Prasklice jsou malá vesnička na Kroměřížsku nedaleko Morkovic - Slížan. Kousek odtud vede cyklostezka po bývalé železniční trati do Nezamyslic, nedaleko je poutní místo Křéby a stejnojmenná přírodní památka. V krajině plné polí, pěšinek a mezí se rodí také ovocná vína Radima Vylíčila. Jestli vám jeho jméno připadá povědomé, pak musíme dodat, že už jsme o něm psali v článku o novém vinařství na zámku v Litenčicích. Přestože Radim vypadá mladší, než ve skutečnosti je, má za sebou vinařskou školu ve Valticích, stal se sklepmistrem a vinohradníkem v Litenčicích, kde letos sklidili první panenskou úrodu, a kromě toho doma už několik let dělá ovocná vína z toho, co roste v sadu a na mezích v Prasklicích a okolí.
Ovocná vína možná nemají dobré jméno mezi klasickými vinaři ani mezi konzumenty vína z hroznů. Mohou za to dlouhá léta, kdy se na trhu objevovaly jabčáky a rybízáky nevalné kvality, chuti i původu. Ovocná vína jsou ale snad tím nejtradičnějším domácím produktem našich babiček a prababiček. Ve většině vesnických domácností totiž někde v koutě sklepa tiše bublal demižon s ovocným vínem z jadrniček ze sadu, z černého rybízu, mirabelek nebo prostě ovoce, kterého byla ten rok větší úroda než se dalo sníst a zavařit.
A jak se k nim dostal právě Radim Vylíčil? Radim studoval vinařskou školu ve Valticích. Zatímco ostatní spolužáci z Perné, Mikulova, Dunajovic, Čejkovic nebo Zaječí na vinohradu vyrostli, v okolí Morkovic by musel člověk pátrat hodně daleko do středověku, aby tu nějaký vinohrad našel. Radimovo podnikání ale odstartovala hlavně covidová doba, která ho, stejně jako většinu z nás, zavřela doma. Aby se Radim Vylíčil nenudil, pustil se do ovocného vína ze sáčku mražených jahod a zkoušel na něm postupy, které znal ze školy.
“Vždycky jsem chtěl být pilot nebo zemědělec,” směje se Radim Vylíčil, když se ho ptáme, jak se dostal na vinařskou školu.
Přidal se k němu kamarád Daniel Květoň a postupně se pustili do výroby větších množství ovocných vín. A začalo je to bavit. Zatímco vína, kterým se věnuje v litenčickém vinařství, jsou tradičnější, určená pro úplně jiné konzumenty, ovocná vína jsou především pro mladé nebo pro ty, kdo mají chuť experimentovat.
Lokální vína z toho, co roste v sadu a na mezích
Vznikají tak proto nejen vína z mirabelek, trnek, bezinek nebo šípků, ale také třeba sladké bublinkové víno Bloomy Bubbles z šeříkových květů. Podle Radima má být tohle pití hlavně zábavné, svěží a lehké.
Přestože Prasklice neleží zrovna uprostřed rušné křižovatky turistických tras, mladý vinař by tu rád otevřel stánek pro cyklisty a turisty, uspořádal sem tam nějakou akci s ochutnávkou ve starém sadu nebo klidně degustaci pod širým nebem. Ve spojení s nedalekými Litenčicemi se nám tu na léto rýsuje moc pěkný výlet.
Na super jídlo, na grilování a dobré dezerty, za krásnou atmosférou a za zvířátky jezdíme do Statku Slížany. Statek s hospůdkou a vlastní mlékárnou najdete v podhůří Chřibů.
Ochutnejte výborné kanadské borůvky z farmy pěstované kousek od Kroměříže!
Tady pod pečlivýma rukama rodu Podstatzkých Thonsern roste první vinohrad a s ním také vinařství Chateau Litenčice.
Tohle je Čokoládovna s velkým Č. Pralinky, které tu Tereza vyrábí, mají tenoučkou skořápku, která ukrývá ty nejjemnější ganáže.
Až pojedete přes Záhlinice, malou vesničku kousek od Hulína, zbystřete. Na konci je nenápadná odbočka, za kterou uvidíte štíhlý komín místního pivovaru. Je to neobyčejné místo s neobyčejnou historií.
Maličký kroměřížský pivovárek má velkou duši, kterou stojí za to poznat.
Welness hotel v centru Kroměříže. Domácí pivovar, čokoládovna a pivní lázně.
Cidre99 poznáte na první dobrou, protože není vůbec sladký. S cidery z běžných obchodů nemá moc společného. Suchá a svěží chuť perlivého jablečného vína může zpočátku trochu překvapit.