Cookie Consent by Free Privacy Policy website

NA KOLE I PĚŠKY: Za panenskou přírodou lužních lesů až k Záhlinickým rybníkům

Vydejte se s námi na kole či pěšky za panenskou přírodou lužních lesů obklopující rybníky o celkové rozloze parku úctyhodných 500ha. Narazíte tu nejen na divokost a neprostupnost lužních lesů v celém svém vývojovém průřezu, ale budete moci pozorovat také pestrost a plachost zdejšího vodního ekosystému. 

Start a cíl výletu: Kroměříž
Délka trasy: 14km
Doba výletu: cca 4 hodiny pěšky
Doporučení pro koho: rodiny s dětmi, pěšky, kolo

MAPA KE STAŽENÍ ZDE >>> IDEÁLNÍ DO MOBILU

Samotný vstup do přírodního parku je z Dolních zahrad a provede Vás systém panelů Naučné stezky Zámeček. Ze 13 panelů se dozvíte o zalesňování krajiny, mokřadech, rybnících, tůních a historii této lokality lesa téměř vše. Cesta vede napříč lužním lesem a jeho rozlehlost Vás určitě ohromí.

V půlce cesty NS narazíte na myslivnu Zámeček, kde se roku 1838 narodil náš významný český cestovatel Ferdinand Stolička- geolog, paleontolog a přírodovědec světového významu. Roku 1874 zemřel na expedici v Himalájích při sestupu na následky horské nemoci.

Odtud dojdete po 2km k soustavě 4 chovných rybníků o celkové rozloze 239 ha (Svárovský, Pláňavský, Doubravický a Němčický rybník). Ty byly vybudovány už ve 14. století, v 18. století byly vysušeny a přeměněny na pastviny. Obnova rybníků nastala až v rozmezí letech 1953-1981 Státním rybářstvím Přerov a od roku 1995 byla oblast vyhlášena Přírodním parkem.

Jde o významné hnízdiště a stanoviště vodních a tažných ptáků, které zde mají zastoupení ve více než 250 druzích a z toho 130 druhů hnízdících.

Pokud Vám to komáři a čas dovolí, je zde ideální nespěchat, jen tak budete mít šanci pozorovat zdejší křehkost nejen ptačího světa. 

NÁŠ TIP: Určitě nezapomeňte repelent, bude se Vám při pomalé chůzi nebo zastávkách hodit
KDE SE OBČERSTVIT A NAJÍST: Přímo po cestě žádné stánky či bufety s občerstvením nehledejte, prvním osvěžením může být v Záhlinicích vesnická hospůdka U Čápa, kde můžete ochutnat také pivo přímo ze Záhlinického pivovaru
Potom tedy může až na konci výletu vybrat z několika výborných restaurací či kaváren v Kroměříži. Naše tipy jsou například Restaurace Octárna, cukrárna Amadeus, kavárna Atmosféra U zámku či restaurace a pivnice Černý orel

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Za Kroměřížsko místo prošel a působivě nafotil Honza Zainer:
„Největší inspirací je cesta sama a obzvláště poznává-li člověk svůj rodný kraj. Ten mě svou pestrostí a rozmanitostí nepřestává překvapovat. Neustálé nalézání nových cest a zákoutí s dech beroucí atmosférou. To je něco co se dá zažívat opakovaně s jedinečným momentem okamžiku, ukrytého ve čtyř ročním období.“

Na další Honzovy výlety a procházky mrkněte tady.

 

 

  • NA KOLE I PĚŠKY: Za panenskou přírodou lužních lesů až k Záhlinickým rybníkům

V okolí také najdete