Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zapomenuté Chřiby: Projděte se pradávnou historií hor

Pěší túra nás dnes zavede od starobylého hradu Cimburk k Hradisku svatého Klimenta, Gorazdově studánce, na Kazatelnu a za pověstmi Chřibů. Prastará krajina, která čeká, až ji objevíte.

Mapa trasy: 

Náš výlet začíná na parkovišti U Křížku. Právě tady prý kdysi zbojníci přepadli panský kočár a pobili jeho cestující. Když sem z blízkých Koryčany přispěchali lidé na pomoc, našli tu ženu a kočího, kterým už nebylo pomoci. Kolem nich se batolil sotva dvouletý chlapeček. Vyrabovaný kočár bez koní dával tušit, že vraždu měli na svědomí lupiči. Co tedy s malým nalezencem? Místní ho odnesli na Horu Svatého Klimenta a svěřili jej místnímu poustevníku. Ten chlapečka přijal a zasvětil ho do všeho, čemu v životě věřil. Jestlipak chlapce někdo někdy hledal a jak to celé dopadlo, se dočtete v pověstech hradu Cimburk. A věřte, stojí to za to.


Pojďme se tedy vydat po stopách osiřelého chlapce. Od Křížku vyrážíme mírně zvlněnou pěšinou po žluté až k rozcestí Svatý Kliment. Odtud je jen pár kroků na strmou vyvýšeninu, která je úzce spjatá s historií Velkomoravské říše. Právě zde, na Klimentku, prý kázali slovanští věrozvěsti Cyril a Metoděj, Stávalo tu prý opevněné hradisko, které by mohlo pamatovat ještě keltskou kulturu. Zastavte se tady a nechejte sílu historie, ať na vás zapůsobí.

U každého hradiště musel být zdroj pitné vody. Proto pokračujte dál ke studánce Sv. Gorazda, která se vyloupne z hlubokého údolíčka jen pár desítek metrů od hradiště. Naberte si pramenitou vodu a vraťte se zpátky na rozcestí. Dál nás čeká cesta po zelené, která mírně stoupá až k rozcestí Pod Kazatelnou.

I tohle místo má pohnutou historii, ale jak už to tak v Chřibech bývá, víme toho o něm příliš málo na to, abychom si mohli být jistí, kde se tady vzalo. Skála Kazatelny, která tu ční do nebe nad hustými lesy, je protknuta schodištěm vytesaným do skály a dvouramenným křížem, který v 80. letech někdo osadil na vrchol skály. Prý tu už v 9. století kázali věrozvěsti Cyril a Metoděj, později prý mniši z Augustiánského kláštera. Důkazy o tom sice nemáme, ale to, že má tohle místo zvláštní energii víme celkem jistě.

Až se pokocháte, čeká nás cesta dál k hradu Cimburk nebo ke skále Kozel, kteoru pravidelně zdolávají lezci. Cestou ještě potkáte studánku U Mísy, u které je také přístřešek, kde si můžete odpočinout nebo si opéct špekáček. Podobný najdete také u skály Kozel. Na rozcestí u studánky si však musíte vybrat, jestli si chcete odpočinout na louce pod skálou nebo byste raději šli obdivovat středověký hrad. Cesta se tady dělí, ale nebojte se nic. Na parkoviště U Křížku dojdete oběma směry.

  • Zapomenuté Chřiby: Projděte se pradávnou historií hor

V okolí také najdete