Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Kroměříž filmová: ve stopách Amadea, Marie Terezie i Requiem pro panenku

Není mnoho moravských měst, které by se mohly pyšnit takovým množstvím filmových záběrů, jako Kroměříž. Miloš Forman sem přijel natočit slavného Amadea. Natáčely se tu pohádky i koprodukční Marie Terezie. Objevit filmová zákoutí není těžké, vede jimi totiž naučná stezka. Schválně, jestli si vzpomenete na všechny záběry…

Začít procházku Filmovou Kroměříží můžeme hned na náměstí. Jen pár kroků od Muzea Kroměřížska najdete informační tabuli s fotkami a popisky. Na jedné z fotografií jede Bolek Polívka na koni historickým náměstím Kroměříže. Záběr pochází z natáčení druhého dílu oblíbeného filmu Dědictví s podtitulem Aneb kurva se neříká. Natáčelo se nejen na náměstí, ale také v tichých exteriérech psychiatrické léčebny.

Filmoví fandové rozhodně nesmí minout zámek, kde se natáčel slavný Amadeus Miloše Formana, řada pohádek, ale i již zmíněná Marie Terezie. Prohlídka vám chvilku zabere, ale objevovat místa, která se ve filmech a pohádkách objevila, je docela zábava. Nejvytíženější v natáčení bývá Sněmovní sál Arcibiskupského zámku, který věrně slouží jako reprezentační sídlo nejen rakousko-uherské šlechty. Až skončíte, stavte se také do Podzámecké zahrady. Těsně před vstupem do ní, na rohu ulice Ztracená, je nenápadný dům, který si zahrál ve filmu Requiem pro panenku. Filmová Marika vchází do dveří ústavu v Hradci, který je ve skutečnosti právě tímto domem vedle kroměřížského zámku. Ostatně, většina filmu se také natáčela ve Zdislavicích u Kroměříže.

Podzámecká zahrada poskytla útočiště řadě filmových scén. Natáčelo se tu Peklo s princeznou i Četnické humoresky. Zatím nejnovější zářez tu však mají filmaři z divácky úspěšné Marie Terezie. V Podzámecké zahradě se vydejte podél zdi zámku ke Colloredově kolonádě. Možná poznáte schody, na kterých se odehrávala scéna, ve které císařovna pozoruje v záři ohňostroje svého manžela Františka Štěpána Lotrinského, v podání skvělého Vojty Kotka, v důvěrném objetí s jinou ženou. Pokračovat pak můžete Mlýnskou bránou a Pilařovou ulicí až k budově Piaristického gymnázia, jehož vchod si ve druhé části minisérie zahrál vchod do krejčovského salónu Františka Štěpána.

Hned za rohem je majestátní budova Justiční akademie, kterou si možná pamatuje z filmu Třicet panen a Pythagoras s Jiřím Menzelem, který si tu zahrál profesora matematiky ve třídě gymnazistek.

Pro další filmové úlovky si budeme muset dojít až do Květné zahrady. Tady se natáčelo hned několik pohádek a filmů. V poslední době to byl třeba povedený seriál České Televize Já, Mattoni s nezapomenutelnými Aloisem a Davidem Švehlíkovými nebo Tatianou Dykovou. Kdo Kroměříž jen trochu zná, možná si všiml, že pro audienci u císaře nemuseli filmaři jezdit až do Vídně, ale vystačili si s kolonádou v Květné zahradě, na kterou naklíčovali siluetu paláce Schönbrunn.

S cestou po zákoutích Filmové Kroměříže vám pomůže brožurka, kterou si vyzvedněte v Turistickém informačním centru. Tady jsou pěkně popsány filmy i místa, kde se natáčelo. A když se náhodou dáte do řeči s někým místním, vsadili bychom se, že určitě na některém z natáčení byl nebo si v něm dokonce zahrál.

Doba výletu: samotnou trasu s informačními tabulemi projdete zhruba za hodinku, my ale doporučujeme vyhradit si na výlet klidně celý den a jít na některou z prohlídek Arcibiskupského zámku a pečlivě projít jak Podzámeckou, tak Květnou zahradu i další exteriéry historického centra města

Výlet vhodný pro: rodiny s dětmi, zamilované páry, filmové fanoušky, pohádkomily

Kde se najíst: v Kroměříži máme vyzkoušeno několik skvělých podniků,
tipy hledejte na >>> bit.ly/OchutnejteKromerizsko

MAPA PROCHÁZKY FILMOVOU KROMĚŘÍŽÍ >>> IDEÁLNĚ KE STAŽENÍ DO MOBILU

Legenda:

1.Velké náměstí
2. Sněmovní náměstí
3. Ztracená ulice 
4. Podzámecká zahrada - Chotkův rybník
5. Podzámecká zahrada - Colloredova kolonáda
6. Mlýnská brána, směr Pilařova ulice
7. Budova piaristického gymnázia
8. Masarykovo náměstí - Justiční akademie
9. Květná zahrada
10. Havlíčkova ulice - vchod do Psychiatrické nemocnice

 

Nezapomeňte se pochlubit vaším filmovým putování na našem Instagramu s #kromerizsko :)

  • Kroměříž filmová: ve stopách Amadea, Marie Terezie i Requiem pro panenku

    Kroměříž

V okolí také najdete