Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zámek Pačlavice

V malé a nenápadné obci Pačlavice byste asi zámecké sídlo nečekali. Přesto se tu vypíná na vyvýšenině nad kostelem a uvnitř se pomalu probouzí k životu. Domov pro seniory se pomalu přesouvá do novějších prostor vedle zámku a obec se chystá zámek otevřít veřejnosti. V malé a nenápadné obci Pačlavice byste asi zámecké sídlo nečekali. Přesto se tu vypíná na vyvýšenině nad kostelem a uvnitř se pomalu probouzí k životu. Domov pro seniory se pomalu přesouvá do novějších prostor vedle zámku a obec se chystá zámek otevřít veřejnosti. 

Stejně jako ve většině ostatních Panských sídel Hříběcích hor, sloužil i pačlavický zámek dlouhou dobu sociálním službám. Na rozdíl od ostatních, ve kterých ústavy a domovy pro děti, seniory nebo handicapované vznikaly až po válce, v Pačlavicích má péče o potřebné tradici sahající až do roku 1833. V té době na zámku kněžna Arnoštka z Arenbergu založila Špitálku, tedy útulek pro staré a nemocné poddané nebo ty, kteří při práci utrpěli vážný úraz.

Náš tip: Zajímá vás historie zámku? Počtěte si o ní podrobněji na webu Sociálních služeb Pačlavice, které zámek provozují.   

O několik let později kněžna zámek věnovala Kongregaci Milosrdných sester sv. Vincence de Paul, které tu provozovaly dětský útulek a dívčí školu až do roku 1946, kdy byl zámek zestátněn, aby tu ONV Kroměříž provozovalo domov důchodců. V nepříliš šťastných padesátých letech také proběhla generální oprava zámku, která se stejně jako na jiných panských sídlech rozhodně nemohla pyšnit citlivostí k historické a architektonické hodnotě zámku. Ze zámeckých interiérů tak dnes můžeme obdivovat snad jen velkolepé schodiště s kovaným zábradlím a s freskami 4 ročních obdobích ve schodišťové hale.  


Kam dál? Pačlavice jsou sice vcelku nenápadná obec, ale najdete tu hned dva krásné výletní cíle, za kterými do Hříběcích hor rádi jezdíme. Tím prvním je studánka s kapličkou a sochou Panny Marie Zdravá voda a poutní místo Na Jezírku v sousední Lhotě u Pačlavic.


Od roku 2006 je zámek vlastnictvím obce, která tu provozuje domov pro seniory a osoby se zdravotním postižením. Zatímco donedávna zabíral domov celý zámek, dnes se klienti stěhují do nových a modernějších prostor, které obec vybudovala v těsném sousedství zámku. Zámek se tak pomalu otevírá veřejnosti a na sezónu 2024 se poprvé chystají i prohlídky zámku.  

Starosta obce Pavel Čech se bude v průvodcování prohlídek střídat s ředitelem domova Radkem Jarošem. Na obou je vidět, že jim zámek už dávno přirostl k srdci a že se těší, až se na něj budou moci přijít podívat první návštěvníci. Oba průvodci vás tak provedou vstupní halou, po nádherném schodišti do horního patra, kde se chystají zařídit několik původních pokojů. Vezmou vás také do zámeckého parku, kde najdete křehce působící kapličku i nově opravenou vzpomínkovou místnost na místě bývalé márnice. 

Obec zámek postupně opravuje, a přestože interiéry ještě čekají na rekonstrukci, už teď je to nádherné místo, které můžete přijít poznat a prozkoumat spolu s ostatními Panskými sídly Hříběcích hor.  

Kdy se můžete do zámku Pačlavice přijít podívat v sezóně 2024? 
● ne 7. července
● ne 14. července
● so 20. července
● so 27. července
● ne 4. srpna
● so 10. srpna
● ne 18. srpna
● so 24. srpna
O sobotách vás provede ředitel Sociálních služeb Pačlavice Radek Jaroš a o nedělích starosta obce Pačlavice Pavel Čech.
Časy prohlídek: ve 14.00 a v 15.00 hod.
Vstupné dobrovolné.

  • Zámek Pačlavice
    Pačlavice 428
    768 34 Pačlavice

Štítky

V okolí také najdete