Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Za nejkrásnějším výhledem Hostýnských vrchů

Dnes vás vezmeme za jedním z nejhezčích výhledů v našem regionu, který je kde jinde, než na nejvyšším vrcholu Hostýnských kopců. Od roku 2015 tady stojí jedna z nejpozoruhodnějších rozhleden u nás, 35 metrů vysoká vyhlídková věž Kelčský Javorník. Cesta sem vede pouze pěšky nebo na kole, místy je i náročnější, ale věřte, že to stojí za to.

Nejkratší a nejsnazší cesta, dá-li se to tak říct, je z Tesáku. Pohodlně tady zaparkujete nebo sem jezdí pravidelně autobusy z Bystřice pod Hostýnem i ze Zlína. Po 4,5 km a 2 hodinkách chůze se před vámi mezi stromy zčistajasna objeví ocelová a dřevěná konstrukce rozhledny a po zdolání 156 schodů si už jen vychutnáváte kruhový výhled do všech světových stran, na vesničky pod sebou, na sv. Hostýn a na pásmo moravských a slovenských hor.

Nejprve ale musíte absolvovat některou z turistických tras, která za tímto nádherným výhledem vede. My jsme se vydali z Tesáku.

Cesta tam: od turistického rozcestníku na Tesáku, přes Čerňavu na Kelčský Javorník:

MAPA KE STAŽENÍ >>> IDEÁLNÍ DO MOBILU

Z Tesáku vede žlutě značená trasa směr Jehelník. Je to zkratka k rozcestníku pod PP Orlí hnízdo. Protože ale probíhá v lesích kolem těžba a o kousek dál i nová výsadba, je to trošku krkolomnější cesta. Vraťte se tedy raději kousek po silnici (ne jako my) a na rozcestníku jděte opět doprava. 

Pod PP Orlí hnízdo je další rozcestník, žlutá vede na druhý nejvyšší vrchol Hostýnských vrchů, na Čerňavu. Čeká vás prudké stoupání, ale za to je cesta směr Kelčský Javorník o dost kratší. Stoupání nás nezastaví, jdeme přece na rozhlednu, takže se vydáme tudy. Můžete to ale obejít směr "Rozhledna", což hlásí dřevěný směrovník. Tato cesta je snazší a vhodnější pro děti.

Pokud jste vystoupali na Čerňavu, možná budete zklamaní, že na druhém nejvyšším vrcholu Hostýnských vrchů se žádný ohromující výhled nekoná. Vrchol a okolí je chráněnou přírodní lokalitou díky hustému porostu původního karpatského lesa pralesovitého charakteru starého asi 280 let. Je tu rozcestník, památník a tajemná atmosféra. Ideální pro pauzu a malou svačinku.

Po sestupu z Čerňavy se před vámi otevře jeden z netradičních výhledů, který byste za běžných okolností neviděli. Kdysi tady býval hustý les, kvůli kůrovcové kalamitě ale musel být vykácen. Věříme, že brzy se les opět podaří obnovit.

Mírným a postupným stoupáním pomalu jdete směrem k Jehelníku, kde je památník holešovského profesora Ladislava Jaroše a odtud už je to jen kilometr k vytouženému cíli.

Rozhledna je dobře skrytá mezi stromy, ale jakmile se před vámi konstrukce objeví, na pár vteřin vám vezme dech. Toto se opravdu povedlo. Ne nadarmo rozhledna zvítěžila v prestižní soutěži Stavba roku Zlínského kraje 2015. Autory architektonického návrhu jsou Marta Balážiková a Ondřej Balážik.

Nezapomeňte podpořit obce Podhostýnského mikroregionu, které se o rozhlednu a o pořádek v okolí pravidelně starají. U vstupu na rozhlednu je kasička na dobrovolné příspěvky. Předem děkujeme.

Jakmile se dostatečně pokocháte výhledy, nezapomeňte, že vás čeká ještě minimálně hodinka a půl cesty zpět dolů na Tesák. Abychom se vyhnuli opětovnému stoupání na kopec Čerňava, vydali jsme se o kousek delší cestou, zato víceméně po rovince nebo z mírného kopce. Doporučujeme tuto trasu tam i zpět s dětmi!

Cesta zpět: Z Kelčského Javorníku, mineme Čerňavu a po zelené kolem NS Hostýnských vrchů zpět na Tesák.

MAPA KE STAŽENÍ >>> IDEÁLNÍ DO MOBILU

Kde se najíst?

V okolí rozhledny nehledejte žádné "turistolapky", a je to jen dobře. Občerstvení na cestu si vemte s sebou z domu. Před výšlapem se můžete posilnit v turistické chatě na Tesáku. Skoro za tmy jsme se sem vraceli na pozdní večeři a postarali se o nás jako o vlastní. Tady prosíme nic neměnit! Chata na Tesáku má totiž atmosféru, kterou nevyrobíte ani s nejlepším architektem. Čtěte > bit.ly/na_tesaku. O domácích bramborácích a kysaném zelí se nám zdá doteď, mňam!

Jak se vám výlet líbil? Pochlubte se fotkami na našem Instagramu s #kromerizsko!

 

  • Za nejkrásnějším výhledem Hostýnských vrchů

V okolí také najdete