Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Na kole chřibským podvečerem

Podhůří Chřibů je krásným místem na podvečerní projížďku. Krajina je tu zvlněná jen mírně, ale výhledy, které se před vámi v těch zlatých hodinkách před západem slunce otevírají, berou za srdce. Pohodových 20 kiláčků prázdninovou krajinou.

Start/ cíl: Kroměříž, Tesco, Velehradská ulice
Délka trasy: 22 kilometrů
Čas: 2 hodiny
Převýšení: 372 metrů
Mapa: Tady
„Pane Chrastino, co je to támhle za věžičku za kopcem?“ ptali jsme se na těšanském mlýně pana správce. „To bude, děvčata, kostel ve Zlámance.“
A bylo jasno. Za takovým krásným názvem se musíme vydat na kole. Vesnice jsou tady staré, krajina malebná, jakoby zrovna vypadla z Honzíkovy cesty a mezi poli byste čekali partu bosých kloučků v proužkovaných tričkách s provázky a lodičkami po kapsách.

Na kole vyjíždíme z Kroměříže – kdo jede vlakem, vezme to od nádraží, kdo přijel autem, může ho nechat na parkovišti u nákupního centra na kraji Kroměříže ve Velehradské ulici. Na začátku nás čeká docela frekventovaná silnice až do Jarohněvic, ale odtud už pak nepotkáte ani živáčka.

Vezměte to přes Drahlov a na křižovatce za vesnicí nezapomeňte odbočit do Zlámanky. Ke kostelu si to sice musíte trochu vyšlápnout, ale přece jenom je to chřibské podhůří, takže to nebude ani moc bolet. A ten krásný kostel za to stojí.

Tak, jedeme dál. Jen kousek za vcelku nenápadnou vsí Lhotka nezapomeňte odbočit na polní cestu. Na mapě ji najdete, značená není, ale vede k nádhernému kousku krajiny s křížkem, nad kterým se sklání staleté lípy a kaštany. Tohle místo nesmíte propásnout. A protože jste určitě dali na naši radu a vyjeli v podvečer, uvidíte tuhle krásu.

Až se pokocháte, pojedeme dál. Mezi poli až do Lubné. Kdybyste si chtěli udělat odbočku, jen kousek za vsí je Lubenská přehrada, kde se rybaří, a kde se místní mládež koupe už na začátku května.

Z Lubné nás čeká jediné delší stoupání, ale ještě pořád jsme pod těmi Chřiby, takže bude spíš krásná projížďka. Pod vámi se Lubná pomalu ukládá do hajan, slunce se sklání nad poli, a když se budete trochu kochat, ani vám nepřijde, že jedete do kopce.

Nad Lubnou je Vrbka a odtud už je to po pěkné vesnické silničce jen kousek k větrnému mlýnu Velké Těšany. Jen dávejte pozor, ať neprofrčíte kolem moc rychle. Tohle je to nejlepší místo, kde si užít západ slunce.

Prostě jen přijeďte sem, sedněte si ke mlýnu a schválně zkuste takhle v podvečer najít tu věžičku kostela ze Zlámanky, kde jsme se jen před chvilkou toulali. Máte? Výborně, tak jedeme dál.

U toho západu slunce ale neotálejte moc dlouho. Za Velkými Těšany nás totiž čeká rychlá prohlídka bývalé raketové základny protivzdušné obrany, odkud je mimo jiné krásný výhled na Chřiby na jedné straně a Hostýnské vrchy na straně druhé. Zatímco Chřiby se ještě koupou v zapadajícím slunci, na Hostýnku už je temnotemná tma.

A vy se teď ujistěte, že máte dobré světlo nebo že vám zbylo ještě dostatek toho denního na to, abyste si užili pořádný sjezd v lese. Po tmě je to trošku nebezpečné, takže to raději objeďte po silnici, pokud světlo není. Ale jinak je to krásný sešup lesem, který vám možná trochu zježí chlupy na zátylku.

Přežili jste to? Nebáli jste se? Výborně, tak teď už nás čeká jen posledních pár kilometrů zase zpátky domů, do Kroměříže. Máme za sebou výlet po krajině, ve které naši předkové žili už někdy v 8. - 9. století. Dodnes je to nádherný kout schovaný pod úbočím Chřibů, kam se ještě moc lidí nezatoulalo.

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

 

 

  • Na kole chřibským podvečerem

V okolí také najdete