Cookie Consent by Free Privacy Policy website

NA KOLE HOSTÝNSKÝMI KOPCI

Štáb Cyklotoulek jsme už provezli na kole po hanácké rovince, a i přes více naježděných kilometrů to byla docela pohoda. Náš hanácký cyklovýlet jsme zakončili v Holešově, odkud se už jen na pár šlápnutí dostanete k magickým hostýnským kopcům a ty už prověřily nejednoho cyklistu! Ne nadarmo se z Holešova tímto směrem a napříč Hostýnskými vrchy jezdí uznávaný i obávaný Bikemaraton Drásal.

Co by to bylo za Cyklotoulky, kdybychom se nevypravili právě sem. Celý výlet je k vidění na www.cyklotoulky.cz.
Trasu si můžete rozdělit na více částí a jednotlivých výletů. Třeba s dětmi si vyjeďte pohodově z Bystřice pod Hostýnem na Chvalčov podél řeky Bystřičky.

NÁŠ TIP: nově do Hostýnských vrchů jezdí také cyklobusy a to ze Zlína do Bystřice pod Hostýnem a zpět. Více informací a jízdní řády najdete ZDE.

Start: Bystřice pod Hostýnem, zámek
Cíl: Rajnochovice / Podhradní lhota
Čas: 2 hodiny (čistý čas jízdy, počítejte se zastávkami, odpočinkem, občerstvením, délka je čistě na vás)
Délka trasy: 22 km
Převýšení: 550 m
Obtížnost: středně těžká

TRASA VÝLETU V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

BYSTŘICE POD HOSTÝNEM

Kde jinde začít v Hostýnských vrších než v jejich centru a to ve městě Bystřice pod Hostýnem? Dojedete sem pohodlně vlakem od Valašského Meziříčí nebo od Kroměříže. Menší, ale zato přívětivé město vás uchvátí svojí atmosférou. Lidé jsou tady milí a srdeční a cyklisté jsou tu obzvlášť vítaní. V informačním centru na zámeckém nádvoří si můžete kola i další cyklistické vybavení zapůjčit, obdržíte cyklomapy i dobrou radu, kudy jet a čemu se vyhnout. Na samotném zámku doporučujeme navštívit  expozice Městského muzea a to Keramiku 18. a 19. století, Historický ohýbaný nábytek nebo Expozici napoleonských vojáků. V turistické sezóně se tady konají další doprovodné akce, jako sezónní výstavy, koncerty, letní kino. Zámek jsme navštívili také s naším blogem > přečtěte si naše dojmy.

NÁŠ TIP: do 18. září 2022 je na zámku k vidění výstava obrazů Zdeňka Buriana "Za divy světa a prasvěta". Otevřena je denně mimo pondělí od 9 do 12  a pak od 13 do 17 hodin.

Kde se v Bystřici občerstvíte?

  • Restaurace Rondo
  • Resturace Zahájené
  • Restaurace Sušil
  • Kavárna U Růženky

Naše tajné tipy:

> Trafika roku z Bystřice pod Hostýnem > toto není jen tak obyčejná trafika
> Rozmarné léto pod Hostýnem aneb kouzelná bystřická plovárna

CHVALČOV

Z Bystřice pod Hostýnem od kostela sv. Jiljí, kolem řeky Bystřičky po Salzkottenské promenádě  přes městský park Zahájené, vede cyklostezka, která bude již brzy prodloužena až do sousední vesničky Chvalčov. I tak se sem dostanete pohodovu jízdou kolem řeky a to až k jednomu slavnému domu, kde kdysi pobýval náš první československý prezident T.G. Masaryk se svojí rodinou. Také proto se naučná stezka, která vede právě z Bystřice přes Chvalčov až kousíček pod Sv. Hostýn, jmenuje právě po něm. I my jsme si ji na podzim prošli. Má své kouzlo po celý rok, vyzkoušejte. A to kouzlo má celá tato vesnička, který leží pod úpatím nejvyšších vrcholů Hostýnských vrchů. Z jedné strany na ni dohlíží rozhledna na sv. Hostýně, ze druhé už už vykukuje rozhledna na Kelčském Javorníku

Tak a teď nás čeká stoupání na Tesák, Kyčerku a nakonec na Kelčský Javorník. Nad Tesákem se občerstvíme u studánky, vyjedeme na Kyčerku, odkud je nádherný výhled do údolí, na sv. Hostýn i Švajgrovu chatu, kde končí NS Chodník Masarykových.

TESÁK

Rozcestník turistických tras a místo, kde stávala legendární turistická chata Na Tesáku. Ta v lednu roku 2022 bohužel kompletně celá vyhořela. Její náhradní provoz je v protější chatě Meopta, za příznivého počasí také v mobilním stánku na parkovišti.
Můžete se odtud vydat dále na Troják přes rozcestí U Tří kamenů, nebo se napojit na cyklostrasu, která prověří nejednoho cyklistu a to rovnou na nejvyšší vrchol Hostýnských vrchů, kde od roku 2015 stojí zbrusu nová rozhledna.

ROZHLEDNA KELČSKÝ JAVORNÍK

Celoročně přístupná 35 metrů vysoká rozhledna na nejvyšším vrcholu Hostýnských vrchů. O její výstavbu se zasloužily obce z Podhostýnského mikroregionu. Díky své výšce nabízí kruhový výhled do všech světových stran. Autory rozhledny jsou Marta Balážiková a Ondrej Balážik a na stavbu bylo použito 29 tun dřeva a 24 tun oceli.

RAJNOCHOVICE a PODHRADNÍ LHOTA

Z Kelčského Javorníku kolem Holubovy chaty sjedeme do Rajnochovic a Podhradní lhoty. Tato rekreační oblast je rovněž výchozím místem pro pěší a cykloturistiku, velmi dobře dostupná vlakem od Valašského Meziříčí i z Kroměříže, Holešova a Bystřice pod Hostýnem. Kdysi tady v hlubokých lesích stával hrad Šaumburk, později, po jeho zničení, hrad Zubříč, neboli Nový Šaumburk. O jeho záchranu se nyní stará spolek dobrovolníků, které jsme také navštívili s naším blogem. Model hradu Šaumburk v dobách jeho největší slávy si můžete prohlédnout přímo u vlakového nádraží Podhradní Lhota

.

V Rajnochovicích taky kdysi bývala lesní železnice. O její obnovu se úspěšně pokouší spolek nadšenců, z nichž jeden svoji zálibu ve vlacích proměnil v dokonalost přímo u sebe doma na zahradě.  Podpořit je můžete návštěvou víkendového poježdění, které pořádají několikrát do roka.

Kde se občerstvit nebo ubytovat?

 

 

 

  • NA KOLE HOSTÝNSKÝMI KOPCI

V okolí také najdete