Nevšední rozhledna na Kelčském Javorníku svým tvarem upomíná na slavnou tradici ohýbaného nábytku v Bystřici pod Hostýnem. Kolem ocelového sloupu je obtočeno schodiště, které je schováno v jemné, mřížoví dvanácti smrkových lamel.
Jak stoupáte rozhlednou nahoru, otevírají se vám pohledy do různých pater krajiny - do korun stromů, na vrcholky okolních kopců i do samotných oblak. Celá rozhledna je lehká a vzdušná, a jak už to tak bývá, není to nic pro ty, kdo trpí závratěmi.
Rozhledna je vysoká 35 metrů a vyšplháte sem po 156 schodech. Za dobrého počasí je odtud vidět Jeseníky, Beskydy, Bílé Karpaty nebo Javorníky. Za ošlivého počasí je tu vidět nádherně hustá mlha. Autory rozhledny jsou architekti Marta a Ondřej Balážikovi. O stavbu rozhledny se v roce 2015 přičinily obce Podhostýnského mikroregionu a jen díky jejich pilné práci tu dnes tento skvost stojí. Obce se i nadále starají o udržování pořádku kolem rozhledny.
Jak se sem dostat? Na Kelčský Javorník vede hned několik cest a každá z nich cestou nabízí hned několik zajímavostí.
Z Tesáku se na Kelčský Javorník dostanete po žluté turistické trase přes PP Orlí hnízdo, vrch Čerňava (ten je možno obejít po neznačené lesní cestě). Dále pak kolem partizánské zemljanky v lese pod Čerňavou a kolem památníku na vrchu Jehelník.
Cestou z Podhradní Lhoty se projdete hned kolem dvou zřícenin. Jsou to zaniklé hrady Šaumburk a Nový Šaumburk, o kterých jsme také psali. Cesta pokračuje dál přes Černou Bařinu až k rozhledně.
Delší trasa vede také z obce Loukov od železniční stanice. Část trasy vede po cyklotrase č. 5037 a u Kamenného domku odbočuje na pěší turistickou.
Po žluté značce se na Kelčský Javorník dostanete také z Chvalčova. Tahle trasa umí být pěkně do kopce, ale hned na začátku si můžete nabrat vodu z vydatného pramene, kterému místní říkají Koryto. Jen kousek nad ním projdete bývalým lomem a pustíte se do lesa. Dávejte pozor, na části cesty chybí kvůli těžbě dřeva značení, ale určitě se neztratíte.
Rozhledna je otevřena celoročně a své nepopiratelné kouzlo má nejen v létě nebo na podzim, ale také v zimě, kdy je celá obalena několikacentimetrovou námrazou. Nahoře ale umí dobře foukat, tak na to myslete, až se budete chystat na výlet.
Skvělý tip na procházku z Nětčic do Zborovic a zpět s dětmi nebo čtyřnohým mazlíčkem.
Žádné velké plány ani výšlapy po regionu? Nevadí, co takhle příjemný letní podvečer se západem slunce v Kroměříži?
Vydejte se do areálu Motorestu Samota a k mlýnu do Kunkovic v krajině takzvaného Moravského Toskánska.
Výlet ze Slavkova směr Hostýnské kopce - čeká vás vyhlídka Pod Valy, Bukovina a kopec Skalný.
Vydejte se kousek od Holešova na náročnější výšlap Hostýnskými vrchy!
Nová naučná stezka nabízí zábavu, poučení, cvičení i krásné výhledy na celé město Kroměříž.
Kousek od historického centra města Kroměříž můžete vyrazit také do přírody!
Chropyňský zámek, ptačí pozorovatelna, krásné výhledy i spousta dětských hřišť, to vás čeká na tomto rodinném výletě.
Kousek od Kroměříže a přesto už skoro v horách, vyhlídku Šárka si zamilujete!
Netradiční a dobrodružný výlet kolem koňských pastvin v Hostýnských vrších.
Tento výlet vás bude bavit! Kolem Čertových kamenů na vrchol Komárec je cesta místy trnitá, ale stojí to za to!
Vydejte se na procházku malebnou vískou Rusava až na vrchol Skalný s výhledy.
Hrad Cimburk u Koryčan v Chřibech je otevřen celoročně a můžete si jej volně projít.
Prozkoumejte tajuplné skály, studánky a další přírodní zajímavosti v Chřibech.
Připravte se na pořádný výšlap a děti tentokrát nechejte raději doma. Užijte si výlet třeba ve dvou!
Tajemné a zapomenuté Chřiby, podzimní atmosféra a jedno starodávné mohylové pohřebiště. To je náš nový výlet!
Výlet pro celou rodinu v přírodě chřibských lesů a s překrásnými výhledy.
Magické podzimní Chřiby, nenáročná trasa, tajuplná místa, to je nový výlet pro rodiny s dětmi.
Ano, na Kroměřížsku v Hostýnských vrších, se můžeme pochlubit vodopádky a kaskádami. Horská říčka Bystřička umí čarovat, pojďte se přesvědčit.
Ranní ptáče, dál doskáče aneb brzké ranní probuzení s východem slunce, to je nový výlet Sabči, Honzy a malého Toníka. Tak pojďme na to!
Jestli se chcete opravdu pokochat krajinou, udělejte si výlet na zříceninu Nový Šaumburk v Hostýnských vrších. Moc se o něm neví, takže tu pravděpodobně budete sami.
Máte rádi hanácké rovinky na kole? Tak to pro vás máme trasu z Olomouce do Kroměříže - dvou významných historických moravských měst, které spojuje arcibiskupství.
Dnes jsme si pro Vás přichystali nový výlet, kterým jsme odstartovali nový obsah našich výletů s názvem „Toulky po Chřibech“.
Oblíbený TV pořad Cyklotoulky zavítal tentokrát do našeho regionu a my jsme je provedli částí překrásného přírodního parku Chřiby, který je pro cyklistiku jako stvořený...
Chcete se jen tak zatoulat ve dvou? Zkuste se projít romantickou zámeckou zahradou v Holešově!
V Kroměříži je toho tolik, co navštívit. Jak se tady neztratit a dozvědět se více? Poradí vám turistické mapy s průvodci nazvané Kroměříží po svých.
Projděte si krátkou trasu s krásnými výhledy na vesničku Brusné a podhůří Hostýnských vrchů i samotný Svatý Hostýn.
Kroměříž. Památky UNESCO, nádherné zahrady, muzeum, kavárny, architektura. Kde začít a na co nezapomenout?
Pěší túra nás dnes zavede od starobylého hradu Cimburk k Hradisku svatého Klimenta, Gorazdově studánce, na Kazatelnu a za pověstmi Chřibů. Prastará krajina, která čeká, až ji objevíte.
Jestli se chcete toulat, máme pro vás jeden super tip. Zatoulejte se do Hříběcích hor. Krajina je tady plná zapomenutých i opravených zámků, alejí, kapliček a studánek.
Dnes pro vás máme procházku starou krajinou. Takovou, jakou se chodívalo na poutě. Ze Švábenic kolem kapličky Na Jezírku kolem Zdravé vody až k pačlavickému zámku.
Procházkou k jednomu z nejstarších osídlení u nás na Hané? Projděte se z Kroměříže kolem rybníku Šlajza a kolem elektrárny Na Strži až k bývalému hradisku nad údolím Moravy a Hané.
Dnešní výlet začíná u kostela na Hořansku. Cesta odsud vede po modré přes Skalný, rozcestí Bukovina a Pod Valy až na posvátnou horu Hostýn.
5 kilometrů dlouhý výlet na střílecký hrad, který zvládnou i děti. Nádherné výhledy, lesní ticho všude kolem. Tohle je výlet, na který budete rádi vzpomínat.
Vydejte se s námi po stopách historie hradů Nový Šaumburk a Šaumburk. Poznejte temné hvozdy neprostupných lesů přírodní rezervace a vystoupejte na nejvyšší horu Hostýnských vrchů Kelčský Javorník.
Dnešní výlet začínáme v obci Rusava, v rázovité valašské dědině, kterou obklopují Hostýnské vrchy. Naším cílem je sv. Hostýn a zpět se vydáme opět na Rusavu.
9 km, snadná obtížnost, vhodné i pro děti. Start a cíl v Bystřici pod Hostýnem.
4,5 km, snadná obtížnost, jeden prudký kopec, studánka. Dnes pro vás máme tip na výlet, který vás provede krajinou Chřibů na starobylý hrad, kolem studánky až na tajuplnou Kazatelnu a kolem skal.
5 km, 2 hodinky a krásná procházka, kterou zvládnou i děti. Rozhledny, mlýny a statky - to je Lebedov.
Vydejte se s námi na kole či pěšky za panenskou přírodou lužních lesů obklopující Záhlinické rybníky o celkové rozloze parku úctyhodných 500ha.
Jeden z nejhezčích výhledů na Kroměřížsku vás čeká na 35 metrů vysoké rozhledně Kelčský Javorník. Cesta na ni není jednoduchá, ale stojí za to se sem vypravit. My jsme šli tentokrát pěšky.
Není mnoho moravských měst, které by se mohly pyšnit takovým množstvím filmových záběrů, jako Kroměříž. Vzpomenete si na všechny záběry, které se tu točily?
22 km, čistý čas 2 hodinky, převýšení 550 metrů. Máme tady něco pro náročnější cyklisty, pojedete s námi?
44 km, 2,5 hod., převážně po rovince. Při rozdělení na dílčí trasy vhodné i pro rodiny s dětmi.
22 km, 2 hodiny, převýšení 372 metrů. Pohodová podvečerní vyjížďka třeba po práci.
34 km, 3,5 hod., pro pokročilé jezdce, nastoupáte 923 m. Start a cíl: Žlutava.
60 km, převýšení 1 500 m, 5 hod. jízdy, doporučujeme pokročilejším bikerům.