Začít procházku Filmovou Kroměříží můžeme hned na náměstí. Jen pár kroků od Muzea Kroměřížska najdete informační tabuli s fotkami a popisky. Na jedné z fotografií jede Bolek Polívka na koni historickým náměstím Kroměříže. Záběr pochází z natáčení druhého dílu oblíbeného filmu Dědictví s podtitulem Aneb kurva se neříká. Natáčelo se nejen na náměstí, ale také v tichých exteriérech psychiatrické léčebny.
Filmoví fandové rozhodně nesmí minout zámek, kde se natáčel slavný Amadeus Miloše Formana, řada pohádek, ale i již zmíněná Marie Terezie. Prohlídka vám chvilku zabere, ale objevovat místa, která se ve filmech a pohádkách objevila, je docela zábava. Nejvytíženější v natáčení bývá Sněmovní sál Arcibiskupského zámku, který věrně slouží jako reprezentační sídlo nejen rakousko-uherské šlechty. Až skončíte, stavte se také do Podzámecké zahrady. Těsně před vstupem do ní, na rohu ulice Ztracená, je nenápadný dům, který si zahrál ve filmu Requiem pro panenku. Filmová Marika vchází do dveří ústavu v Hradci, který je ve skutečnosti právě tímto domem vedle kroměřížského zámku. Ostatně, většina filmu se také natáčela ve Zdislavicích u Kroměříže.
Podzámecká zahrada poskytla útočiště řadě filmových scén. Natáčelo se tu Peklo s princeznou i Četnické humoresky. Zatím nejnovější zářez tu však mají filmaři z divácky úspěšné Marie Terezie. V Podzámecké zahradě se vydejte podél zdi zámku ke Colloredově kolonádě. Možná poznáte schody, na kterých se odehrávala scéna, ve které císařovna pozoruje v záři ohňostroje svého manžela Františka Štěpána Lotrinského, v podání skvělého Vojty Kotka, v důvěrném objetí s jinou ženou. Pokračovat pak můžete Mlýnskou bránou a Pilařovou ulicí až k budově Piaristického gymnázia, jehož vchod si ve druhé části minisérie zahrál vchod do krejčovského salónu Františka Štěpána.
Hned za rohem je majestátní budova Justiční akademie, kterou si možná pamatuje z filmu Třicet panen a Pythagoras s Jiřím Menzelem, který si tu zahrál profesora matematiky ve třídě gymnazistek.
Pro další filmové úlovky si budeme muset dojít až do Květné zahrady. Tady se natáčelo hned několik pohádek a filmů. V poslední době to byl třeba povedený seriál České Televize Já, Mattoni s nezapomenutelnými Aloisem a Davidem Švehlíkovými nebo Tatianou Dykovou. Kdo Kroměříž jen trochu zná, možná si všiml, že pro audienci u císaře nemuseli filmaři jezdit až do Vídně, ale vystačili si s kolonádou v Květné zahradě, na kterou naklíčovali siluetu paláce Schönbrunn.
S cestou po zákoutích Filmové Kroměříže vám trochu pomůže webová stránka Filmová Kroměříž, ale mnohem víc brožurka, kterou najdete v Informačním centru. Tady jsou pěkně popsány filmy i místa, kde se natáčelo. A když se náhodou dáte do řeči s někým místním, vsadili bychom se, že určitě na některém z natáčení byl nebo si v něm dokonce zahrál.
Doba výletu: samotnou trasu s informačními tabulemi projdete zhruba za hodinku, my ale doporučujeme vyhradit si na výlet klidně celý den a jít na některou z prohlídek Arcibiskupského zámku a pečlivě projít jak Podzámeckou, tak Květnou zahradu i další exteriéry historického centra města
Výlet vhodný pro: rodiny s dětmi, zamilované páry, filmové fanoušky, pohádkomily
Kde se najíst: v Kroměříži máme vyzkoušeno několik skvělých podniků,
tipy hledejte na >>> bit.ly/OchutnejteKromerizsko
Legenda:
1.Velké náměstí
2. Sněmovní náměstí
3. Ztracená ulice
4. Podzámecká zahrada - Chotkův rybník
5. Podzámecká zahrada - Colloredova kolonáda
6. Mlýnská brána, směr Pilařova ulice
7. Budova piaristického gymnázia
8. Masarykovo náměstí - Justiční akademie
9. Květná zahrada
10. Havlíčkova ulice - vchod do Psychiatrické nemocnice
Nezapomeňte se pochlubit vaším filmovým putování na našem Instagramu s #kromerizsko :)
Pojďte s námi trochu nakouknout do tajemství, které Chřiby skrývají.
Jasně, na hory je lepší chodit ve dne. Člověk vidí pod nohy, vidí pod kopce a není taková zima. Čas od času je ale fajn vyrazit až potom, co slunko zapadne. Uvidíte hory úplně jiné, než je znáte.
Vydejte se z Trojáku nenáročnou trasou na tuto pozoruhodnou rozhlednu ve valašském stylu.
Z temné noci bude brzy jiskřivé ráno, tak ho nepropásněte. Teď v zimě je to dobré, protože nemusíte vstávat ve tři. Stačí tam být před sedmou.
Jen kousíček od Hulína leží nevídaná krajina. Čtyři veliké rybníky tu tvoří vodní soustavu, která formovala krajinu už před stovkami let.
5 kilometrů dlouhý výlet na střílecký hrad, který zvládnou i děti. Nádherné výhledy, lesní ticho všude kolem. Tohle je výlet, na který budete rádi vzpomínat.
Vydejte se s námi po stopách historie hradů Nový Šaumburk a Šaumburk. Poznejte temné hvozdy neprostupných lesů přírodní rezervace a vystoupejte na nejvyšší horu Hostýnských vrchů Kelčský Javorník.
Dnešní výlet začínáme v obci Rusava, v rázovité valašské dědině, kterou obklopují Hostýnské vrchy. Naším cílem je sv. Hostýn a zpět se vydáme opět na Rusavu.
9 km, snadná obtížnost, vhodné i pro děti. Start a cíl v Bystřici pod Hostýnem.
4,5 km, snadná obtížnost, jeden prudký kopec, studánka. Dnes pro vás máme tip na výlet, který vás provede krajinou Chřibů na starobylý hrad, kolem studánky až na tajuplnou Kazatelnu a kolem skal.
5 km, 2 hodinky a krásná procházka, kterou zvládnou i děti. Rozhledny, mlýny a statky - to je Lebedov.
Vydejte se s námi na kole či pěšky za panenskou přírodou lužních lesů obklopující Záhlinické rybníky o celkové rozloze parku úctyhodných 500ha.
Jeden z nejhezčích výhledů na Kroměřížsku vás čeká na 35 metrů vysoké rozhledně Kelčský Javorník. Cesta na ni není jednoduchá, ale stojí za to se sem vypravit. My jsme šli tentokrát pěšky.
21 km, čistý čas 2 hodinky, převýšení 550 metrů. Máme tady něco pro náročnější cyklisty, pojedete s námi?
44 km, 2,5 hod., převážně po rovince. Při rozdělení na dílčí trasy vhodné i pro rodiny s dětmi.
22 km, 2 hodiny, převýšení 372 metrů. Pohodová podvečerní vyjížďka třeba po práci.
34 km, 3,5 hod., pro pokročilé jezdce, nastoupáte 923 m. Start a cíl: Žlutava.
60 km, převýšení 1 500 m, 5 hod. jízdy, doporučujeme pokročilejším bikerům.