovi z Bořitova, který zde seděl od roku 1437.

Hrad koncem 70. let 15. století rozbořila vojska uherského krále Matyáše a od té doby hrad zpustl a nebyl již nikdy obnoven.

Z hradu Křídlo se dodnes dochovaly pod sutí kamenů staré patníky úzké brány a základní obrysy hradního paláce. Na západním okraji pak zbytky hradní věže sahající hluboko do základů stavby. Okolí hradu pohlcuje bujná vegetace, která dává místu tajemný ráz a prostor k zastavení. 

Určitě stojí za to vypravit se sem na procházku, toto tajemné místo a krásné výhledy do okolí za to určitě stojí.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Za Kroměřížsko místo prošel a působivě nafotil Honza Zainer:
„Největší inspirací je cesta sama a obzvláště poznává-li člověk svůj rodný kraj. Ten mě svou pestrostí a rozmanitostí nepřestává překvapovat. Neustálé nalézání nových cest a zákoutí s dech beroucí atmosférou. To je něco co se dá zažívat opakovaně s jedinečným momentem okamžiku, ukrytého ve čtyř ročním období.“

Na další Honzovy výlety a procházky mrkněte tady.

  • Z Brusného na zříceninu hradu Křídlo

V okolí také najdete