Chřibská trasa, kterou jsme pro vás naplánovali, vás zavede do sousedních regionů Zlínsko a Luhačovicko i na Slovácko. Začínáme na Žlutavě, která je prvním kopcem nad Otrokovicemi, odtud se vydáme lesními pěšinkami, výživnými sjezdy, temnými údolími a po hřebeni až na Bunč a zase zpátky. Cestou jsme vám označili taky pár krmítek, takže se nemusíte bát, že umřete žízní nebo hladem. Čeká vás pravověrné bajkování, asfaltu pomálu a až na jeden dva spadlé stromy a jeden nechutný kopec z bajku prakticky nemusíte slézt.
Délka: 34 Km | Doba jízdy: 3,5 hodiny+
Nastoupáno: 923 m | Start, cíl: Žlutava
Náročnost: pokročilí jezdci
Startujeme na Žlutavě u Farmy Žlutava. Mrkněte na lamy a koně a šlápněte do pedálů. Mírné stoupání vás dovede až ke kamenolomu. Těsně před ním uhněte doprava na žlutou turistickou značku a naposledy se podívejte na asfalt, chvilku ho neuvidíte. Mírným klesáním po lesní cestě dojedete až na rozcestí U Mrazíka. Tady prý kdysi našli lesníka Karla Mrazíka pověšeného za nohy s hlavou v mraveništi. Brr, radši rychle dál. Na asfaltku si jenom uplivněte a pokračujte širokou lesní cestou po zelené nad vesnici Kržle. Tady nás čeká první sladký trailový sjezd a po něm výživná šotolina až do údolí potoka Vrbka.
Nenechte se zlákat pohodlím a držte se pořád zelené značky. Teď si trochu šlápneme, ale nebude to dlouho trvat. Díky krásným výhledům to uteče raz dva a za chviličku jste u skalního útvaru Budačina, kde se skrývali ti nejslavnější valašští zbojníci Juráš a Ondráš. Ostatně asi jako u každé větší skály v okolí 150 kilometrů od Radhoště, že jo. A samozřejmě i tady je ukrytý zbojnický poklad, stačí jen pořádně hledat.
Tady jdeme do řídítek, pěkný kamenitý sešup malinko prověří techniku a taky stav brzd. Nepodceňte je.
Z lesa se vyloupnete v Kudlovické dolině, nakoukněte mimo mapu a udělejte si odbočku po modré do Rozsypalovy lesní osady. Kdysi se tu rekreovalo o sto šest, dneska to tu zarůstá trávou. Možná se vám ale v hlavě usadil reliéf Antonína Rozsypala, který má pamětní desku na Budačině, ze které jsme před chvilkou přihrčeli. Chřiby miloval. Tady už pomalu dostanete dojem, že to není tak těžké.
Zpátky do lesů. Spáčilovou naučnou stezkou stoupáme do kopců. Tohle je jediné místo, kde na cestě leží padlý strom, takže ho přeskočte a jede se dál. Za malou chvilku se cesta narovná a pohoupe vás podél skal na Kameňáku. Tady kdysi stávala lípa, pod kterou sedával astronom a profesor gymnázia František Nábělek. Podle památní tabulky tady Expedice Chřiby a Lesy ČR vysadili lípu novou. Zatím tedy za oplocenkou vypadá jako mladý bouček, ale dejme jí čas, třeba ukáže, co v ní je.
Držte se stezky a oči mějte otevřené, potkáte pár studánek a taky spoustu krásy. Kdyby vám připadalo, že těch skal máme málo, odbočte u příštího rozcestníku na Komínské skály. Kolo sice budete muset nechat dole, ale za odměnu dostanete pořádnou porci těch nejluxusnějších výhledů na Slovácko a na Buchlov.
Zpátky do sedel, čeká nás posledních pár kiláčků, jeden rychlý sjezd a kousek asfaltu, abychom si mohli dát na Bunči pivko.
Máme toho před sebou ještě dost, takže se brzy zase vracíme zpátky pod Králky. Odtud už je to země zaslíbená všem, kdo mají rádi horské pastviny, na kterých potkáte maximálně nějakou pěknou krávu nebo ovečku. Jinak široko daleko ani živáčka.
Teď se budeme kochat. Po loukách a pasekách až na Kozinec a odtud zase do lesa. Lesní úžlabinou si to pak hrňte až ke kapličce na Sklepisku, tady to pěkně fičí. A vlastně ještě chvilku bude. U farmy na Pasekách nezapomeňte v tom chvatu odbočit vlevo. Teď nás čeká to pravé bajkové potěšení. Kopec je tak prudký, že by vás na něj mamka určitě nepustila. Po dešti bychom vás tam nepustili ani my.
Euforický úsměv, který budete mít dole na tváři, si ale schovejte na jindy. Čeká nás jediný kopec, který nevyjedete, ani kdybyste se pomodlili ke všem bajkovým pánbíčkům. Objíždět by ho bylo na dlouho, ale v lese kolem Cyrilometodějské stezky je spousta pěšinek, které vás na vrchol dovedou určitě příjemněji, než červená turistická. Kopcovitý kraj ale nenechá žádné utrpení bez odměny, a tak vás nahoře na Hradské čeká nádherný výhled od výklenkové kapličky. Vraťte se pak zpátky na červenou, protože tenhle sjezd si nesmíte nechat ujít. I když je po silnici.
Na druhé straně údolí si ho sice zase vyšlápneme, ale to nahoře ještě nevíte, takže jste dolů jeli velmi radostně. Teď už jsme v Halenkovicích neboli „na Halenách“. Čeká nás poslední stoupák a pak za odměnu sešup po nepříliš frekventované cestě zase pěkně dolů za lamami na Žlutavu.
Nebylo to zadarmo, co? Ale řekněte, jeli byste znovu? Fajn, takže kdy jedeme?
Nádherné podzimní výhledy ze zříceniny hradu Šaumburk a kopců okolo Rajnochovic.
Seznamte se nejen s krásami místní přírody, ale i s historií obce!
Rodinný výlet za krmítky, rybníčky a hezkými výhledy na okolní krajinu.
Vydejte se s dětmi na kole či na bruslích podél horské říčky Bystřičky.
Vydejte se pěšky, na kole nebo i s kočárkem do oblasti nedaleko Kroměříže, do vesničky Hradisko!
Původně šlechtické sídlo sloužilo i jako střední škola s internátem a teď se rozhoduje o jeho osudu.
Hrad Cimburk, který byl ještě před pár desítkami let zříceninou zarostlou náletovým křovím, stojí chřibských lesích nedaleko Koryčan.
V dnešním putování po Kroměřížsku se vydáme do vesničky Zdislavice a jejího blízkého okolí, které slibuje krásné výhledy do zdejší úrodné krajiny.
Krásné místo jako stvořené pro rodiny s dětmi jen kousek od centra Kroměříže!
Poznejte místo posledního odpočinku jedné z nejvýznamnějších německy píšících spisovatelek ve Zdislavicích.
Jeden den na poznání tohoto malebného městečka na pomezí Hané a Valašska vám stačit nebude!
Sníh, azurové nebe a sluníčko nás vylákalo do přírody, zdolat nejvyšší vrchol Hostýnských vrchů.
Načerpejte energii při procházce po úpatí Hříběcích hor.
Zima v Chřibech je krásná se sněhem i bez. Přesvědčte se na vlastní kůži!
Zima jako v pohádce a spousta napadaného čerstvého prašanu nás tentokrát zavedla do turisticky oblíbené obce Rusava.
Poznejte s námi zajímavá a neobjevená místa mikroregionu Holešovsko!
Bájné historky a povídačky, hluboké lesy plné studánek a skal. To jsou poutavé příběhy, které píšou samotné magické Chřiby. Dnes se vydáme nedaleko od obce Kostelany na příjemnou lesní procházku.
Poznávání a objevování naší krajiny není nikdy dost, pojďte s námi prozkoumat život v přírodě kolem vody a to přímo v Kroměříži!
Tentokrát jsme si vytipovali menší okruh kolem skalních útvarů, kterých je v Chřibech nespočet, ale skály Kozel a Kazatelna patří mezi ty nejkrásnější a největší.
Máte rádi aktivní výlety a běhání v okolí Kroměříže? Tak tento výlet je jako dělaný právě pro vás!
Pěší výlet, při kterém využijete hromadnou dopravu a poznáte velký kus chřibského pohoří.
Malebné městečko v podhůří Hostýnských vrchů vás překvapí svou atmosférou a zajímavou historií.
Secesní vodní elektrárna Na Strži stojí jen pár kilometrů od centra Kroměříže. Kdysi to býval technický unikát a dodnes je to krásné místo na procházku.
Drobná lesní kaplička nad potůčkem u obce Roštín zve k procházce a tichému rozjímání.
I s menšími dětmi v kočárku můžete vyrazit na parádní výlet do přírody!
Prázdninová klasika s nejhezčími výhledy v Chřibech? No přece rozhledna Brdo!
Zpestřete si den s rodinou nebo vaši dovolenou v Kroměříži a dopřejte si netradiční zážitek v podobě vyhlídkové plavby po řece Moravě!
Aktivní výlet pro všechny milovníky přírody a sportu!
Nostalgický výlet s dětmi za krásnými výhledy i i partyzánskými příběhy.
To nejkrásnější z valašské přírody v jednom výletu! Jde se horami, lesem, po loukách a pastvinách, kolem malebných chaloupek.
Skvělý tip na procházku z Nětčic do Zborovic a zpět s dětmi nebo čtyřnohým mazlíčkem.
Žádné velké plány ani výšlapy po regionu? Nevadí, co takhle příjemný letní podvečer se západem slunce v Kroměříži?
Vydejte se do areálu Motorestu Samota a k mlýnu do Kunkovic v krajině takzvaného Moravského Toskánska.
Výlet ze Slavkova směr Hostýnské kopce - čeká vás vyhlídka Pod Valy, Bukovina a kopec Skalný.
Vydejte se kousek od Holešova na náročnější výšlap Hostýnskými vrchy!
Nová naučná stezka nabízí zábavu, poučení, cvičení i krásné výhledy na celé město Kroměříž.
Kousek od historického centra města Kroměříž můžete vyrazit také do přírody!
Chropyňský zámek, ptačí pozorovatelna, krásné výhledy i spousta dětských hřišť, to vás čeká na tomto rodinném výletě.
Kousek od Kroměříže a přesto už skoro v horách, vyhlídku Šárka si zamilujete!
Netradiční a dobrodružný výlet kolem koňských pastvin v Hostýnských vrších.
Tento výlet vás bude bavit! Kolem Čertových kamenů na vrchol Komárec je cesta místy trnitá, ale stojí to za to!
Vydejte se na procházku malebnou vískou Rusava až na vrchol Skalný s výhledy.
Hrad Cimburk u Koryčan v Chřibech je otevřen celoročně a můžete si jej volně projít.
Prozkoumejte tajuplné skály, studánky a další přírodní zajímavosti v Chřibech.
Připravte se na pořádný výšlap a děti tentokrát nechejte raději doma. Užijte si výlet třeba ve dvou!
Tajemné a zapomenuté Chřiby, podzimní atmosféra a jedno starodávné mohylové pohřebiště. To je náš nový výlet!
Výlet pro celou rodinu v přírodě chřibských lesů a s překrásnými výhledy.
Magické podzimní Chřiby, nenáročná trasa, tajuplná místa, to je nový výlet pro rodiny s dětmi.
Ano, na Kroměřížsku v Hostýnských vrších, se můžeme pochlubit vodopádky a kaskádami. Horská říčka Bystřička umí čarovat, pojďte se přesvědčit.
Ranní ptáče, dál doskáče aneb brzké ranní probuzení s východem slunce, to je nový výlet Sabči, Honzy a malého Toníka. Tak pojďme na to!
Jestli se chcete opravdu pokochat krajinou, udělejte si výlet na zříceninu Nový Šaumburk v Hostýnských vrších. Moc se o něm neví, takže tu pravděpodobně budete sami.
Máte rádi hanácké rovinky na kole? Tak to pro vás máme trasu z Olomouce do Kroměříže - dvou významných historických moravských měst, které spojuje arcibiskupství.
Vysoko nad horami ční do okolí štíhlá rozhledna. V zimě se na ní třpytí ledové krusty námrazy, v létě je to přívětivé místo s nádherným výhledem na Hostýnské vrchy.
Dnes jsme si pro Vás přichystali nový výlet, kterým jsme odstartovali nový obsah našich výletů s názvem „Toulky po Chřibech“.
Oblíbený TV pořad Cyklotoulky zavítal tentokrát do našeho regionu a my jsme je provedli částí překrásného přírodního parku Chřiby, který je pro cyklistiku jako stvořený...
Chcete se jen tak zatoulat ve dvou? Zkuste se projít romantickou zámeckou zahradou v Holešově!
V Kroměříži je toho tolik, co navštívit. Jak se tady neztratit a dozvědět se více? Poradí vám turistické mapy s průvodci nazvané Kroměříží po svých.
Projděte si krátkou trasu s krásnými výhledy na vesničku Brusné a podhůří Hostýnských vrchů i samotný Svatý Hostýn.
Pěší túra nás dnes zavede od starobylého hradu Cimburk k Hradisku svatého Klimenta, Gorazdově studánce, na Kazatelnu a za pověstmi Chřibů. Prastará krajina, která čeká, až ji objevíte.
Jestli se chcete toulat, máme pro vás jeden super tip. Zatoulejte se do Hříběcích hor. Krajina je tady plná zapomenutých i opravených zámků, alejí, kapliček a studánek.
Dnes pro vás máme procházku starou krajinou. Takovou, jakou se chodívalo na poutě. Ze Švábenic kolem kapličky Na Jezírku kolem Zdravé vody až k pačlavickému zámku.
Procházkou k jednomu z nejstarších osídlení u nás na Hané? Projděte se z Kroměříže kolem rybníku Šlajza a kolem elektrárny Na Strži až k bývalému hradisku nad údolím Moravy a Hané.
Dnešní výlet začíná u kostela na Hořansku. Cesta odsud vede po modré přes Skalný, rozcestí Bukovina a Pod Valy až na posvátnou horu Hostýn.
5 kilometrů dlouhý výlet na střílecký hrad, který zvládnou i děti. Nádherné výhledy, lesní ticho všude kolem. Tohle je výlet, na který budete rádi vzpomínat.
Vydejte se s námi po stopách historie hradů Nový Šaumburk a Šaumburk. Poznejte temné hvozdy neprostupných lesů přírodní rezervace a vystoupejte na nejvyšší horu Hostýnských vrchů Kelčský Javorník.
Dnešní výlet začínáme v obci Rusava, v rázovité valašské dědině, kterou obklopují Hostýnské vrchy. Naším cílem je sv. Hostýn a zpět se vydáme opět na Rusavu.
9 km, snadná obtížnost, vhodné i pro děti. Start a cíl v Bystřici pod Hostýnem.
4,5 km, snadná obtížnost, jeden prudký kopec, studánka. Dnes pro vás máme tip na výlet, který vás provede krajinou Chřibů na starobylý hrad, kolem studánky až na tajuplnou Kazatelnu a kolem skal.
5 km, 2 hodinky a krásná procházka, kterou zvládnou i děti. Rozhledny, mlýny a statky - to je Lebedov.
Vydejte se s námi na kole či pěšky za panenskou přírodou lužních lesů obklopující Záhlinické rybníky o celkové rozloze parku úctyhodných 500ha.
Jeden z nejhezčích výhledů na Kroměřížsku vás čeká na 35 metrů vysoké rozhledně Kelčský Javorník. Cesta na ni není jednoduchá, ale stojí za to se sem vypravit.
22 km, čistý čas 2 hodinky, převýšení 550 metrů. Máme tady něco pro náročnější cyklisty, pojedete s námi?
44 km, 2,5 hod., převážně po rovince. Při rozdělení na dílčí trasy vhodné i pro rodiny s dětmi.
22 km, 2 hodiny, převýšení 372 metrů. Pohodová podvečerní vyjížďka třeba po práci.
60 km, převýšení 1 500 m, 5 hod. jízdy, doporučujeme pokročilejším bikerům.