Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zapomenuté Chřiby: výlet na Starou Cihelku a k Salašské hájovně

Kdyby chtěl někdo popsat historické události, které se prohnaly Chřiby, potřeboval by na to opravdu velkou spoustu papíru. Na jejich stopy i dnes narážíte skoro na každém kroku. Zbojnické skály, strážné hrady, tvrze, města a městečka, židovské hřbitovy, smírčí kříže a d dokonce i torzo nedokončené dálnice. To všechno na tak malé ploše, že byste ji za den přešli svižným krokem. Pojďte dnes trochu nakouknout do tajemství, které Chřiby skrývají. A pozor! Špekáčky s sebou, bude se opékat.

Délka trasy: 6,9 km / 12,8 km tam i zpět
Doba: 2,5 hod. k cíli výletu
Náročnost: středně náročná, převýšení 231 m
Možnost občerstvení: termosky a svačiny s sebou

MAPA TRASY KE STAŽENÍ >>> IDEÁLNÍ DO MOBILU

Začínáme ve vesničce Zástřizly, o které se poprvé mluvilo už někdy ve 14. století. Sídlíval tu významný šlechtický rod, později tu byl lihovar, po kterém tu zbyl štíhlý cihlový komín, a právě tudy měla vést baťovská dálnice, která měl protnout Československa z Východu na Západ.

Torzo téhle ambiciózní stavby se jako kosti nějakého bájného tvora dodnes vynořují z chřibského masivu. Tady u Zástřizl (kdo to řekne třikrát za sebou?), jsou vidět hned na několika místech. Hned za obcí uvidíte dálniční nadjezd, který měl umožnit místním zemědělcům přístup k jejich pozemkům. Dnes je z něj most odnikud do nikam. Jen o pár kroků dál se do lesa noří betonové schodiště. Vede k podchodu pod lesní cestou jen tak, z ničeho nic. O dalších torzech velkého projektu se můžete dočíst v pěkně zpracovaném článku Pavla Čupra.

My se dnes ale vydáme po zelené turistické stezce, která nás mírňoučkým stoupáním dovede až ke kamennému mostu, který se jmenuje prozaicky Stará Cihelka. Jaký byl její účel? Internet mlčí. Pravděpodobně mohlo jít o kamenný most s pozdějšími zásahy. Uvnitř je místnost, která prý ještě v 50. letech sloužila jako ubytovna pro lesní dělníky - s kamínky a postýlkami na spaní.

Jestli se půjdete podívat blíž, buďte opatrní. Cihelku přece jen máme jenom jednu a ještě bysme si ji tu rádi pár let nechali.

Pokračujeme dál po zelené. Už jen kousek je to na rozcestí u samoty Vlčák. Kdysi zájezdní hostinec, i zábavy se tu pořádaly. Jaké to asi muselo být? My se ale nezdržíme, pokračujeme k rozcestníku Pod Vlčákem, kde se noříme do lesa. Tady je to trochu pro trpaslíky a budete muset ohnout hřbet, ale nebojte, svízelná cesta je krátká a za chvilku už se vynoříte ve vzrostlém lese.

Podél potoka pomalu klesáme až k rozcestníku Salašská hájovna. Kdysi tu hájovna opravdu stávala. Za války tu pak často sídlívala partyzánská družina Olga, ve které působili jak místní, tak řada cizinců vracejících se z války domů.

Na místě bývalé hájovny dnes stojí velkolepý turistický přístřešek s krbem, kde si můžete opéct špekáčky, které jste si určitě nezapomněli doma.

Kdo přijel autobusem, může pokračovat dál až k nádherné rozhledně Salaš a potom pěkně hromadnou dopravu zase domů. Ti ostatní budou muset otočit krok a vyrazit zpět ve svých stopách. To byste nevěřili, ale cesta zpět utíká mnohem rychleji.

 

 

  • Zapomenuté Chřiby: výlet na Starou Cihelku a k Salašské hájovně

Štítky

V okolí také najdete