Trasu si můžete rozdělit na více částí a jednotlivých výletů. Třeba s dětmi pohodově z Bystřice pod Hostýnem na Chvalčov podél řeky Bystřičky.
Celý výlet je k vidění také na www.cyklotoulky.cz.
Start: Bystřice pod Hostýnem, zámek
Cíl: Rajnochovice / Podhradní lhota
Čas: 2 hodiny (čistý čas jízdy, počítejte se zastávkami, odpočinkem, občerstvením, délka je čistě na vás)
Délka trasy: 22 km
Převýšení: 550 m
Obtížnost: středně těžká
Kde jinde začít v Hostýnských vrších než v jejich centru a to ve městě Bystřice pod Hostýnem? Dojedete sem pohodlně vlakem od Valašského Meziříčí nebo od Kroměříže. Menší, ale zato přívětivé město vás uchvátí svojí atmosférou. Lidé jsou tady milí a srdeční a cyklisté jsou tu obzvlášť vítaní. V informačním centru na zámeckém nádvoří si můžete kola i další cyklistické vybavení zapůjčit, obdržíte cyklomapy i dobrou radu, kudy jet a čemu se vyhnout. Na samotném zámku doporučujeme navštívit expozice Městského muzea a to Keramiku 18. a 19. století, Historický ohýbaný nábytek nebo Expozici napoleonských vojáků. V turistické sezóně se tady konají další doprovodné akce, jako sezónní výstavy, koncerty, letní kino. Zámek jsme navštívili také s naším blogem > přečtěte si naše dojmy.
Kde se v Bystřici občerstvíte?
Naše tajné tipy:
> Trafika roku z Bystřice pod Hostýnem > toto není jen tak obyčejná trafika
> Rozmarné léto pod Hostýnem aneb kouzelná bystřická plovárna
Z Bystřice pod Hostýnem od kostela sv. Jiljí, kolem řeky Bystřičky po Salzkottenské promenádě přes městský park Zahájené, vede cyklostezka, která bude již brzy prodloužena až do sousední vesničky Chvalčov. I tak se sem dostanete pohodovu jízdou kolem řeky a to až k jednomu slavnému domu, kde kdysi pobýval náš první československý prezident T.G. Masaryk se svojí rodinou. Také proto se naučná stezka, která vede právě z Bystřice přes Chvalčov až kousíček pod Sv. Hostýn, jmenuje právě po něm. I my jsme si ji na podzim prošli. Má své kouzlo po celý rok, vyzkoušejte. A to kouzlo má celá tato vesnička, který leží pod úpatím nejvyšších vrcholů Hostýnských vrchů. Z jedné strany na ni dohlíží rozhledna na sv. Hostýně, ze druhé už už vykukuje rozhledna na Kelčském Javorníku.
Tak a teď nás čeká stoupání na Tesák, Kyčerku a nakonec na Kelčský Javorník. Nad Tesákem se občerstvíme u studánky, vyjedeme na Kyčerku, odkud je nádherný výhled do údolí, na sv. Hostýn i Švajgrovu chatu, kde končí NS Chodník Masarykových.
Rozcestník turistických tras s typickou horskou chatou, kde se jakoby zastavil čas. Můžete se odtud vydat dále na Troják přes rozcestí U Tří kamenů, nebo se napojit na cyklostrasu, která prověří nejednoho cyklistu a to rovnou na nejvyšší vrchol Hostýnských vrchů, kde od roku 2015 stojí zbrusu nová rozhledna.
Celoročně přístupná 35 metrů vysoká rozhledna na nejvyšším vrcholu Hostýnských vrchů. O její výstavbu se zasloužily obce z Podhostýnského mikroregionu. Díky své výšce nabízí kruhový výhled do všech světových stran. Autory rozhledny jsou Marta Balážiková a Ondrej Balážik a na stavbu bylo použito 29 tun dřeva a 24 tun oceli.
Z Kelčského Javorníku kolem Holubovy chaty sjedeme do Rajnochovic a Podhradní lhoty. Tato rekreační oblast je rovněž výchozím místem pro pěší a cykloturistiku, velmi dobře dostupná vlakem od Valašského Meziříčí i z Kroměříže, Holešova a Bystřice pod Hostýnem. Kdysi tady v hlubokých lesích stával hrad Šaumburk, později, po jeho zničení, hrad Zubříč. Oba dnes připomíná pár kamenů a informační tabule, ale je to také jeden z tipů na cíl pěších či cyklo toulek, kdy se podíváte do míst, kde dříve žili hradní pánové, rytíři a zbrojnoši. Model hradu Šaumburk v dobách jeho největší slávy si můžete prohlédnout přímo u vlakového nádraží.
V Rajnochovicích taky kdysi bývala lesní železnice. O její obnovu se úspěšně pokouší spolek nadšenců, z nichž jeden svoji zálibu ve vlacích proměnil v dokonalost přímo u sebe doma na zahradě. Podpořit je můžete návštěvou víkendového poježdění, které pořádají několikrát do roka.
Kde se občerstvit nebo ubytovat?
Skvělý tip na procházku z Nětčic do Zborovic a zpět s dětmi nebo čtyřnohým mazlíčkem.
Žádné velké plány ani výšlapy po regionu? Nevadí, co takhle příjemný letní podvečer se západem slunce v Kroměříži?
Vydejte se do areálu Motorestu Samota a k mlýnu do Kunkovic v krajině takzvaného Moravského Toskánska.
Výlet ze Slavkova směr Hostýnské kopce - čeká vás vyhlídka Pod Valy, Bukovina a kopec Skalný.
Vydejte se kousek od Holešova na náročnější výšlap Hostýnskými vrchy!
Nová naučná stezka nabízí zábavu, poučení, cvičení i krásné výhledy na celé město Kroměříž.
Kousek od historického centra města Kroměříž můžete vyrazit také do přírody!
Chropyňský zámek, ptačí pozorovatelna, krásné výhledy i spousta dětských hřišť, to vás čeká na tomto rodinném výletě.
Kousek od Kroměříže a přesto už skoro v horách, vyhlídku Šárka si zamilujete!
Netradiční a dobrodružný výlet kolem koňských pastvin v Hostýnských vrších.
Tento výlet vás bude bavit! Kolem Čertových kamenů na vrchol Komárec je cesta místy trnitá, ale stojí to za to!
Vydejte se na procházku malebnou vískou Rusava až na vrchol Skalný s výhledy.
Hrad Cimburk u Koryčan v Chřibech je otevřen celoročně a můžete si jej volně projít.
Prozkoumejte tajuplné skály, studánky a další přírodní zajímavosti v Chřibech.
Připravte se na pořádný výšlap a děti tentokrát nechejte raději doma. Užijte si výlet třeba ve dvou!
Tajemné a zapomenuté Chřiby, podzimní atmosféra a jedno starodávné mohylové pohřebiště. To je náš nový výlet!
Výlet pro celou rodinu v přírodě chřibských lesů a s překrásnými výhledy.
Magické podzimní Chřiby, nenáročná trasa, tajuplná místa, to je nový výlet pro rodiny s dětmi.
Ano, na Kroměřížsku v Hostýnských vrších, se můžeme pochlubit vodopádky a kaskádami. Horská říčka Bystřička umí čarovat, pojďte se přesvědčit.
Ranní ptáče, dál doskáče aneb brzké ranní probuzení s východem slunce, to je nový výlet Sabči, Honzy a malého Toníka. Tak pojďme na to!
Jestli se chcete opravdu pokochat krajinou, udělejte si výlet na zříceninu Nový Šaumburk v Hostýnských vrších. Moc se o něm neví, takže tu pravděpodobně budete sami.
Máte rádi hanácké rovinky na kole? Tak to pro vás máme trasu z Olomouce do Kroměříže - dvou významných historických moravských měst, které spojuje arcibiskupství.
Vysoko nad horami ční do okolí štíhlá rozhledna. V zimě se na ní třpytí ledové krusty námrazy, v létě je to přívětivé místo s nádherným výhledem na Hostýnské vrchy.
Dnes jsme si pro Vás přichystali nový výlet, kterým jsme odstartovali nový obsah našich výletů s názvem „Toulky po Chřibech“.
Oblíbený TV pořad Cyklotoulky zavítal tentokrát do našeho regionu a my jsme je provedli částí překrásného přírodního parku Chřiby, který je pro cyklistiku jako stvořený...
Chcete se jen tak zatoulat ve dvou? Zkuste se projít romantickou zámeckou zahradou v Holešově!
V Kroměříži je toho tolik, co navštívit. Jak se tady neztratit a dozvědět se více? Poradí vám turistické mapy s průvodci nazvané Kroměříží po svých.
Projděte si krátkou trasu s krásnými výhledy na vesničku Brusné a podhůří Hostýnských vrchů i samotný Svatý Hostýn.
Kroměříž. Památky UNESCO, nádherné zahrady, muzeum, kavárny, architektura. Kde začít a na co nezapomenout?
Pěší túra nás dnes zavede od starobylého hradu Cimburk k Hradisku svatého Klimenta, Gorazdově studánce, na Kazatelnu a za pověstmi Chřibů. Prastará krajina, která čeká, až ji objevíte.
Jestli se chcete toulat, máme pro vás jeden super tip. Zatoulejte se do Hříběcích hor. Krajina je tady plná zapomenutých i opravených zámků, alejí, kapliček a studánek.
Dnes pro vás máme procházku starou krajinou. Takovou, jakou se chodívalo na poutě. Ze Švábenic kolem kapličky Na Jezírku kolem Zdravé vody až k pačlavickému zámku.
Procházkou k jednomu z nejstarších osídlení u nás na Hané? Projděte se z Kroměříže kolem rybníku Šlajza a kolem elektrárny Na Strži až k bývalému hradisku nad údolím Moravy a Hané.
Dnešní výlet začíná u kostela na Hořansku. Cesta odsud vede po modré přes Skalný, rozcestí Bukovina a Pod Valy až na posvátnou horu Hostýn.
5 kilometrů dlouhý výlet na střílecký hrad, který zvládnou i děti. Nádherné výhledy, lesní ticho všude kolem. Tohle je výlet, na který budete rádi vzpomínat.
Vydejte se s námi po stopách historie hradů Nový Šaumburk a Šaumburk. Poznejte temné hvozdy neprostupných lesů přírodní rezervace a vystoupejte na nejvyšší horu Hostýnských vrchů Kelčský Javorník.
Dnešní výlet začínáme v obci Rusava, v rázovité valašské dědině, kterou obklopují Hostýnské vrchy. Naším cílem je sv. Hostýn a zpět se vydáme opět na Rusavu.
9 km, snadná obtížnost, vhodné i pro děti. Start a cíl v Bystřici pod Hostýnem.
4,5 km, snadná obtížnost, jeden prudký kopec, studánka. Dnes pro vás máme tip na výlet, který vás provede krajinou Chřibů na starobylý hrad, kolem studánky až na tajuplnou Kazatelnu a kolem skal.
5 km, 2 hodinky a krásná procházka, kterou zvládnou i děti. Rozhledny, mlýny a statky - to je Lebedov.
Vydejte se s námi na kole či pěšky za panenskou přírodou lužních lesů obklopující Záhlinické rybníky o celkové rozloze parku úctyhodných 500ha.
Jeden z nejhezčích výhledů na Kroměřížsku vás čeká na 35 metrů vysoké rozhledně Kelčský Javorník. Cesta na ni není jednoduchá, ale stojí za to se sem vypravit. My jsme šli tentokrát pěšky.
Není mnoho moravských měst, které by se mohly pyšnit takovým množstvím filmových záběrů, jako Kroměříž. Vzpomenete si na všechny záběry, které se tu točily?
44 km, 2,5 hod., převážně po rovince. Při rozdělení na dílčí trasy vhodné i pro rodiny s dětmi.
22 km, 2 hodiny, převýšení 372 metrů. Pohodová podvečerní vyjížďka třeba po práci.
34 km, 3,5 hod., pro pokročilé jezdce, nastoupáte 923 m. Start a cíl: Žlutava.
60 km, převýšení 1 500 m, 5 hod. jízdy, doporučujeme pokročilejším bikerům.