Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Starobylou krajinou Hříběcích hor ze Švábenic ke Zdravé vodě

Čím to, že právě tady, v okolí Pačlavic a Švábenic vyrostlo tolik kapliček? Že by k lidem tak často promlouval někdo shůry? Nebo je tu jen krajina ještě pořád tak malebná, jako bývala kdysi a kapličky tu přežily kousnutí zubů času? Dnes pro vás máme procházku starou krajinou. Takovou, jakou se chodívalo na poutě. Ze Švábenic kolem kapličky Na Jezírku kolem Zdravé vody až k pačlavickému zámku.

Už když jsme si minule povídali o Hříběcích horách, mluvili jsme o tom, že krajina je tady komponovaná, barokní, protkaná pěšinkami, alejemi, zdobená kapličkami, božími muky, křížky i studánkami. Taková, jakou se člověk rád prochází v letním podvečeru, kdy z polí voní rozpálené obilí a od země už se pomalu zvedá vlahá noc.

MAPA TRASY >>> ODKAZ KE STAŽENÍ


Taková je i krajina okolo Švábenic. Jen pár kroků od kostela stojí hned dvě kapličky, za dědinou je rybníček, za ním mezi poli výklenková boží muka. Krajina jako ze starých knížek. Tudy by se mělo chodit pěšky a v pěkném počasí. Červená vás povede okolo lesa a až vám bude moc horko, zahne pěkně do lesního mlází.

Hříběcí hory, ideální na projížďku
Na křižovatce se před vámi vynoří doslova hrabalovský přístřešek na letní zábavy, od něj už je to jen pár kroků k poutnímu místu Na Jezírku. Nehledejte. Voda tu žádná není. Je to ale krásný kus starého světa, který hlídá kaplička s lurdskou Panenkou Marií. Je tu dřevěná zvonička, lavičky a nad nimi baldachýn zelených korun stromů.

Socha nad pramenem Zdravé vody
Ještě ale nechoďte domů. Seběhněte po louce kolem lesa a ponořte se do krajiny, která vás zavede ke staré hájence a prameni Zdravé vody nad ní. Tuhle zázračnou vodu hlídá socha Panenky Marie, která tu v lesním podrostu působí až nepatřičně. O studánce se říká, že zázračně vyléčila vdovu uhlířku. A něco pravdy na tom určitě být musí, když kolem pramene vznikla tahle rozkošná kaplička, která ho hlídá.

Studánka Zdravé vody ve Lhotě u Pačlavic

Zdravou vodu hlídá Panenka Marie
Dál už cesta vede do Lhoty u Pačlavic a pak po okresní silničce až do Pačlavic, kde mají krásný zámek. Přístupný není, ale prohlédnout si ho můžete alespoň zvenčí. Zpátky do Švábenic to zkuste autobusem, který ve všední dny docela jezdí. O víkendu je to horší, takže vás čeká cesta po silnici nebo poli.

Zámek v Pačlavicích
Barokní krajina, jakou tady v okolí najdete má totiž jednu nevýhodu. Lidé dřív žili v přírodě tolik, že se sem nechodili jen tak procházet. Jejich cesty někam vedly. Do sousední vesnice, pro vodu ke studánce, k hajnému do lesa, ke staříčkům přes pole. V Hříběcích horách je proto jen málo okruhů, ale o to jsou cesty tady krásnější a vybízí k zamýšleným poutím.

  • Starobylou krajinou Hříběcích hor ze Švábenic ke Zdravé vodě

V okolí také najdete