Malý domek u potoka schovává na dvoře truhlářskou dílnu, která je královstvím truhlářky Jaroslavy Kvasničkové. Voní to tu pilinami a dřevem, v šeru zhasnuté dílny se rýsují truhlářské stroje a pily.
“Tohle řemeslo jsem přebrala po otci, který už někdy od 70. let spolupracoval s Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm,” bere Jaroslava do ruky jednu z roztomilých kachniček na kolečkách, které trůní ve vitrínce za ní. Věci se přitom mohly vyvíjet úplně jinak. “Jako politicky nespolehlivý se otec nedostal na vysokou školu, takže mu možná řemeslo tak trochu zbylo,” vzpomíná truhlářka na prapůvod řemesla v rodině. Její otec, Jaroslav Janováč byl mimo jiné prvním porevolučním starostou Chvalčova a jeho jméno dnes nese Jaroslavova studánka, u které můžete najít jeho podobenku. Řemeslo naučil i dceru, která dílnu v jeho rodném domě dodnes vede. Postupy si dotvořila spolu s bývalým manželem, dnes jí v dílně pomáhá syn.
Pod jejíma rukama vznikají hračky z voňavého lipového dřeva, které mají certifikáty a jsou vhodné i pro nejmenší děti. Kačenky, koníčci na šňůrce, jojo, káča nebo hopík, ale taky dřevěné meče, jaké chce každý malý kluk. V její dílně ale najdete taky dřevěné stánky, které na jarmarky používají města jako Olomouc, Brno nebo Třešť. Z malé chaloupky na Chvalčově tak řemeslné výrobky odchází do celého Česka.
Jaroslava Kvasničková vede obchod s řemeslnými výrobky přímo ve Valašském muzeu v přírodě, kde prodává výrobky tradičních řemeslníků, v roce 2023 navíc získala titul Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje. A v tomto případě tedy spíš mistryně řemesla, které je jinak často přisuzováno spíš mužům.
Výrobky paní Jaroslavy jsou k dostání na webu, ale také v Bystřici p. Hostýnem v obchůdku u Růženky, v rožnovském muzeu, ve zvonici na Soláni, v obchůdku ve Velkých Karlovicích, ale také v Hrachovci, kde se pečou Cyrilometodějské frgály.
Ochutnejte víno z mirabelek, ledových šípků nebo oblíbené frizzante z bezových květů!
Na super jídlo, na grilování a dobré dezerty, za krásnou atmosférou a za zvířátky jezdíme do Statku Slížany. Statek s hospůdkou a vlastní mlékárnou najdete v podhůří Chřibů.
Ochutnejte výborné kanadské borůvky z farmy pěstované kousek od Kroměříže!
Tady pod pečlivýma rukama rodu Podstatzkých Thonsern roste první vinohrad a s ním také vinařství Chateau Litenčice.
Tohle je Čokoládovna s velkým Č. Pralinky, které tu Tereza vyrábí, mají tenoučkou skořápku, která ukrývá ty nejjemnější ganáže.
Až pojedete přes Záhlinice, malou vesničku kousek od Hulína, zbystřete. Na konci je nenápadná odbočka, za kterou uvidíte štíhlý komín místního pivovaru. Je to neobyčejné místo s neobyčejnou historií.
Maličký kroměřížský pivovárek má velkou duši, kterou stojí za to poznat.
Welness hotel v centru Kroměříže. Domácí pivovar, čokoládovna a pivní lázně.
Cidre99 poznáte na první dobrou, protože není vůbec sladký. S cidery z běžných obchodů nemá moc společného. Suchá a svěží chuť perlivého jablečného vína může zpočátku trochu překvapit.