Mrazivé Záhlinické rybníky

Mrzne, až praští a mrazivá zima zalézá za nehty. Pod nohama křupe zmrzlá tráva obalená tisíci krystalky ledové krusty, nad hlavou o sebe cinkají zmrzlé listy rákosí, které nad pěšinou roztáhly filigránový baldachýn. Starobylá krajina takhle možná vypadala už před sedmi stovkami let, kdy tu rybníkáři zakládali první vodní plochy. Pořádně se oblečte, dneska se jdeme projít.

Jen kousíček od Hulína leží nevídaná krajina. Čtyři veliké rybníky tu tvoří vodní soustavu, která formovala krajinu už před stovkami let. Mezi rákosím v létě šplouchají vlnky a sem tam se nad hladinou mrskne kapří hřbet. Teď v zimě je hladina zamčená pod ledovým příkrovem. Do ranní mlhy se zabodávají palice rákosí a z vyvrácených stromů v okolních remízcích se stávají bájné příšery.

Mrazivá atmosféra dodává Záhlinickým rybníkům na tajuplné kráse. Krajina, která se tu schovává před zraky těch, kdo v autech uhání z Hulína do Otrokovic, tiše dýchá zimním spánkem. Mezi hrázemi rybníků byste našli osadu Doubravice pojmenovanou po olomouckém biskupovi Janu Skálovi z Doubravky, který se v 16. století zasloužil o obnovu rybníků.

V mrazivém příkrovu teď odpočívá i lužní les Zámeček, kterým byste se dostali ze Záhlinic až do Kroměříže. Své jméno dostal podle hájovny Zámeček, kde se v rodině nadlesního narodil cestovatel, geolog, paleontolog a přírodovědec Ferdinand Stolička. Zapálený dobrodruh procestoval velkou část Asie, prozkoumal Himaláje, Andamany a Nikobary i Barmu. Jeho jménem byla označena řada živočišných druhů, které objevil a popsal, geologicky zmapoval Himaláje, zajímal se o ornitologii a přírodní vědy. Jeho poslední cesta vedla Karákorámským průsmykem, který se mu stal osudným, a kde v roce 1874 zemřel na horskou nemoc. Když stojíte u jeho rodné samoty uprostřed hanáckých plání, připadá vám neuvěřitelné, co všechno dokázal.

Záhlinické rybníky jsou nádherným místem k procházce za mrazivých rán i za letních podvečerů. Můžete tu potkat desítky druhů ptáků, obojživelníků a hmyzu, pro které jsou rozsáhlé vodní plochy jediným biotopem, kde dokážou přežít. Jestli se mezi vámi najdou obdivovatelé lužní krajiny plné podmáčených lesů, písečných dun, rybníků, mokřad a polí, právě tohle je místo, kde budete šťastní.

  • Mrazivé Záhlinické rybníky

    Záhlinice

V okolí také najdete