Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Ze Střílek naučnou stezkou na zříceninu hradu

5 kilometrů dlouhý výlet na střílecký hrad, který zvládnou i děti. Nádherné výhledy, lesní ticho všude kolem. Tohle je výlet, na který budete rádi vzpomínat.

Délka výletu: 5 km
Doba výletu: cca 3 hodinky
Vhodné pro: rodiny s dětmi, zamilované, cyklisty

MAPA KE STAŽENÍ >>> IDEÁLNÍ DO MOBILU

Prastaré Chřiby jsou prošpikované podivnými historkami, příběhy, legendami a vypravěčkami. Na každou studánku, na každou skálu, na každý kopec tu připadá aspoň jedna. Vysoko nad Střílkami, v hlubokém lese, stával kdysi strážný hrad. Ve 13. století ho tu postavili, aby dohlížel na bohatou obchodní stezku, která tudy vedla. Dnes jsou z hradu jen zbytky zdiva, mezi kterými se prohání vítr. Je odtud nádherný výhled, a když se sem vydáte ze Střílek, potkáte místa, ke kterým se váže hned několik pověstí.

Přímo ze Střílek vede cesta nahoru k Čertovým kamenům. Těch je v Čechách i na Moravě hned několik, ale ten, kdo přiloží ucho do větší z prohlubní těch našich stříleckých kamenů, prý uslyší bublat sám kotel pekelný.

Až se dost naposloucháte, pokračujte po zelené až k odpočívadlu U Zeleného obrázku. Odtud už je to na Hrad Střílky opravdu kousek. Jdete lesem, pod nohama máte jenom koberec z měkkoučkého jehličí. Dávejte pozor, ať odbočku k hradu neminete. Kdyby se cesta začala svažovat, nejspíš jste to už přešli.

Kdo to trefil, má před očima nádherný výhled na Chřiby a Litenčickou pahorkatinu kdesi dole pod nohama. Z hradu už tady nezbylo moc, jen kousek zdi a příkopu, a i ty možná brzy vezmou za své. Je na nás, abychom si ho tu aspoň malý kousíček nechali.

Až se pokocháte, vraťte se zpátky na stezku a pokračujte dál ke Ctiborovu dubu. I k němu máme (samozřejmě) pověst. Zbrojnoš Ctibor prý zachránil syna hradního pána před medvědem, když ze země vytrhnul mladý doubek, kterým medvěda zabil. Všechna čest, to vám tedy musela být pořádná sazenička.

Cestou potkáte studánku nebo možná spíš po našem studýnku. A nebojte se, taky máme historku. Od poledne do jedné tu prý sedává nešťastná hradní paní. Viděl ji mladý dřevař, když tu trhal plané třešně, viděli ji staříčkovi koně, kteří se nechtěli hnout ani za nic, dokud dole ve Střílkách neodbyla jedna hodina. Třeba ji taky uvidíte. A když ne, podívejte se aspoň pořádně na dno studánky. Žijí tady maličcí korýši blešivci, kteří jsou znakem, toho, že je voda křišťálově čistá.

Dolů do Střílek už je to co by kamenem. Zastavte se ještě na místním barokním hřbitově, jiný takový jen tak nenajdete. A přečtěte si k tomu náš článek Unikátní hřbitov Střílky: mocná síla Baroka.

Tak, to bysme měli. Že vám vyhládlo? I na to máme lék. Ve Střílkách je totiž opravdu velmi dobrá restaurace Tilak. Dělají se tu veganská jídla, mají tady pizzu z těch nejlepších surovin, a navíc je uvnitř krásně v jakoukoliv roční dobu. Stavte se na něco dobrého nebo na kafíčko. V době vládních opatření samozřejmě pouze k výdejnímu okénku.

 

  • Ze Střílek naučnou stezkou na zříceninu hradu

V okolí také najdete