Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Rozhledna Kelčský Javorník: královna Hostýnských vrchů

Vysoko nad horami ční do okolí štíhlá rozhledna. V zimě se na ní třpytí ledové krusty námrazy, v létě je to přívětivé místo s nádherným výhledem na Hostýnské vrchy. Řeč je o rozhledně na Kelčském Javorníku, nejvyšším kopci našeho hostýnského pohoří. Jestli jste tu ještě nebyli, je čas to napravit. Budete se sem rádi vracet.

Nevšední rozhledna na Kelčském Javorníku svým tvarem upomíná na slavnou tradici ohýbaného nábytku v Bystřici pod Hostýnem. Kolem ocelového sloupu je obtočeno schodiště, které je schováno v jemné, mřížoví dvanácti smrkových lamel.

Jak stoupáte rozhlednou nahoru, otevírají se vám pohledy do různých pater krajiny - do korun stromů, na vrcholky okolních kopců i do samotných oblak. Celá rozhledna je lehká a vzdušná, a jak už to tak bývá, není to nic pro ty, kdo trpí závratěmi.

Rozhledna je vysoká 35 metrů a vyšplháte sem po 156 schodech. Za dobrého počasí je odtud vidět Jeseníky, Beskydy, Bílé Karpaty nebo Javorníky. Za ošlivého počasí je tu vidět nádherně hustá mlha. Autory rozhledny jsou architekti Marta a Ondřej Balážikovi. O stavbu rozhledny se v roce 2015 přičinily obce Podhostýnského mikroregionu a jen díky jejich pilné práci tu dnes tento skvost stojí. Obce se i nadále starají o udržování pořádku kolem  rozhledny.

Jak se sem dostat? Na Kelčský Javorník vede hned několik cest a každá z nich cestou nabízí hned několik zajímavostí.


Z Tesáku partyzánskou trasou

Z Tesáku se na Kelčský Javorník dostanete po žluté turistické trase přes PP Orlí hnízdo, vrch Čerňava (ten je možno obejít po neznačené lesní cestě). Dále pak kolem partizánské zemljanky v lese pod Čerňavou a kolem památníku na vrchu Jehelník.

MAPA TRASY V APLIKACE MAPY.CZ:

Z Podhradní Lhoty kolem zřícenin

Cestou z Podhradní Lhoty se projdete hned kolem dvou zřícenin. Jsou to zaniklé hrady Šaumburk a Nový Šaumburk, o kterých jsme také psali. Cesta pokračuje dál přes Černou Bařinu až k rozhledně.

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ:

Z Loukova po zelené

Delší trasa vede také z obce Loukov od železniční stanice. Část trasy vede po cyklotrase č. 5037 a u Kamenného domku odbočuje na pěší turistickou.

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ:

Z Chvalčova kolem studánky a lomu

Po žluté značce se na Kelčský Javorník dostanete také z Chvalčova. Tahle trasa umí být pěkně do kopce, ale hned na začátku si můžete nabrat vodu z vydatného pramene, kterému místní říkají Koryto. Jen kousek nad ním projdete bývalým lomem a pustíte se do lesa. Dávejte pozor, na části cesty chybí kvůli těžbě dřeva značení, ale určitě se neztratíte.

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ:

Rozhledna je otevřena celoročně a své nepopiratelné kouzlo má nejen v létě nebo na podzim, ale také v zimě, kdy je celá obalena několikacentimetrovou námrazou. Nahoře ale umí dobře foukat, tak na to myslete, až se budete chystat na výlet.

MRKNĚTE NA VÝSTUP NA KELČSKÝ JAVORNÍK V NAŠEM VIDEU:

  • Rozhledna Kelčský Javorník: královna Hostýnských vrchů

    768 71 Rajnochovice
  • mikroregion@podhostynsko.cz
  • celoročně, volně, vstupné dobrovolné

V okolí také najdete